افکار مثبتمقالهوبلاگ

تبدیل افکار منفی به مثبت با ساده ترین روش

اشتراک گذاری این مطالب در:

تبدیل افکار منفی به مثبت یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد است. همه‌ی ما در طی روز با مجموعه‌ای از افکار مثبت و منفی روبه‌رو هستیم. جالب است بدانید که قدرت افکار منفی تکرار شونده (negative thoughts) چندین برابر افکار مثبت است. به طوری که وقتی گرفتار این نوع از افکار می‌شوید، فرار از آن‌ها تقریباً سخت و غیرممکن می‌شود. فکر مثبت باعث شادی روح، آرامش ذهن و سلامت جسم می‌شود. در حالی که افکار منفی به مرور زمان تمرکز ذهن را بر هم می‌زند. در عین حال استرس و افسردگی را در پی دارد.
اگر برای شمال هم سوال است که با افکار منفی خود چه کنیم و یا چگونه این افکار را کنار بزنیم، تا انتهای این مطلب با سایت موفقیت سلف مید همراه شوید.

اگر چه بسیاری معتقدند که افکار مزاحم در ذهن یکی از نشانه‌های اضطراب است. اما واقعیت چیز دیگری را می‌گوید. این نوع افکار علامت اضطراب و یا استرس شدید نیستند. بلکه خودشان عاملی برای ایجاد استرس و اضطراب محسوب می‌شوند.

افکار منفی چیست و چه ارتباطی با استرس دارد؟

این نوع افکار شامل همه‌ی افکاری است که روح و روان ما را آزار می‌دهد. وقتی قادر نباشیم ذهن را آنطور که می‌خواهیم مدیریت و کنترل کنیم، افکار منفی مثل خوره به جان‌مان می‌افتد. اگر چه بسیاری معتقدند که افکار مزاحم در ذهن یکی از نشانه‌های اضطراب است. اما واقعیت چیز دیگری را می‌گوید. این نوع افکار علامت اضطراب و یا استرس شدید نیستند. بلکه خودشان عاملی برای ایجاد استرس و اضطراب محسوب می‌شوند.
وقتی فکر و ذهن شما مدام به سمت افکار منفی تکرار شونده می‌رود، به ناگهان خود را در محاصره‌ی آن‌ها می‌بینید. آنقدر زندگی در نظرتان سخت و مشکل می‌شود که قادر نیستید از جایتان حرکت کنید. در واقع افکار مزاحم باعث می‌شود تا از کاه کوه بسازید و خود را ناتوان و ضعیف ببینید. به همین دلیل است که به اضطراب و استرس مبتلا می‌شوید.

بیشتر بخوانید: موفقیت در زندگی را با این نکات ممکن کنید!

تبدیل افکار منفی به مثبت با ساده ترین روش

چگونه افکار منفی نداشته باشیم

داشتن آرامش یکی از آرزوهای همه‌ی ماست. به راستی چه کسی دوست ندارد در زندگی آرامش داشته باشد؟ اما بیشتر ما به آدم‌های مضطرب و استرسی تبدیل می‌شویم. اما در این تنها راهی که می‌توانید آرامش را به زندگی‌تان برگردانید اینست که ابتدا خود را از شر افکار مزاحم و منفی خلاص کنید. برای رهایی از این افکار توصیه‌های زیر مؤثر واقع می‌شود:

  • از مشاجره کردن پرهیز کنید
  • خود را به حاشیه ببرید
  • از سرزنش خود پرهیز کنید
  • اعتماد به نفس خود را افزایش دهید
  • در زمان تنهایی به جای فکر کردن کار کنید.

بیشتر بخوانید: چه راه هایی برای تقویت قدرت باور ذهن وجود دارد؟

ابتدا عامل ناآرامی‌ها را پیدا کنید

اولین قدم برای تبدیل افکار منفی به مثبت پیدا کردن علت است. چه چیزهایی باعث می‌شود تا ذهن شما به سراغ این دست از افکار برود؟ برای مثال وقتی یک آهنگ غمگین گوش می‌دهید خاطرات تلخ گذشته برایتان تداعی می‌شود. بعد از آن مدام فکر و ذهن‌تان به گذشته می‌رود. به دنبال این موضوع، حسرت و پشیمانی روی ذهن‌تان چمبره می‌زند و قادر نیستید تا ساعت‌ها از شر این افکار خلاص شوید.
درست است که موسیقی برای افکار منفی تکرار شونده ساخته نشده است. اما با گوش دادن به آن، به سمت افکار پوچ و بیهوده می‌روید. کم‌کم استرس و اضطراب هم به دنبال آن به سراغ‌تان می‌آید. همین‌جا توقف کنید!
بله درست است یک عامل خیلی کوچک و سطحی می‌تواند تا ساعت‌ها شما را به خود مشغول کند. قبل از هر چیز به دنبال علت باشد و تا می‌توانید از آن دوری کنید.

گاهی یک عامل خیلی کوچک و سطحی می‌تواند تا ساعت‌ها شما را به خود مشغول کند. قبل از هر چیز به دنبال علت باشد و تا می‌توانید از آن دوری کنید.

از مشاجره کردن پرهیز کنید

یکی از دلایلی که باعث تبدیل افکار مثبت به منفی می‌شود، بحث کردن با دیگران است. حتی اگر فرض بگیریم در این مشاجرات و دعواها حق با شماست، اما باور کنید هیچ چیز آنقدر ارزش ندارد که به خاطر آن آرامش خود را سلب کنید. مشاجرات و بحث‌ها ساعت‌ها ذهن شما را به خود مشغول می‌کند. وقتی زود از کوره در می‌روید و فوراً پاسخی برای حرف‌های (بی‌حساب) دیگران پیدا می‌کنید، باعث داغ‌تر شدن دعوا و مشاجره می‌شود.
این جمله را در زمان مشاجره و دعوا با خود تکرا کنید: « دیگران را ببخشید نه بخاطر اینکه آن‌ها مستحق ببخش شما هستند. بلکه به این خاطر که شما مستحق آرامش هستید».

بیشتر بخوانید: افکار منفی تکرارشونده از کجا می‌آیند؟ چرا عذاب می‌کشیم؟

خود را به حاشیه ببرید

یکی از دلایل وجود افکار منفی تکرار شونده در زندگی، سرک‌کشیدن‌های دیگران است. بسیاری از ما دوست نداریم دیگران وارد زندگی‌ شخصی‌مان شوند و به دنبال اطلاعات بگردند. پس برای اینکه از شر این نوع افکار رها شوید، خود را به حاشیه ببرید تا دیگران کمتر در زندگی شما سرک بکشند. اگر یکی از دلایل ناآرامی‌ها و بی‌قراری‌های شما سرک‌کشیدن‌ها و کنکاش‌های دیگران است، سعی کنید ارتباط خود را با آن‌ها کاهش دهید. وقتی ارتباط شما با این گروه از افراد کمتر باشد، در معرض جستجوهای آن‌ها قرار نمی‌گیرید. زیرا به فردی بی‌سروصدا تبدیل می‌شوید که زندگی شما برای آن‌ها اهمیت کمتری پیدا می‌کند.

یکی از دلایل وجود افکار منفی تکرار شونده در زندگی، سرک‌کشیدن‌های دیگران است. بسیاری از ما دوست نداریم دیگران وارد زندگی‌ شخصی‌مان شوند و به دنبال اطلاعات بگردند.

از سرزنش خود پرهیز کنید

یکی دیگر از دلایل افکار مزاحم، سرزنش‌کردن‌های بی‌مورد است. اگر برایتان سوال است که چگونه افکار منفی نداشته باشیم و از شر این نوع افکار رها شویم؟ پیشنهاد می‌دهیم برای یک دوره‌ی زمانی از سرزنش کردن خود پرهیز کنید. بهترین کسی که می‌تواند به ما انتقاد کند، خودِ ما هستیم. هیچ‌کس به اندازه‌ی خودمان، روی شخصیت ما شناخت ندارد. در عین حال هیچ‌کس هم به‌اندازه‌ی خودمان برای ما دلسوز نیست. پس انتقادات ما نسبت به رفتار یا شخصیت‌مان سازنده است.
اما اگر این انتقادها به سرزنش‌های همیشگی تبدیل شوند، به مرور زمان ما را به فردی بی‌هیچ و پوچ تبدیل می‌کنند. زیرا به این نتیجه می‌رسیم که هیچ‌ ارزش و اعتباری نداریم. به هر چیزی که دست می‌زنیم خراب می‌شود. به سراغ هر چیزی که می‌رویم، ویران می‌شود. ما به درد هیچ کاری نمی‌خوریم.
انتقاد تا زمانی سازنده است و می‌تواند به توسعه فردی و بهبود شخصیت ما کمک کند که به اندازه باشد. اگر تمام ساعت‌های روز به اشتباهات خود فکر کنیم، به فردی منزوی، افسرده و مضطرب تبدیل می‌شویم.

بیشتر بخوانید: تمرکز بر افکار مثبت برای رسیدن به موفقیت

تبدیل افکار منفی به مثبت با ساده ترین روش

اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

یکی دیگر از راه‌های تبدیل افکار منفی به مثبت افزایش اعتماد به نفس است. شما اگر خود را فردی ارزشمند بدانید، حتی اگر تمام دنیا هم بخواهند با شما بجنگند و یا شما را تحقیر کنند، باز هم قادرید در مقابل آن‌ها بایستید. در واقع اعتماد به نفس باعث ایجاد حس ارزشمندی در شما می‌شود. برای خلاص شدن از دست افکار منفی تکرار شونده لازم است تا خود را باور داشته باشید. سپس هیچ اشتباه یا خطایی باعث نمی‌شود که مدام از شکست خود احساس سرخوردگی کنید.
بلکه ایمان دارید که روزی همه‌ی این اشتباهات را جبران می‌کنید. اگر هم دیگران بخواهند شما را سرزنش و تحقیر کنند، آنقدر خود را قدرتمند می‌بینید که رفتار آن‌ها در شما اثری ندارد. ما قادر نیستیم دیگران را آنطور که می‌خواهیم تغییر دهیم. ولی می‌توانیم خود را به راحتی تغییر دهیم تا آرامش به زندگی‌مان بازگردد.

فعالیت بدنی باعث می‌شود تا ذهن شما فرصتی برای فکر کردن پیدا نکند. بسیاری از ما درست زمانی که تنها هستیم و یا هیچ کاری برای انجام دادن نداریم، به افکار منفی مبتلا می‌شویم.

در زمان تنهایی به جای فکر کردن کار کنید

فعالیت بدنی باعث می‌شود تا ذهن شما فرصتی برای فکر کردن پیدا نکند. بسیاری از ما درست زمانی که تنها هستیم و یا هیچ کاری برای انجام دادن نداریم، به افکار منفی مبتلا می‌شویم. بعد از آنکه این افکار مزاحم ذهن را پر می‌کند، رها شدن از آن‌ها سخت و دشوار است. در واقع آمدن افکار مزاحم راحت اما رفتن آن‌ها سخت است.
ذهن‌آگاهی را در خود تقویت کنید و زمان فکر کردن به مشکلات و سختی به عاقبت آن بیندیشید. با افکار منفی هیچ چیز درست نمی‌شود. این تصور که اگر مدام به مشکلات و یا سختی‌های خود فکر کنیم، حل می‌شوند، کاملاً اشتباه است. با این روش فقط جسم و روح شما معذب می‌شود.
پس زمان تنهایی با فعالیت‌های مختلف و خوشایند خود را سرگرم کنید. با تمرکز ذهن بر روی کارهای خوشایند و مورد پسند، از افکار منفی فاصله می‌گیرید. قدرت تمرکز بر روی کار اهمیت زیادی دارد. برای اینکه کنترل افکار خود را به دست بگیرید لازم است که قدرت تمرکز بهتری داشته باشید.

برای داشتن ذهن مثبت و موفق، خودساخته شرکت در دوره «چطور ذهن موفق داشته باشیم» را به شما پیشنهاد میدهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

جملات مثبت اندیشی

برچسب‌ها: , ,
مقالات پیشنهاد شده

2 دیدگاه. Leave new

  • چه انرژی مثبت و خوبی از این وبسایت شما و مطالبتون گرفتم. به علاوه رنگ و طراحی وبسایت، و شلوغ و پر نبودنش از تبلیغات باعث شد بمونم و بخونمتون. ضمن اینکه مطالب کپی سایت های دیگه و تکراری نبود.

    ممنون از شما:) زندگیتون پر نور.

    پاسخ

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست