افکار مثبتمقالهوبلاگ

زندگی تلخ و تکراری را با دستان خالی هم می شود رنگی و زیبا کرد؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

مشکلات زندگی، سهم هیچ‌کس از این دنیا نباید باشد. خون هیچ‌یک از ما از دیگری رنگین‌تر نیست. همه به این دنیا آمده‌ایم تا رشد کنیم و ببالیم. دقت کردن به رویش یک گیاه، فرایند بالیدن و سبز شدن آن را که در نظر بگیریم، خود گواه این خواهد بود که هدف از خلقت و آفرینش، رسیدن به سبزی و شکوه است.
اما با همه این حرف‌ها، زندگی تلخ و تنهایی سهم خیلی از افراد این کره خاکی می‌شود. تصمیم‌های کلان که از دستان ما خارج است. نه می‌توانیم، پایانی برای جنگ‌ها، کینه‌توزی‌ها و ظلم‌های ریز و درشتی اعلام کنیم که در دنیا بر ما روا داشته می‌شود نه کسی صدایمان را می‌شنود. پس باید برای پیدا کردن راه حل مشکلات زندگی (Solve life’s problems) به دنبال رسیدن به یک صلح و آرامش شخصی باشیم.در این صورت است که زندگی بهتر به ما روی خواهد کرد و امکان دارد که توان و قدرتی که در درونمان جوانه می‌زند، راهی برای بهتر کردن اطرافیان و دنیا هم باشد. چطور می‌توان از زندگی تنهایی و تکراری دور شد؟ زندگی بهتر را باید ساخت؟ می‌شود با دستان خالی و در محیطی نامناسب هم به رشد رسید؟ با selfmade همراه باشید.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

  1. دوری از زندگی تلخ ؛ یک دقیقه صبر کنید
  2. نسبت به آدم‌های منفور، نگاهتان را تغییر دهید
  3. خاطرات بد را به دوش نکشید
  4. روی نقاط قوت خود کار کنید
  5. سریع واکنش نشان ندهید
  6. خودتان و دیگران را ببخشید.

بیشتر بخوانید: تاثیر صبر در موفقیت : قفل موفقیت را با کلید صبر باز کنید

دوری از زندگی تلخ ؛ یک دقیقه صبر کنید

احساسات منفی از قدرت تخریب زیادی برخوردار هستند. برای مثال، زمانی که ناامیدی به سراغتان می‌آید، پشت‌بندش ترس و رخوت هم روی زندگی‌تان سایه می‌اندازند. برای اینکه بتوانید از احساسات منفی دور شوید و طومار زندگی تلخ را در هم بپیچید باید بتوانید کمی صبر و تحمل خود را بالا ببرید. منظور چیست؟
یعنی در اوج غصه و هجوم افکار منفی، کمی صبر کنید، خود را آرام کنید و ببینید که ریشه این ناراحتی‌ و تلخی به چه چیزی بازمی‌گردد. درک تلخی باعث می‌شود تا راه‌کاری برای خروج از بحران ناشی از آن به دست بیاورید.
برای حل مشکلات زندگی باید کنترل اوضاع را بار دیگر به دست بگیرید و از واکنش‌های مخرب و هیجانی جلوگیری به عمل آورید. زندگی بهتر و رسیدن به امکانات و احساسات خوب فقط با خواست و هدف‌مند شدن شما مقدور خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تکنیک روانشناسی – حل مشکلات رابطه عاطفی

حل مشکلات زندگی / مشکلات زندگی

نسبت به آدم‌های منفور، نگاهتان را تغییر دهید

یکی از دلایل عمده‌ای که باعث می‌شوند تا طعم زندگی بهتر را نچشید و تجربه زندگی تلخ برایتان به وجود بیاید، این است که آدم‌هایی در زندگی‌تان وجود دارند که زمانه را به کامتان تلخ کرده‌اند. این آدم‌ها با ویژگی‌های منفی مختلفی مانند کینه‌توزی، حسادت، زورگویی و…، باعث می‌شوند که اصلا متوجه شیرینی لحظات زندگی نشوید.
چاره چیست؟ باید نگاهتان را به آنها عوض کنید. اگر کمی تامل داشته باشید، قطعا متوجه خواهید شد که این افراد از مشکلات عمیق روحی رنج می‌برند که زاییده شرایط رشد و تربیتشان است. با این دیدگاه به آنها نگاه کنید تا از تلخی حضورشان در زندگی‌تان کاسته شود.
در واقع، اگر درک کنید که آنها خود قربانی تلخ یک محیط نامناسب رشد و تربیت هستند، میزان نفرتتان کاسته می‌شود و می توانید رهاتر به زندگی در کنارشان ادامه بدهید. رسیدن به چنین دستاوردی به تمرین زیادی نیاز دارد. تلاش خودتان را برای رسیدن به چنین دیدی به کار بگیرید.

بیشتر بخوانید: راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان

پس باید برای پیدا کردن راه حل مشکلات زندگی به دنبال رسیدن به یک صلح و آرامش شخصی باشیم.

خاطرات بد را به دوش نکشید

یک راه برای حل مشکلات زندگی فراموش کردن خاطرات ناخوشایند است. آنها را زمین بگذارید و برای رسیدن به زندگی بهتر ناامید نباشید. اگر مدام در لحظات تاریک و زشت زندگی باقی بمانید، چیزی جز یأس و ناامیدی بر شما غالب نخواهد شد. بعضی از افراد که شاید شما هم در دسته آنها قرار داشته باشید، مدام در خاطرات و تجربه‌های تلخشان، اوقات را سپری می‌کنند و به خود اجازه فراموشی گذشته‌ها را نمی‌دهند.
چه خوشتان بیاید و چه پرخاش کنید و زیر بار نروید، لحظه‌ای که گذشت، دیگر گذشته است. پس باید با نگاهی به آینده برای زندگی خود برنامه‌ریزی داشته باشید و با علم به اینکه لحظات تلخ و بد رفتنی هستند، زندگی بهتر و شادتری برای خود رقم بزنید.

بیشتر بخوانید: رفتارهای سمی اطرافیان را تحمل نکنید

روی نقاط قوت خود کار کنید

پویایی و راکد نماندن یک راه کم نظیر برای حل مشکلات زندگی است که می‌تواند حالتان را خوب و هوایتان را عوض کند. پویایی در یادگیری و تقویت نقاط مثبتی که دارید به شما کمک می‌کند تا اسیر و دربند تجربه‌های تلخ نباشید. زندگی تکراری و ب12دون تنوع باعث ملالتان می‌شود و اوقاتتان را تلخ و سیاه می‌کند.
پس همیشه به دنبال یادگیری و تقویت ویژگی‌های مثبت خود باشید. در این صورت است که امکان رسیدن به زندگی بهتر برایتان مقدور می‌شود. روی نقاط قوت خود کار کنید تا بدل به فردی با اعتماد به نفس شوید. فردی که می‌تواند گلیم خود را در لحظات تلخ و زندگی به خوبی از آب بیرون بکشد.
همه ما نقاط قوتی داریم و باید برای تقویت‌شان تمام تلاشمان را به کا بگیریم. اعتماد به نفس، مهم‌ترین رهاوردی است که کار کردن روی نقاط قوت، نصیبمان می‌کند.

بیشتر بخوانید: افکار منفی تکرارشونده از کجا می‌آیند؟ چرا عذاب می‌کشیم؟

سریع واکنش نشان ندهید

یکی از مواردی که باعث می‌شود تا زندگی تلخ و سیاه شود، واکنش‌ها و رفتارهای نادرست و بی‌موقعی است که همه ما گاهی از خود بروز می‌دهیم. اگر صبر و تحمل بیشتری درباره ابراز واکنش از خودمان نشان بدهیم و طوری رفتار کنیم که افکارمان بر احساساتمان پیشی بگیرند، قطعا زندگی بهتر و شادتری را تجربه خواهیم کرد.
زندگی تکراری و رخوت، زمانی به ما تحمیل می‌شود که خودمان به دست خود، واکنش‌هایی اشتباهی را در لحظه‌های زندگی‌مان جاری می‌کنیم.
بسیاری از مشاجره‌ها و مشکلات زندگی ، نتیجه همین عدم کنترل احساسات و واکنش‌های ما در زندگی است. سریع و بی‌فکر حرف نزنید و از خود درباره موضوعات مختلف، واکنش نشان ندهید.

یکی از مواردی که باعث می‌شود تا زندگی تلخ و سیاه شود، واکنش‌ها و رفتارهای نادرست و بی‌موقعی است که همه ما گاهی از خود بروز می‌دهیم.

برای حل مشکلات زندگی باید کنترل اوضاع را بار دیگر به دست بگیرید

خودتان و دیگران را ببخشید

خودتان و دیگران را ببخشید. اجازه ندهید که خطاهایی که در گذشته مرتکب شده‌اید یا اشتباهاتی که دیگران انجام داده‌اند، مدام در لحظات زندگی همراهتان باشند. بخشش باعث به وجود آمدن آرامش قلبی و روحی در وجودتان می‌شود و به شما کمک می‌کند تا شادتر و بهره‌ورتر زندگی کنید.
نبخشیدن دیگران و البته خود، باعث می‌شود تا باری غمناک از تجربه‌های تلخ بر روی شانه‌هایتان سنگینی کند. آیا زندگی بهتر و شادتر حق شما نیست؟‌ زمانی که می‌توانید به راحتی با کنار زدن دوده‌های سیاه تجربه‌های تلخ، چشم‌اندازی زیبا در مقابل چشمانتان متصور شوید، چرا چنین فرصتی را از خودتان دریغ می‌کنید؟

خودتان و دیگران را ببخشید. اجازه ندهید که خطاهایی که در گذشته مرتکب شده‌اید یا اشتباهاتی که دیگران انجام داده‌اند، مدام در لحظات زندگی همراهتان باشند.

در آخر

زندگی بهتر را حق خود بدانید. مدام تلاش کنید تا بهتر و بهتر شوید. با یادگیری و تلاش برای آرامتر زیستن، لحظات زندگی‌تان را زیبا و خوش کنید. با کار کردن روی ویژگی‌های مثبت خود به آرامشی برسید که نه تنها خودتان را شادتر و مشعوف‌تر می‌کند بلکه اطرافیانتان را هم از زندگی تنهایی و انزوا و تلخی زمانه دور می‌سازد.
برای پیدا کردن یک راه حل مشکلات زندگی ایمان بیاورید که ما یک‌بار بیشتر به دنیا نمی‌آییم. ما فقط یک بار شانس و فرصت تجربه لحظات مختلف زندگی را در دوران‌های کودکی، نوجوانی، جوانی و… داریم. روزی که گذشته دیگر بازنمی‌گردد. چنین چیزی باعث می‌شود که دو رویکرد به شکل توأم برایمان به وجود آید؛
نخست اینکه در تلخی‌ها نمانیم و بدانیم که فراموش خواهند شد و خواهند گذشت و دوم اینکه با توجه به گذرا بودن وقایع و لحظات، از ثانیه‌های عمر که ارزشمندند و بازگشتی در کارشان نیست به سادگی نگذریم. پس بدانید که برای شاد زیستن و خوشحال بودن و رسیدن به زندگی بهتر لزوما نباید دستانی پر از پول داشته باشید.
دستان خالی از نظر مادی، اما پُر از نظر معنوی می‌توانند زندگی را شاد و زیبا کنند. گذشت، صبر، بخشش و تلاش از جمله معنویات ارزشمندی هستند که رنگ و بوی لحظات و زندگی‌تان را شاد و دلخواه می‌کنند. پس برای مقابله با مشکلات زندگی از آنها غافل نشوید.

برچسب‌ها: , ,
مقالات پیشنهاد شده

2 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست