اعتماد به نفسمقالهوبلاگ

تاثیر اعتماد به نفس بر پیشرفت تحصیلی چقدر است؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

از اعتماد به نفس تعاریف بسیاری ارئه شده است. به طور کلی همه ی ما با مختصات اعتماد به نفس آشنایی داریم و می دانیم مشخصه های بارز یک فرد با اعتماد به نفس چه هستند. موضوع اعتمادبه نفس در زندگی هر فردی نقش مهمی بازی می کند. اعتماد به نفس در شکل گیری شخصیت فرد، تجاربی که کسب می کند و به طبع آینده ایی که می سازد تاثیر به سزایی دارد. به خصوص اعتمادبه نفس در سنین کودکی و نوجوانی فرد، عنصری کلیدی است. زیرا در این سنین است که پایه های شخصیت فرد و طبیعتا آینده ی او بنا گذاشته می شوند. به همین سبب است که بررسی تاثیر اعتماد به نفس بر پیشرفت تحصیلی حائز اهمیت است و تصمیم گرفتیم در سایت موفقیت خودساخته به این موضوع بپردازیم.

بیشتر بخوانید: رابطه عزت نفس و پیشرفت تحصیلی تا چه میزان است؟

کدام یک موثرتر است، اعتماد به نفس یا هوش؟

طبق تحقیقات به عمل آمده تاثیر اعتماد به نفس بر پیشرفت تحصیلی بیشتر از هوش و توانایی های ذهنی می باشد. شاید شما هم فردی هستید که معتقدید در ریاضی یا زبان انگلیسی ضعیف هستید. این بدان دلیل است که شما اعتمادبه نفس تان را در آن درس از دست داده اید. این مسآله برای تمام دروس و به طور کلی تحصیلات صادق است. به علاوه پدیده ی کمرویی که در بسیاری از کودکان و نوجوانان دیده می شود به دلیل پایین بودن اعتمادبه نفس در افراد شکل می گیرد و به صورت مستقیم تاثیر منفی بر عملکرد فرد در آزمون های شفاهی و کارهای عملی در مدرسه و دانشگاه دارد.

بیشتر بخوانید: افزایش اعتماد به نفس با بهترین توصیه ها

بررسی تاثیر اعتماد به نفس بر پیشرفت تحصیلی

اعتماد به نفس و اهداف تحصیلی

در بررسی تاثیر اعتماد به نفس بر پیشرفت تحصیلی لازم است ارتباط آن با اهداف تحصیلی سنجیده شود. بسیاری از کودکان و نوجوانان آینده ی درخشانی را برای خودشان متصور می شوند، اما اغلب اوقات می بینیم آنها در میانه ی راه ناکام می مانند. اگرچه برای این مسأله می توان دلایل بسیاری بر شمرد اما نبود اعتمادبه نفس کافی می تواند در میان این دلایل عدیده نقش بارزتری را ایفا کند. دانش آموزاني كه از اعتماد به نفس خوبي برخوردارند، باور دارند كه مي توانند به اهدافشان برسند. انها نقاط ضعف و قدرت خود را به خوبي مي شناسند و مي توانند در برابر فشارهاي منفي و مشكلات مقاوم باشند. آنها ارده ایی قوی و استوار دارند. تسلیم نمی شوند و در مسیر رسیدن به اهدافشان ثابت قدم هستند.

بیشتر بخوانید: تاثیر اعتماد به نفس در یادگیری | کلاس های تقویتی را تعطیل کنید

شأن اجتماعی و تاثیر آن بر دانش آموزان

افزایش اعتماد به نفس تاثر مثبت بر روی روحیه دانش آموزان دارد. شأن اجتماعی یک دانش آموز به عملکرد او در محیط آموزشی و آزمون های درسی بستگی دارد. در مقابل شأن اجتماعی مطلوب و برخورداری از احترام در محیط مدرسه یا دانشگاه خود ایجاد کننده اعتمادبه نفس در فرد می باشد. هرچه عملکرد دانش آموز بهتر و قوی تر باشد شأن اجتماعی بالاتری نزد همسالان و معلمان خود کسب می کند. این امر با تشویق های مکرر و تعریف های پیشبرنده نیز همراه است. به طبع در چنین شرایطی اعتمادبه نفس دانش آموز ارتقا پیدا کرده و ضامن تداوم عملکرد خوب او در کسب علم و تحصیل دانش است. این مسأله به ما یادآور می شود که تاثیر اعتماد به نفس بر پیشرفت تحصیلی یک تاثیر دو سویه است.

تاثیر والدین در اعتماد به نفس دانش آموزان

ما متون روان شناسی بسیاری را مورد مطالعه قرار داده ایم و با مرور آنها به اهمیت نقش خانواد در اعتمادبه نفس کودکان و نوجوانان پی برده ایم. والدین می توانند عامل اصلی شکل گیری اعتماد به نفس در فرزندانشان باشند. حال که شما به تاثیر اعتماد به نفس بر پیشرفت تحصیلی واقف هستید، بهتر است با مشاهده پیشرفت تحصیلی در فرزندتان او را مورد تشویق قرار دهید یا هدیه ایی برای او تهیه کنید. همچنین عملکرد مثبت او در زمینه های دیگر را مکررآ یادآوری کنید تا به او حس ارزشمندی دهید. چرا که حس ارزشمندی و اعتمادبه نفس یک سرمایه قوی و حیاتی برای فرزند شما محسوب می شود و از تاثیرگذارترین عوامل شکوفایی استعدادها و پیشرفت در زمینه های مختلف از جمله پیشرفت تحصیلی می باشد.

بیشتر بخوانید: تاثیر اعتماد به نفس در سلامت روان و مشکلات کمبود آن

سخنی با معلمان

در بررسی تاثیر اعتماد به نفس بر پیشرفت تحصیلی باید نقش برجسته و مهم معلمان و کادر آموزشی را مورد توجه قرار داد. معلم بعد از والدین فردی است که دانش آموز بیشترین وقتش را با او می گذراند و از او تاثیر می پذیرد. معلم باید توجه به رشد همه جانبه ی دانش آموزانش را هدف اصلی خود قرار دهد و تنها به یاددهی مطالب درسی اکتفا نکند. باید متوجه این نکته بود که دانش آموزانی که از اعتمادبه نفس بالا برخوردار نیستند معمولا در آزمون های کتبی عملکرد بهتری دارند و در آزمون های شفاهی ضعیف عمل می کنند. این نکته ی اساسی می تواند به معلمان کمک کند تا باعث کاهش اعتمادبه نفس در دانش آموزانشان نشوند.

تاثیر اعتماد به نفس بر پیشرفت تحصیلی

سخن پایانی

طبق یافته های علم روان شناسی اصلی ترین عاملی که رفتار انسان ها را تعیین می کند اعتماد به نفس و احساسی است که هر فرد نسبت به خودش دارد. پس والدین بر حذر باشند که با اعمال شیوه های تربیتی مبتنی بر زور، اجبار و تهدید اعتماد به نفس فرزندانشان و به طبع آینده ی آنها را به لحاظ شخصیتی، اجتماعی، تحصیلی و شغلی نابود می کنند.

اگر اعتماد به نفس کافی ندارید و می‎خواهید برای همیشه با خجالتی بودن خداحافظی کنید، خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست