مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

سادیسم یعنی چی ؟| از علائم و نشانه ها تا درمان سادیسم

اشتراک گذاری این مطالب در:

در بین ده اختلال شخصیتی که توسط متخصصین حوزه روان شناسی شناخته شده اند، نام سادیسم دیده نمی شود. بدین ترتیب سادیسم یک اختلال شخصیتی نیست. بلکه بیشتر یک ویژگی شخصیتی می باشد که تحت عنوان بیماری روحی نیز شناخته می شود. اگر چه معنی سادیسم بسیار گسترده می باشد و انواع مختلفی را شامل می شود، اما به طور کلی می توان گفت تمایل به آزار رساندن به دیگران و لذت بردن از این عمل تحت عنوان سادیسم تعریف می شود. در ادامه ی این مطلب سایت موفقیت بیشتر با ریشه سادیسم، معنی، انواع و راههای درمان سادیسم آشنا خواهیم شد.

بیشتر بخوانید: نحوه رفتار با آدم کینه ای و بد ذات

دگر آزاری تا کجا و چه حد

معنی سادیسم در ساده ترین کلام، دگرآزاری می باشد. این واژه را بیشتر مردم در موقعیت های روزمره به کار می برند. اما هر آزاری را با هر درجه ایی نمی توان تحت عنوان سادیسم تعریف کرد. آزار رساندن به دیگران می تواند شامل آزار جسمی، جنسی، روحی و احساسی باشد. این آزار در فرد سادیستی باعث لذت و حتی آرامش و آسایش می شود. رفتار فرد مبتلا به سادیسم به گونه ایی است که افراد عادی از آنها به ستوه می آیند و حتی برای چند لحظه توان تحمل آنها را ندارند. سادیسم حتی می تواند کلامی باشد و سادیسم احساسی را در پی داشته باشد. افراد مبتلا به سادیسم خواهان اثبات قدرت و تسلط خود هستند در حالی که درونا از چنین قدرت و توانی بی بهره می باشند. در سادیسم هدف آزار و اذیت دیگران نیست بلکه لذتی است که در به زیر سلطه درآوردن دیگران، نصیب فرد می شود.

ریشه سادیسم

علل سادیسم

درباره ریشه سادیسم و علل ایجاد آن متخصصین حوزه علم روان شناسی نظرات متفاوتی دارند. بسیاری از آنها معتقد به غریزی بودن این خصیصه در برخی افراد می باشند. آدلر از بزرگان روان شناسی معتقد است این ویژگی شخصیتی عکس العملی است در مقابل احساس ضعف و حقارت، و فرد برای جبران ناتوانی هایش به صورت خودآگاهانه به چنین رفتارهایی روی می آورد. اریک فروم، از دیگر اندیشمندان بلند پایه علم روان شناسی، ریشه سادیسم را به احساس تنهایی و ناتوانی ربط می دهد. او معتقد است رفتارهای سادیستی گریز از تنهایی و ناتوانی هستند. گفته شده بسیاری از روانکاوان در مطالعات و بررسی های خود به صحت و درستی گفته های آدلر پی برده اند.

بیشتر بخوانید: با افراد زودرنج چگونه رفتار کنیم؟ نکات طلایی در رفتار با همسر حساس

انواع سادیسم

در مطالب متعدد پیرامون سادیسم می توان طبقه بندی آن را بدین شرح یافت: سادیسم ذهنی، سادیسم احساسی، سادیسم بدنی.

سادیسم ذهنی تنها به ذهن و تصورات فرد باز می گردد. در این نوع از سادیسم، فرد فراتر از تصوراتش به کسی آزاری نمی رساند، بلکه وی تنها از تصور آزار رساندن و داشتن سلطه بر دیگران احساس رضایت می کند.

سادیسم بدنی می تواند از موارد ساده ی تنبهات بدنی تا قتل و کشتن افراد متغییر باشد. فرد مبتلا به چنین سادیسمی بدن طرف مقابلش را مورد خشونت آمیز ترین رفتارها و حرکات قرار می دهد و از رنج کشیدن او به منتها الیه لذت و رضایت می رسد.

در سادیسم احساسی فرد مبتلا شخصیت طرف مقابلش را مورد هجمه قرار می دهد. این نوع از سادیسم متوجه احساست و عواطف قربانی می شود. فرد قربانی مورد بی رحمانه ترین تحقیر و کنایه ها قرار می گیرد و همیشه نوعی وحشت و ترس از دست دادن بر او سیطره می افکند. با توجه به شواهد شاید این نوع از سادیسم شایع تر از انواع دیگر است. در نتیجه درمان سادیسم احساسی بسیار واجب می باشد و نقش اطرافیان در درمان این نوع از سادیسم موثر است.

بیشتر بخوانید: بی حسی عاطفی به چه معناست؟ (علائم، علل و راههای درمان)

برچسب زدن ممنوع

سادیسم از واژه هایی است که بسیاری از افراد در زندگی روزمره خود برای برجسب زدن به دیگران به کار می برند. به یاد داشته باشیم ممکن است ما به هر دلیلی از دیگران ناراحت و آزرده شویم؛ در حالی که آنها عمدا قصد آزار رساندن به ما را نداشته باشند و از آزار ما خشنود نشوند. مرز سادیسم با دیگر رفتارهای ناراحت کننده در خشوندی و رضایت قلبی فرد از عمل آزار دهنده اش می باشد. در واقع سادیسم یک بیماری است که می تواند قابل درمان باشد و به هیچ وجه نباید در کلام ما به عنوان یک برچسب، جایگاهی داشته باشد.

درمان سادیسم احساسی

از ما چه کاری بر می آید

صادقانه به اطرافتان بنگرید و اگر علائم سادیسم را در یکی از نزدیکانتان می بینید، به چشم یک بیمار به او نگاه کنید. در برخورد با این افراد مد نظرتان باشد که هدف آنها از رفتارهایشان آزار و اذیت شما نیست، بلکه آنها در اعمال آزار دهنده ی خود به دنبال آن هستند که خلاءهایشان را با آرامش و رضایت پر کنند. پس بهتر است با این افراد در نهایت مهربانی و آرامش رفتار کنید و در عین حال مانع قربانی شدن توسط آنها شوید. در واقع در مقابل چنین افرادی شما مسئولیت محافظت از خودتان را بر عهده دارید. مسئولیت شما در مقابل چنین افرادی در عین حفظ آرامش، هموار کردن مسیر درمان سادیسم  شان می باشد.

بیشتر بخوانید:  نشانه ‌های رابطه عاطفی سالم را بشناسید تا در آن قرار بگیرید

راههای درمان سادیسم

درمان سادیسم و از جمله درمان سادیسم احساسی تنها با رفتن نزد متخصص حوزه روان درمانی میسر می شود. فرد روان درمانگر مانند یک پزشک حاذق است. کافی است چگونه به پزشک های حوزه های دیگر اعتماد می کنیم به متخصصین حوزه روان شناسی و از جمله روان درمانگری اعتماد کنیم و مسیری که آنها تعیین می کنند به درسی پیموده شود تا علادم بهبودی در چنین بیمارانی به خوبی نموار شود. از آنجایی که سادیسم نه تنها باعث آزار دیگران بلکه باعث دور افتادن زندگی فرد از کیفیت و پیشرفت می شود، وظیفه ی ماست که برای درمان سادیسم احساسی و دیگر انواع سادیسم در اطرافیانمان نهایت تلاش را به کار بندیم.

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست