درمان تنبلیمقالهوبلاگ

علت خستگی و بی حوصلگی در زنان چیست؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

خستگی و بی‌حوصلگی در این‌روزها اصلا و ابدا چیز عجیب و بعیدی نیست. شرایط زندگی در سایه بیماری کرونا و فشارهای مختلف بسیار سخت‌تر از گذشته شده است. برای همین هم هست که بسیاری از آدم‌های دور و اطرافمان خسته و عصبی به نظر می‌رسند. اما فارغ از شرایط پیرامونی‌مان، باید بدانیم که دلایل دیگری هم برای خستگی وجود دارد. در این مقاله می‌خواهیم درباره علت خستگی و بی‌ حوصلگی زنان توضیح بدهیم. چرا خانم‌ها دچار این احساس و حال‌وهوا می‌شوند؟ دلایل بالقوه و محتمل برای چنین مشکلاتی چیست؟ با سایت موفقیت خودساخته همراهی کنید.

بیشتر بخوانید: دلایل بی حوصلگی شدید و راهکار های مبارزه با آن

نوسانات هورمونی از دلایل بی‌حوصلگی و خستگی

نوسانات هورمونی زنان در طول ماه را نباید دست‌کم گرفت. در آستانه ورود به عادت ماهیانه، خانم‌ها دچار نوسانات هورمونی می‌شوند. در اوقات دیگر ماه هم، تحت‌تاثیر هورمون‌ها، خلق‌وخویشان نوساناتی را تجربه می‌کند. پس اگر می‌خواهید دقیق و درست به علت خستگی و بی‌ حوصلگی بانوان پی ببرید، باید بدانید که همیشه، هورمون‌ها به عنوان عاملی مهم در خلق‌وخوی بانوان نقش بازی می‌کنند. گاهی نیاز به رسیدگی‌هایی در این زمینه وجود دارد. برای مثال، برای کنترل مشکلات روحی و هورمونی قبل از عادت ماهانه نیاز به کمک‌گرفتن از مشاور پیش می‌آید. اطرافیان هم باید در این دوران‌ها هوای خانم‌ها را بیشتر از قبل داشته باشند و آنها را بهتر درک کنند.

دلایل بی‌حوصلگی و خستگی زنان

استرس‌ها و فشار روانی

استرس فقط مختص خانم‌ها نیست اما باید دقت کنید که می‌تواند علت خستگی و بی حوصلگی بسیاری از بانوان باشد. چرا؟‌ به دلیل بافت فرهنگی رایج در کشور و نوع تقسیم‌بندی مسئولیت‌ها در خانواده، زن‌ها تحت فشار زیادی از سوی منابع مختلف هستند. آنها معمولا وظیفه رسیدگی به فرزندان را به‌طور مستقیم به‌دست دارند. مدیریت امور داخلی منزل با آنهاست. همین‌ها فشار زیادی به‌وجود می‌آورد. تنظیم امور داخلی و البته رسیدگی به اعضای دیگر خانواده مانند کهنسالان یعنی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها هم معمولا روی دوش زنان است. در نتیجه، همه این فشارها، و البته کارکردن در بیرون از منزل در این روزها، خانم‌ها تحت استرس‌های فراوانی قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: بهترین روش های درمان استرس زنان

نوسانات هورمونی دوران یائسگی

زنان در دوران یائسگی یعنی زمانی که می‌خواهند با چرخه عادت ماهیانه خداحافظی کنند هم دچار نوسانات هورمونی می‌شوند. تغییراتی که در بدنشان رخ می‌دهد، علت خستگی و بی‌ حوصلگی آنها هم می‌شود. در نتیجه باید دقت کنید که زنان میانسال از نقطه‌نظر تغییرات بدنی دچار تغییرات روحی و روانی می‌شوند و تحت فشار قرار می‌گیرند. در این دوران هم نیاز به درک و همراهی آنان وجود دارد.

وجود بیماری‌های روانی و روحی در فرد

این مورد فقط مخصوص زنان نیست. اما باید بدانید که گاهی دلیل و علت خستگی و بی حوصلگی در زنان می‌تواند ریشه در مشکلات روحی جدی مانند افسردگی یا اختلالاتی مانند اختلال دوقطبی داشته باشد. بیماران روانی گاهی دچار افت انرژی روحی شدید می شوند و بی‌حوصلگی در آنها قوت می‌گیرد. اگر یکی از زنان اطرافتان دچار مشکلات روحی است، باید به او کمک کنید که مشکلش را با روش‌های مختلف و البته مراجعه به روان‌درمانگرها حل و فصل کند.

بیشتر بخوانید: علائم فیزیکی اضطراب شدید چیست؟ با بدن خود چه می‌کنیم؟

فقر آهن در بدن

آهن ماده‌ای بسیار مهم در بدن است. بسیاری از بانوان دچار فقر آهن یا کمبود آن هستند. این فقدان می‌تواند به شکل بی‌حوصلگی و خستگی نمایان شود. پس همیشه در یافتن علت خستگی و بی حوصلگی بهتر است که نگاهی به وضعیت سلامت جسمی افراد هم داشته باشید و بعد از اینکه مطمئن شدید، مشکلات فیزیکی ندارند، به‌دنبال مسائل دیگر باشید.

کمبود مواد مغذی در بدن و بی‌آبی آن

مصرف‌نکردن مواد غذایی مناسب روی بدن همه انسان‌ها اثرگذار است. این اثرگذاری معمولا در بانوان که هر ماه دچار عادت ماهیانه می‌شوند یا در زندگی‌شان سابقه بارداری و زایمان دارند، بیشتر هم هست. نخوردن غذای مناسب و بی‌آبی بدن هم زمینه‌های خستگی و بی‌حوصلگی را فراهم می‌کند. پس به این مورد هم در کشف علت خستگی و بی حوصلگی زنان دقت داشته باشید.

فشارهای روانی اجتماعی

چه قبول داشته باشیم و چه نه، از سوی جوامع به زنان اجحاف زیادی می‌شود. تبعیض‌های فرهنگی و اجتماعی فراوانی که در محل کار، حضور در اجتماعات و …. به زنان وارد می‌شود، نقش مهمی در کاهش انرژی روانی و پایین‌آوردن سطح توان روحی و حوصله‌شان دارد. این فشارها از چاردیواری درون منازل شروع می‌شود و در ابعاد کلان‌تر اجتماع هم ادامه پیدا می‌کند. نیمی از خستگی‌های روحی زنان و بی‌حوصلگی‌هایی که در طول زندگی پیدا می‌کنند، به‌خاطر همین فشارهاست. حتی اگر زنان بتوانند در محیط‌های کاری به جایگاه‌هایی خوب و قابل‌اعتنا هم دست پیدا کنند، کماکان زیر ذره‌بین ریزبین و بی‌رحم تبعیض‌ها و آزارها قرار دارند. همه این‌ها فشار است دیگر، نیست؟

علت خستگی و بی حوصلگی در زنان

فشارهای سبک زندگی امروزی

زندگی پرتنش این روزها همراه با سرعتی غیرقابل‌باور شده است. از سوی دیگر، فناوری در زندگی ایرانی‌ها در سایه سنت‌ها و روندهای قدیمی نتوانسته است به اندازه جوامع پیشرفته اثر مثبت بگذارد. همه این‌ها فشار زیادی به زنان وارد می‌کنند. زندگی امروزی سبکی متفاوت از دهه‌های قبلی پیدا کرده است اما همچنان پیرایه‌های اضافی فرهنگی به آن آویزان است و زنان را در کنترل زندگی به دردسرهای زیادی می‌اندازد. دردسرهایی که طی آن باید خود را هم موجودی امروزی و به‌روزشده کنند و هم قواعد چارچوب‌های سنتی را رعایت نمایند. این هم یک علت خستگی و بی حوصلگی در زنان امروز به‌ویژه در جوامعی مانند ایران است.

بیشتر بخوانید: 6 راز موفقیت زنان ثروتمند دنیا ؛ شاهزاده سوار بر اسب سفید آرزوهای خود باشید

در آخر

برای شناسایی دلایل بی‌حوصلگی زنان باید هم نگاهی به جسمشان داشت و هم روحشان را به‌دقت کندوکاو کرد. همان‌طور که در مقاله عنوان شد، دلایل متعددی در جسم و بدن می‌توانند موجبات خستگی و بی‌حالی را فراهم کنند. آنها را که کنار بگذاریم، مشکلات روانی و فشارهای روحی مختلفی که در طول روزهای زندگی به زنان وارد می‌شود هم از دلایل دیگری است که آنها را عصبی، خسته و بی‌حوصله می‌کند.

برای درک زنان باید نگاهی دقیق به ابعاد مختلف زندگی‌شان داشت و پذیرفت که تغییراتی اساسی در فرهنگ و زیرساخت‌های اجتماعی نیاز است. از سوی دیگر، زنان هم باید با در نظرگرفتن فاکتورهای مهم و اثرگذار جسمی روی روانشان بیشتر از خود مراقبت کنند. این روزها، روند زندگی برای همه آدم‌ها دشوارتر از قبل شده است اما به نظر می‌رسد که زنان تحت فشار بیشتری هم هستند. نظر شما چیست؟ چه فکر می‌کنید؟ موافقید؟

برای درمان بی حوصلگی می‌توانید ذهن خود را تغییر دهید. اگر قادر به این کار نیستید، خودساخته شرکت در دوره «قاتل رویاهات اینجاست» را به شما توصیه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی عکس زیر کلیک کنید:با تنبلی چه کنم پاسخ را در اینجا پیدا کنید

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست