درمان استرسمقالهوبلاگ

چگونه فکر خود را کنترل کنیم تا به آرامش برسیم؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

حتما تا به حال برایتان پیش آمده که در فکر و خیال غرق شده اید و در ذهنتان زمین و زمان را به هم گره زده اید. از هرآنچه که تصورش را نمی کردید تصویری ساخته اید و آن را پیش چشم خود مجسم کرده اید. در اینگونه مواقع وقتی به خود می آیید می بینید زمان زیادی را صرف کرده اید و هیچ نتیجه ایی هم حاصل نشده است. بسیاری از ما به چشم یک معضل به این مسأله نگاه می کنیم. اگرچه غرق شدن در فکر گاهی هم چندان بد نیست اما بیشتر اوقات افکاری که ما را در خود غرق می کنند بیهوده هستند و به ما ضرر می رسانند. پس بهتر است با افسار گسیختگی افکارمان مقابله کنیم. با سایت موفقیت سلف مید همراه باشید تا با هم یاد بگیریم که چگونه فکر خود را کنترل کنیم.

تاثیر افکار در زندگی ما

افکار ما و آنچه که تصور می کنیم می تواند در درک و تلقی ما از واقعیت تاثیر گذار باشد. زمانی که درباره مسأله خاصی به فکر فرو می رویم و از جوانب مختلف به قضیه پیش آمده نگاه می کنیم و افکار ضد و نقیضی به دهنمان خطور می کند، ممکن است به آسانی واقعیت را تحریف کنیم و تحلیل های اشتباهی از مسأله ارائه دهیم. به علاوه در نتیجه ی این افکار احساسات مختلفی به ما دست می دهند و ممکن است دچار تصمیم گیری اشتباه شویم. بدتر آنکه هنگامی که در افکار غوطه ور می شویم حسی ما را به زمین میخکوب می کند و به شدت دچار رخوت و بی حس و حالی می شویم. از دست دادن آرامش روحی نیز از دیگر آثار مخرب ناتوانی در کنترل افکار است. تنها در صورتی می توان به آرامش ذهنی دست پیدا کرد که یاد بگیریم چگونه فکر خود را کنترل کنیم.

بیشتر بخوانید: افکار منفی تکرارشونده از کجا می‌آیند؟ چرا عذاب می‌کشیم؟

راهکارهای طلایی کنترل افکار

برای اینکه بتوانید فکرتان را کنترل کنید، ما این پیشنهادها را به شما می کنیم:

1. خودتان را کمتر نقد کنید

یکی از افکاری که ما را به دام خود می اندازد نقدهای درونی ما از خودمان هستند. گاها چنان با درونمان به گفت و گو می نشینیم و خود را به باد نقد می گیریم که گذر زمان را فراموش می کنیم. چنین کاری بسیار آسیب زاست. با پی بردن به نقاط قوت و ویژگی های شخصیتی مثبت خود می توانید با چنین مسأله ایی مقابله کنید. به علاوه لازم است بدانید در این کره ی خاکی هیچ انسانی کامل نیست. همه افراد، حتی آنهایی که ما فکر  می کنیم بی عیب و نقص هستند، دچار اشتباه می شوند. پس کمتر خودتان را سرزنش کنید و از رفتار حرفهایتان ایراد نگیرید.

بیشتر بخوانید: نشانه های آدم حسود چیست؟ نکند شما حسودید؟

2. خودتان را سرگرم کنید

پرداختن به کارهای یدی یکی از بهترین راهها برای کنترل افکار است. با کارهای یدی ذهن ما کمتر خسته می شود و در مقابل جسم ما به فعالیت می پردازد. زمانی که مسأله ایی شما را آزار می دهد و فکر کردن درباره آن دست از سرتان بر نمی دارد بهتر است یک کار یدی پیدا کنید. پرداختن به کار یدی شما را از شر بی خوابی هایی که زیاد فکر کردن باعث آن می شود، خلاص می کند. زیرا جسمتان خسته می شود و شبها قبل از آنکه افکار شبیخون بزنند، به خوابی عمیق فرو رفته اید.

چگونه فکر خود را کنترل کنیم

3. به انتقادات دیگران پاسخ دهید

معمولا افرادی که زیاد با خودشان فکر می کنند، کسانی هستند که فکر می کنند باید پاسخ حرف های دیگران را می دادند اما سکوت کرده اند یا چیزی به ذهن آنها نرسیده است که در لحظه ایی که لازم بوده بر زبان آوردند. در نتیجه تمام طول روز و شب تا صبح حرفهای نزده را با خود مرور می کنند و افسوس می خورند که چرا سکوت کردند. بهتر است تمرین کنید که با حرفهای نیش دار دیگران برخورد کنید. با این کار هم آنها را از کار اشتباهشان باز می دارید و هم آرامش فکری را به خود هدیه می دهید.

4. گاهی پشت گوش بیندازید

اگر نمی توانید جواب دیگران را رک و پوست کننده کف دست آنها بگذارید پس بهتر است پشت گوش بیندازید. قرار نیست تمام انتقادهای دیگران درست و مبنی بر واقعیت باشد. گاهی آنها تنها آرامش فکری شما را نشانه می روند و وقتی شما را به هم می ریزند درست به هدف زده اند. نگذارید آنها به هدفشان برسند.

5. فکرهای خوب را جایگزین فکرهای بد کنید

بیشتر اوقات لازم نیست فکر کردن را متوقف کنیم، کافی است فکر های خوب را به ذهنمان راه دهیم. افکار حاوی سرزنش و نگرانی را از خود دور کنید و آنها را با فکرهای حاوی تحسین و امید به خدا جایگزین کنید. زندگی تان را دست خدا بسپارید به جای اینکه مدام نگران باشید که چه بلایی قرار است سرتان بیاید. فکر کردن به بدبختی ها و مشکلات را با فکر کردن به نقاط قوت زندگی تان جایگزین کنید. زندگی همه ما موهبت های فراوانی برای سپاسگذاری دارد.

بیشتر بخوانید: با یاد گرفتن طرز فکر افراد موفق زندگی تان را متحول کنید

6. اضطراب را دست خدا بسپارید

با ایمان آوردن به این نکته که برنامه ریزی خدا بی عیب و نقص است و اوست علیم و دانا، بسیاری از نگرانی ها و افکار منفی خود به خود از ما دور می شوند. لازم نیست برای قرض ها و قسط هایتان خواب شب و روز را بر خود حرام کنید، خداوندی که قلبا به او ایمان دارید به گونه ایی مایحتاجتان را برایتان فراهم می کند که هرگز فکرش را هم نمی کردید. اگر یکی از عزیزانتان ده دقیقه دیر به خانه می رسد به جای افکار منفی و شیطانی، به این باور برسید که خداوند در همه حال نگهدار اوست و نیازی نیست شما ذهنتان هزار راه برود.

چگونه فکر خود را کنترل کنیم

 

برای اینکه یاد بگیرید چطور قدرت ذهن خود را کنترل کنید، خودساخته شرکت در دوره‎ی آنلاین «در یادگیری استاد شوید» را به شما پیشنهاد می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

کنترل ذهن

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست