عزت نفسمقالهوبلاگ

نشانه های آدم حسود چیست؟ نکند شما حسودید؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

حسادت اصلا ویژگی خوبی نیست. چه زمانی که به دیگران حسودی می‌کنیم و چه زمانی که حسادت دیگران را نسبت به خود احساس می‌کنیم، زندگی‌مان از آرامش به دور می‌شود. قبول دارید؟ آدم‌های حسود مدام در استرس و فشار هستند و به جای اینکه تمرکزشان را به زندگی خود معطوف کنند، مدام در پی این هستند که ببینند دیگران چه می‌کنند تا انرژی‌های منفی‌شان را به سمت آنها بفرستند. این انسانی و درست نیست ولی خب، برای همه ما هم پیش می‌آید. کمبود عزت نفس یکی از دلایل حساددت است. اجازه بدهید که ویژگی و نشانه های آدم حسود را بشناسیم و مروری بر رفتارهای خود و اطرافیان‌مان در زندگی داشته باشیم. با سایت موفقیت خودساخته همراه باشید تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

بیشتر بخوانید:  6  راه فوق العاده کاربردی برای درمان حسادت شدید

حسودها صحبت‌تان درباره موفقیت و شادی را قطع می‌کنند

یکی از نشانه های آدم حسود این است که دوست ندارد درباره دستاوردها و موفقیت‌های افراد دیگر چیزی بشنود. زمانی که دیگران درباره دستاوردهای‌شان صحبت می‌کنند، این دسته از افراد خیلی ماهرانه شروع به عوض‌کردن موضوع می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که حرفی از موفقیت دیگران نقل مجلس شود. چرا؟ چون موفقیت‌ها و کامیابی دیگران باعث می‌شود که حسودها یاد ناتوانی‌ها و ضعف‌های‌شان در زندگی بیافتند و زجر بکشند. برای همین تحمل شنیدن تحقق رویای سفید دیگران را ندارند.

بیشتر بخوانید: راه های افزایش عزت نفس برای داشتن زندگی شاد

نشانه های آدم حسود

پشت سر دیگران حرف می‌زنند

پشت سر دیگران حرف‌زدن نشانه بی‌ادبی است و مطلقا هیچ‌فایده‌ای ندارد. زمانی که اقدام به این کار می‌کنید، دری از سیاهی‌ها را در دنیا به سمت خودتان باز می‌کنید. این کار زشت و ناپسند بیشتر از سوی افراد حسود انجام می‌شود. حسودها پشت سر دیگران حرف می‌زنند و سعی می‌کنند که موفقیت‌های‌شان را کم‌ارزش کنند و دیگران را با خود در مسیر کینه‌ورزی و نفرت‌پراکنی همراه و هم‌سو سازند. اگر اهل غیبت و پشت سر دیگران حرف‌زدن هستید، حتما فکری به حال خودتان کنید و بدانید که رگه‌هایی از حسد در زندگی‌تان وجود دارد که اگر آن را کنار نگذارید، امکان سیاهی قلب‌تان بالا و بالاتر می‌رود.

اعتبارِ موفقیت دیگران را می‌کاهند

یکی دیگر از نشانه های آدم حسود این است که دوست دارند از درجه و میزان موفقیت دیگران بکاهند. مثلا اگر از دستاوردهای دیگران در زمینه‌ای برایشان تعریف کنید، سریع واکنش نشان می‌دهند و سعی می‌کنند که به‌شکلی ارزش کار آنها را پایین بیاورند. برای نمونه اگر بگویید که خانم یا آقای ایکس نمره خوبی گرفته است، می‌گویند که حمایت‌ها و امکانات زیاد والدین‌شان باعث دریافت چنین نمره‌ای شده است. یا اگر بگویید که خانم یا آقای ایکس کسب‌وکار موفقی راه‌اندازی کرده است، می‌گویند که فلان‌فرد پارتی او بوده و حمایت‌های بی‌دریغی داشته است و… .

حسودها چشم دیدن موفقیت دیگران را ندارند و نه تنها از شنیدن دستاوردهای دیگران عصبی و ناراحت می‌شوند بلکه دوست دارند که تمام توان‌شان را به کار بگیرند تا بتوانند دستاوردهای افراد را در نظر دیگران هم تخریب کنند. چه بد! قبول دارید؟

بیشتر بخوانید: حسادت زندگی‌تان را تیره و تار می‌کند | راه‌های درمان حسادت را بیاموزید

حسودها تقلید هم می‌کنند

گاهی‌اوقات، حسودی به این شکل نمود پیدا می‌کند که فرد سعی دارد، اقدامات و رفتارهای دیگری را تقلید کند. یعنی زمانی که به شخصی حسودی می‌کند، از روی دست او نگاه می‌کند و کارهایش را انجام می‌دهد. شرکت در کلاسی مشابه، برگزاری مهمانی شبیه به دیگرانی که به آنها حسودی می‌کند و….، از رفتارهای رایج حسودهاست.

حسودها به شما حس بد می‌دهند

یکی دیگر از نشانه های آدم حسود این است که در شما احساسات منفی و بدی ایجاد می‌کنند. مثلا اگر با شوق و ذوق برای‌شان شروع به گفتن از ایده‌های‌تان در آینده کنید، با پرسیدن ریزجزئیات کار و مطرح‌کردن موانع و تخریب چشم‌اندازتان باعث می‌شوند که دلسرد و نگران شوید یا به تصمیم خود شک کنید. آنها حاضر و آماده هستند که شما را در هم بشکنند و آزارتان بدهند. بازماندن شما از موفقیت، آنها را در زندگی پیش نمی‌برد اما همین‌که احساس می‌کنند، شما را هم در کنار خودشان ثابت و راکد نگه داشته‌اند، لذتی بیمارگونه می‌برند.

علائم آدم های حسود

در آخر

حسودها دچار یک سوتفاهم بسیار بزرگ هستند. چه سوتفاهمی؟ آنها فکر می‌کنند که دیگران جای‌شان را در دنیا تنگ می‌کنند. در حالی که برای همه به اندازه کافی جا، فرصت و زمینه رشد هست. این نگاه نگران آنها به زندگی باعث می‌شود که مدام روی دیگران تمرکز کنند و از تلاش برای ارتقای فردی بازبمانند. حسادت واقعا دردی بزرگ در زندگی است.

اگر حسود هستید یا دور و اطراف‌تان حسود دارید، باید فکری به حال نجات خود از ترکش‌های این ویژگی نامطلوب کنید. از قدیم گفته‌اند که حسود هرگز نیاسود. شنیده‌اید؟ خوشبختانه همیشه راه برای تغییر و بهترشدن در زندگی وجود دارد. اگر حسود هستید، تلاش کنید که مشکل خود را دقیق و شفاف برای خودتان در آینه شرح بدهید و اوضاع را عوض کنید.

باید باور داشته باشید که هیچ‌چیز مانند محبت و مهر نمی‌تواند این دنیا را قابل‌تحمل و زیبا کند. پس با خودتان در درجه نخست و بعد با دیگران مهربان باشید. حسادت همان آفتی است که هم بدی در حق خود فرد حسود است و هم در حق آدم‌های دیگری که در دور و اطرافش هستند.

بیشتر بخوانید: چطور از شر حس حسادت خلاص شویم؟

اگر فکر می‌کنید قادر به حل مشکل حسادت خود نیستید، احتمالاً از کمبود اعتماد به نفس رنج میبرید. به همین دلیل خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

مقالات پیشنهاد شده

3 دیدگاه. Leave new

  • خب حسادت حس خوبی نیست و میشه دست از حسودی برداشت اما خدا همسایه و دوست حسود نسیب ادم نکنه انشالله به حق امام زمان

    پاسخ
  • ان شاء الله سایه حسود و بدخواه از زندگیم ریشه کن بشه و هر کسی با حسادت به زندگیم ضربه زد نابود بشه..🤲

    پاسخ
  • سلام من ادمی هستم که بیشتر سرم به کار خودمه. و به مدت چند ساله دارم تلاش های بیشماری انجام میدم. اما دوست من هر کاری انجام میدم انجام میده. ومن احساس می کنم همه چیمو داره ازم میگیره .میخوام خودمو قانع کنم. و میگم چقد من دل کوچیکم. اما واقعا اذیتم میکنه بارها باهش به زدم دوباره سرو کلش پیدا شد. اتفلقا همایتم میکنه همه جوره مثلا میخوام یه کاری انجام بدم. تشویقم میکنه. دوست زیادی اطرافم ندارم اما تا با یکی صمیمیم .یا از یکی خوشم میاد .خیلی زود امارشو در میاره. وبارها به من گفته حسادت میکنم از دیگران تعریف میکنی یا باهاشون صمیمی هستی. نمیدونم خیلی ادم گنگیه. یا شایدم من ادم دل کوچیکیم .اما عجیبه هر کاری انجام میدم هر کاری اونم هست. از باشگاه تا کلاس های مختلف وجالبش اینجاست وقتی نمیرم وقت نمیکنم. اونم نمیره . نمیدونم باید چیکار کنم یا چه کاری درسته که انجام بدم خجالت می کشم بگم چرا من هر کاری انجام میدم توم انجام میدی . اینها داشته های منن .من براشون خیلی تلاش کردم. هنوزم به جای خاصی نرسیدم. اما این درست نیست نباید اینطوری بشه باید دقیقا چیکار کنم. من ادم بدی ام.یا دوستم داره شورشو درمیاره .

    پاسخ

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست