افکار مثبتموفقیتوبلاگ

افکار منفی تکرارشونده از کجا می‌آیند؟ چرا عذاب می‌کشیم؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

افکار منفی تکرار شونده از کجا می‌آیند و چرا مغز را تحت‌تاثیر خودشان قرار می‌دهند؟ چرا افکار منفی در سرمان شکل می‌گیرند و ما را تنها نمی‌گذارند. برای حل هر مشکل و مساله‌ای نیاز به این وجود دارد که صورت آن را به‌طور دقیق و درست بیان کنیم.

پس اگر قرار است که از دست افکار منفی اتوماتیک و آزاردهنده‌مان که خودبه‌خود سروکله‌شان پیدا می‌شود، رهایی پیدا کنیم، باید به سراغ صورت مساله و تعریف آن برویم. باید بدانیم و بگوییم که افکار بد و سیاه از کجا پیدا می‌شوند. با سلف مید همراه باشید.

گذشته‌های تلخ و شکست‌های قدیمی

گذشته‌های تلخ و شکست‌هایی که در زندگی تجربه کرده‌ایم، به شکل سایه‌ای از سیاهی به روی لحظات حال‌مان می‌افتند و ما را آزار می‌دهند. پس اگر می‌خواهیم با حذف افکار منفی از ذهن، زندگی بهتری را تجربه کنیم، باید حواس‌مان به این باشد که کدام ناکامی‌ها به شکل عقده و مشکل هنوز وجودمان را زخمی و خراب می‌کنند. شناخت خود با شناسایی ضعف‌ها و مشکلات رفتاری و روانی معنا پیدا می‌کند. اگر بدانیم که ریشه نارضایتی‌های‌مان دقیقا چیست و از کدام بخش از گذشته‌های‌مان شرمنده و ناراحتیم، کنارآمدن با آنها برای‌مان ساده‌تر می‌شود و دیگر افکار منفی تکرارشونده درباره آنها در ذهن‌ و روان‌مان طنین‌انداز نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: از کجا بفهمیم اعتماد به نفس داریم ؟

ترس و واهمه از روزهای آینده

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث می‌شوند افکار منفی اتوماتیک در ذهن شکل بگیرند، ترس است. ترسیدن از آینده می‌تواند زندگی را تلخ و سیاه کند. آینده را هیچ‌کس ندیده است. هیچ‌کس نمی‌داند که سرنوشت چه بازی‌هایی در آستین دارد و در روزها و حتی ساعت‌های آتی چه رخ خواهد داد. پس با نگرانی درباره آن، فقط انبوهی از افکار سیاه و وحشتناک روی روان و قلب‌تان چنبره خواهند زد. بهتر است، به جای اینکه نگاه خود را معطوف به آینده‌ها کنید، ترس و واهمه را به قلب‌تان وارد نمایید و مدام زجر بکشید، زیستن در لحظه حال را یاد بگیرید. هیچ‌چیز بهتر از زیستن در لحظه نمی‌تواند شما را به آرامش نزدیک کند و افکار منفی تکرارشونده را از شما دور نماید.

بیشتر بخوانید: تبدیل افکار منفی به مثبت با ساده ترین روش

افکار منفی تکرار شونده از کجا می‌آیند

چه باید کرد؟

کسانی که دچار افکار منفی تکرار شونده هستند، در زندگی روزها و لحظات خوشی را تجربه نمی‌کنند. این دوستان باید با اقداماتی، خود را از این افکار دور نگه دارند. افکار منفی می‌توانند مشکلاتی جدی مانند افسردگی و اضطراب مزمن را در زندگی فرد نهادینه کنند. نهادینه‌شدن و ریشه‌انداختن چنین چیزهایی در زندگی به‌سختی قابلیت درمان و رفع دارد. پس آستین‌ها را بالا بزنید و در درجه نخست، هم‌نشینان و محیط خود را تغییر بدهید. اگر دوستان و اطرافیان‌تان از آن دسته اشخاص منفی‌بافی هستند که مدام افکار سیاه و منفی را بازگو می‌کنند، خود را از آنها دور نگه دارید و معاشرت‌تان را با آنها به حداقل برسانید. نگاه شما به زندگی تاحد زیادی وابسته به کسانی است که دور و اطراف‌تان را گرفته‌اند. پس تلاش نمایید که مصاحبانی مثبت پیدا و با آنها به آینده و زندگی خوش‌بینانه نگاه کنید.

بیشتر بخوانید: زندگی تلخ و تکراری را با دستان خالی هم می شود رنگی و زیبا کرد؟

جنبه مثبت را فراموش نکنید

نگاه‌کردن به نیمه پر لیوان شعاری کلیشه‌ای نیست. این یک تمرین است که می‌تواند به شما کمک شایانی کند. برای اینکه از افکار منفی تکرار شونده در زندگی خود را دور نگه دارید، می‌توانید در هر ماجرا و رخدادی که در زندگی‌تان پیش می‌آید، به‌دنبال نکات و نقاط سفید و مثبت بگردید.

این تمرین به شما کمک می‌کند که بعد از مدتی دید و نگاه‌ کلان‌تان هم نسبت به زندگی تغییر یابد و دیگر فقط منفی‌ها و سیاهی‌ها را نخواهید دید. توجه به ابعاد مثبت به معنای این نیست که سیاهی‌های واقعی را هم نادیده بگیرید. منظور این است که سعی کنید، دیدی جامع‌ داشته باشید و همه‌چیز را دقیق و کامل بررسی کنید. در این صورت، با تکیه بر امیدی که بخش‌های سفید و مثبت هر واقعه در اختیارتان قرار می‌دهد به جنگ سیاهی‌های آن خواهید رفت و پرقدرت پیروز می‌شوید.

بیشتر بخوانید: نشانه های کمبود اعتماد به نفس را چگونه تشخیص دهیم؟

افکار منفی تکرار شونده زندگی‌تان را ناخوشایند می‌کنند.

در آخر

افکار منفی تکرار شونده زندگی‌تان را ناخوشایند می‌کنند. پس اگر درگیرشان هستید، حتما فکری به حال خودتان بکنید. باید بدانید که افکار منفی برای همه آدم‌ها وجود دارند و این فقط منحصر به شما نیست اما با اقداماتی تمرینی می‌توانید در مقابل‌شان بایستید و آنها را از زندگی‌تان بیرون کنید.

زندگی شاد و بهره‌ور زمانی به شما روی خوش نشان خواهد داد که یاد بگیرید چطور مشکلات‌تان را تعریف نمایید و با چه استراتژی‌هایی به جنگ‌شان بروید. افکار منفی می‌توانند روی تصمیم‌گیری‌ها و انتخاب‌های‌تان اثرات منفی مستقیمی بگذارند و شما را از توسعه در مسیری شیرین و سازنده دور نگه دارند.

خوشبختانه انسان به ویژگی مهمی به نام اراده مزین و مجهز است. پس اگر بخواهد می‌تواند هرچیزی را در خود تغییر بدهد و بهتر شود. توسعه فردی از هیچ‌کس دور نیست. فقط آگاهی و تمرین می‌خواهد. بدیهی است که در این دنیای شلوغ و پرماجرا، مثبت‌زیستن گاهی سخت می‌شود اما نباید تسلیم شد و تا جایی که امکان دارد باید در مقابل تلاش بدی‌ها و سیاهی‌ها برای از پای درآوردن انرژی‌های مثبت تلاش کرد.

برای داشتن ذهن مثبت و موفق، خودساخته شرکت در دوره «چطور ذهن موفق داشته باشیم» را به شما پیشنهاد میدهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

جملات مثبت اندیشی

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست