مقالهوبلاگ

غرور مثبت چیست و چه اثرات مطلوبی در زندگی‌تان دارد؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

غرور شمشیری دولبه است. یعنی هم ابعاد منفی دارد و هم ابعاد مثبت.  در واقع، هم غرور مثبت داریم و هم غرور منفی. اگر بیش از حد مغرور باشید به فردی بدل خواهید شد که عاشق خودنمایی است و در نظر دیگران هم یک فرد خودشیفته خواهید بود. اما از سوی دیگر با نداشتن غرور هم تا حدی اعتماد به نفستان مخدوش می‌شود. در واقع، وجود درصدی از غرور در شما باعث می‌شود تا نتایج مثبتی را در زندگی خود شاهد باشید. واقعیت این است که تمام صفات و ویژگی‌های انسانی در صورت کنترل شدن، می‌توانند بدل به نقاط مثبتی شوند که فوایدشان بیشتر از ضررهایشان است. در این مقاله به تعدادی از مزایای غرور مثبت پرداخته شده است. با ما همراه باشید:

۱.داشتن استانداردهای بالا در زندگی

همان‌طور که گفته شد، غرور مثبت هم در کنار غرور منفی در زندگی وجود دارد. بسیاری از افرادی که غروری کنترل‌شده دارند در محیط کار و سایر فعالیت‌های زندگی به دنبال استانداردها و معیارهای کاری و حرفه‌ای بالاتری هستند. غرور مثبت این دست از افراد در زندگی مانع از آن می‌شود که کارها و فعالیت‌هایشان را در سطحی پایین و بی‌کیفیت ارائه کنند. معیارهای فرد مغرور در سطحی قابل‌توجه قرار دارند. چنین فردی به خود اجازه نمی‌دهد که در سطحی پایین و معمولی فعالیت کند. او دوست دارد موفق و درجه یک باشد و به همین خاطر تلاشی در حد و اندازه خواسته‌هایش به کار می‌گیرد.

غرور مثبت هم در کنار غرور منفی در زندگی وجود دارد

۲.افزایش میزان توجه و مسئولیت‌پذیری

کسی که دارای درجاتی از غرور مثبت باشد، مسئولانه در رابطه با موضوعات مختلف عمل می‌کند. این فرد به خودش اجازه نمی‌دهد که سرسری و بی‌دقت، کارهایی را که عهده‌دار است، انجام بدهد. یا به عبارت ساده‌تر، اصلا اهل سرهم‌بندی کردن نیست. توجه و دقت افراد مغرور به وظایف و محقق کردن خواسته‌هایشان زیاد است. زیرا غرور به آنها اجازه نمی‌دهد که کارهایشان را ناقص پیش ببرند. به همین خاطر است که می‌گوییم، هر ویژگی و صفتی در صورت کنترل و متعادل‌سازی می‌تواند به نقطه قوت بی‌چون و چرایتان بدل شود. کسی که مسئولیت‌پذیری بیشتری نسبت به سایرین دارد برای دوستان و خانواده خود هم مفیدتر واقع می‌شود و نسبت به آنها حمایت و همراهی خوبی ابراز می‌کند که بسیار خوشایند و دوست‌داشتنی است.

۳.تقویت روحیه رهبری

کسی که مغرور است و این ویژگی را در خود کنترل می‌کند، ظرفیت بدل شدن به رهبری خوب را هم دارد. علت این است که غرو مثبت به همراه خود مسئولیت‌پذیری و علاقه‌مندی به رشد و شکوفایی را به فرد تقدیم می‌کند. این ویژگی‌ها می‌تواند از ویژگی‌های مثبت یک رهبر خوب باشد. رهبران تاثیرگذار هم افرادی مسئول هستند و به خاطر توجه و میلی که به پیشرفت خود و تیمشان دارند، اجازه کم‌کاری را به هیچ‌کس نمی‌دهند. همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، غرور مثبت با خود میل به بالا بردن سطح کار و زندگی را همراه دارد. داشتن میل به صعود از ویژگی‌های یک رهبر خبره است. اگر در رفتار و ویژگی‌های رهبران و مدیران موفق هم دقیق شوید، شاهد وجود اندکی غرور مثبت در آنها خواهید بود.

راه‌کارهایی برای تقویت غرور مثبت

دقت کنید که اگر چه غرور مثبت بسیار خوشایند است و می‌تواند زمینه‌های رشد بیشتر شما در زندگی را فراهم کند اما مرز باریکی میان غرور کاذب و منفی با غرور مثبت وجود دارد. پس باید کنترل و نظارت خود بر غرور را همیشه در نظر داشته باشید و از این ویژگی به شکلی مناسب و موثر در زندگی بهره ببرید. یادتان باشد تا زمانی که شیوه مهار کردن ابعاد منفی غرور را بدانید به بهترین شکل می‌توانید از آن بهره ببرید: استانداردها و معیارهای زندگی‌تان را بالا ببرید، مسئولانه و دلسوزانه در قبال کارها و افراد عمل کنید و البته از خودشیفتگی و تکبر دور بمانید. برای کنترل غرور و داشتن نوع مثبت آن به راه‌کارهای زیر هم فکر کنید:

رفت و آمد با افراد مناسب

همیشه سعی کنید در جمعی از افراد مناسب قرار داشته باشید. منظور از افراد مناسب، کسانی است که شما را به خوبی درک می‌کنند و دوست دارند که از شما حمایت به عمل بیاورند. این افراد از دیدن غرور مثبت در وجودتان دچار حسادت و رقابت نمی‌شوند و به شما کمک می‌کنند تا ویژگی‌های مثبت‌تان را روز به روز گسترش بدهید. انا اگر با کسانی معاشرت کنید که نسبت به شما حسادت دارند و خیرخواهی در وجودشان نیست، غرورتان مخدوش می‌شود. علت این است که آنها شما را تحسین نمی‌کنند و باعث نمی‌شوند که نسبت به توانایی‌ها و ویژگی‌های‌تان احساس غرور مثبت داشته باشید.

تمرین فروتنی

اگر دوست دارید که غرور مثبت در زندگی باعث رشد و آسایش‌تان شود باید حتما فروتنی را هم تمرین کنید. فروتنی یعنی سرمست و مغرور نشدن از کارهای مثبت و موفقیت‌هایی که به دست می‌آورید. اگر فروتن باشید، متوجه خواهید بود که همیشه شخص دیگری هم وجود دارد که از شما بهتر است. پس لازم نیست با خودپسندی از دستاوردهای خود به شدت خرسند شوید. باید بدانید که دست بالای دست بسیار است. پس همان‌قدر که افتخار کردن به توانمندی‌ها شیرین است و طعم زندگی‌تان را خوشایند می‌سازد، تمرین فروتنی و بزرگواری هم لازم می‌شود. اگر فردی با غرور منفی باشید به حیطه خودشیفتگی وارد خواهید شد و دیگر هیچ‌کس از ویژگی مغرور بودن‌تان استقبال به عمل نخواهد آورد.

خروج از منطقه امن

خارج شدن از منطقه امن به معنای تلاش برای تجربه کردن چیزهای جدید است. تجربه‌های جدیدی که شما را به چالش می‌کشند و مانع از درجا زدن در زندگی‌تان می‌شوند. اگر می‌خواهید غرور مثبت در وجودتان شکل بگیرد باید از منطقه امنتان خارج شوید و شروع به کسب تجربه‌های جدیدی کنید که موفقیت بعد از انجام آنها باعث شادی و غرور در وجودتان می‌شود.

بررسی دقیق‌تر غرور مثبت

همان‌طور که تاکنون گفته شد و احتمالا متوجه شده‌اید باید بدانید که غرور هم در صورت کنترل شدن و هدایت در مسیری صحیح و مناسب می‌تواند باعث رشد و توسعه فردی‌تان شود. به طور کلی، کنترل روان و رفتارها و البته تلاش برای توسعه فردی به شما کمک می‌کند تا درجات بلوغ و پختگی را یکی پس از دیگری طی کنید و به آرامش و شادمانی بیشتری در زندگی برسید. غرور هم مانند هر ویژگی دیگری دارای ابعاد پیچیده و متنوعی است. اگر دوست دارید که صفات و ویژگی‌های خود را رام کنید و مهار آنها را به دست بگیرید باید در هر یک از آنها به دنبال استفاده از مزایا باشید. در غرور هم سعی کنید، ویژگی‌های مثبتی را بیابید و از آن استخراج کنید که به رشدتان در زندگی کمک می‌کند. مثلا از غرور برای افزایش توانایی در مسئولیت‌پذیری بهره ببرید یا دقت نظرتان را در انجام کارهای مختلف افزایش بدهید. اما از ورود به حیطه غرور منفی به طور جدی پرهیز کنید. چون نه تنها به رشد و توسعه فردی زندگی‌تان کمک نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود به سادگی در مسیر انحطاط قرار بگیرید.

برچسب‌ها: , , , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست