درمان تنبلیرشد فردیمقالهوبلاگ

دلایل بی حوصلگی شدید و راهکار های مبارزه با آن

اشتراک گذاری این مطالب در:

اپیدمی بی حوصلگی در جامعه ی ما رواج دارد. احساس خستگی و کمبود انرژی ، در طول روز توسط افرادی زیادی تجربه می شود. خصوصا این روز ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، در هنگام قرنطینه، بی حوصلگی شدید و طاقت فرسایی مهمان ذهن مردم است. امروز در این مقاله خودساخته می خواهیم دلایل خستگی و بی حالی روزانه و همچنین یکی دوتا از دلایل بی حوصلگی در زنان را بررسی کنیم.

بی حوصلگی را بشناسیم!

قبل از هر چیز، بیایید ببینیم اصلا معنی دقیق بی حوصلگی چیست تا برای درمان تنبلی اقدام کنیم. زمانی که از کاری که انجام می دهیم راضی نیستیم یا به آن علاقه ای نداریم، دچار احساس خستگی و کمبود انرژی می شویم. اما حتی هنگامی که انرژی خوبی داریم هم ممکن است دچار بی حوصلگی شدید شویم. چون ممکن است شرایطی برای تخلیه ی انرژی مان وجود نداشته باشد و ما این انرژی را در خودمان حبس کنیم. حتی ممکن است هنگامی که برای تمرکز روی کاری به مشکل بر می خوریم هم به این حس دچار شویم.

پس با یکی از احساس های رایج بین کودکان و بالغین طرفیم. این حس، حتی می تواند به خاطر افکار ما باشد. افکاری که آن ها را دوست نداریم و با آن ها راحت نیستیم.

نا امیدی

یکی از دلایل خستگی و بی حالی روزانه می تواند نا امیدی باشد. نا امیدی حتی می تواند به مشکلات بزرگتری مثل افسردگی ختم شود. برای خلاصی از نا امیدی، راه هایی وجود دارد.

اگر فکر می کنید هرگز  احساس بیچارگی در شما متوقف نمی شود، شما وارد چرخه ی منفی نا امیدی شده اید. چون در این صورت، شما اعمالتان نیز مانند افکارتان می شود. فکر و عملتان یکدیگر را تقویت می کند و حس نا امیدی شما هرروز قوی تر و قوی تر می شود. پس هرگز فکر نکنید که همیشه درمانده می مانید.

سعی کنید سطح توقعات خود را پایین بیاورید. ما هرگز مخالف این موضوع نیستیم که انسان باید آرزوهای بزرگ داشته باشد و بزرگ فکر کند. اما این بزرگ شدن، یک فرایند است. یعنی شما از همان ابتدا بزرگ نیستید، بلکه در طول زمان بزرگ می شوید. پس از توقعات و آرزوهای کوچک شروع کنید و سپس به چیز های بزرگ تر فکر کنید.

احساس خستگی و کمبود انرژی

چرخه ی بی حوصلگی

اکثر افراد، هنگامی که بی حوصلگی شدید به سراغشان می آید، خودشان را به خاطر داشتن این حس سرزنش می کنند. ما در کتاب ها و کلاس های موفقیت شنیده ایم که باید پر انرژی و پر از حس خوب باشیم و با اندیشه ی مثبت، به فردا های پر از خوشبختی فکر کنیم، در حالی که لبخند به لب داریم! ولی وقتی می بینیم این حس و حال خوب را نداریم و کاملا حالمان گرفته است، ناراحت می شویم. این ناراحتی و بی حوصلگی، در یک چرخه ی بی پایان، یکدیگر را تقویت می کنند. تنها راه خلاصی از این چرخه آگاه شدن به شرایطمان است.

ممکن است هر کسی چنین شرایطی ایده آلی را که در پاراگراف بالا گفتیم، تجربه کرده باشد. اما همه می دانیم که خوشحالی، همیشگی نیست. در واقع هیچ چیز در دنیا همیشگی نیست. پس بیایید این موقتی بودن را به همه ی حواسمان تعمیم دهیم. در نتیجه بی حوصلگی هم موقتی است.

شرایط جسمانی

بدون هیچ شکی، شرایط جسمانی بدن می تواند بر حس و حال شما تاثیر بگذارد. برای مثال یکی از دلایل بی حوصلگی در زنان می تواند عادت ماهیانه آن ها باشد. در چنین شرایطی، تنها راه چاره صبر کردن است.

تغذیه نیز بر احساس ما تاثیر می گذارد. برای داشتن تغذیه ی درست، توصیه می شود از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید. همچنین اپلیکیشن هایی برای موبایل وجود دارد که می تواند شما را در این امر راهنمایی کند.

احتیاج به تنوع

بعضی از افراد، برای داشتن حس بی حوصلگی مستعد تر از بقیه هستند. کسانی که احتیاج شدید به تازگی، هیجان و تنوع دارند، بیشتر از بقیه دچار این حس می شوند. این احتیاج به محرک بیرونی می تواند به خوبی توضیح دهد که چرا برون گراها بیشتر از درون گراها مستعد بی حوصلگی هستند. معمولا به چنین اشخاصی توصیه می شود که مدیتیشن و ذهن آگاهی انجام دهند تا بتوانند بر ذهنشان تسلط پیدا کنند و خستگی خودشان را بهبود دهند.

حس ناتوانی در برابر وظایف

هرکسی در هر خانواده ای وظایفی دارد. اعضای خانواده، در صورتی که به خانواده اهمیت بدهند، می دانند که این وظایف باید به خوبی انجام شود. اما زمانی که تعداد این وظایف زیاد می شود، یا انجام دادنشان سخت می شود، حس ناتوانی به سراغشان می آید. این حس ناتوانی نیز با بی حوصلگی تشکیل یک چرخه می دهند که هر کدام دیگری را تقویت می کند.

برای مثال، کار های خانه می تواند از دلایل بی حوصلگی در زنان باشد. یک خانم خانه دار، باید غذا درست کند، ظرف ها را بشوید، خانه را تمیز کند، وسایل را مرتب کند و… . در چنین شرایطی وقتی او خودش را در برابر این همه کار ناتوان می بیند، دچار حس خستگی می شود. طبیعی است که کمک سایر اعضای خانواده به این خانم می تواند او را از گرفتار شدن در این حس نجات دهد.

بي حوصلگي شديد

کلام آخر در غلبه بر بی حوصلگی

بی حوصلگی شدید می تواند دلایل زیاد و متنوعی داشته باشد. اما در اینجا ما فقط به چندتای آن اشاره کردیم. احساس خستگی و کمبود انرژی می تواند روی عملکرد روزانه ی ما و تصمیم هایی که می گیریم تاثیر خیلی بزرگی بگذارد. دلایل خستگی و بی حالی روزانه هرچه که باشد، مطمئنا باید برایش چاره ای اندیشید. انسان بدون انرژی در انجام کارهایش با مشکل روبرو می شود.

همچنین ما می توانیم به دوستانمان هم برای غلبه بر این حس کمک کنیم. گاهی یک پیام احوال پرسی ساده یا یک هدیه ی هرچند کوچک می تواند روحیه ی یکی از دوستانمان را بهبود دهد.

خود شما هم می توانید از دوستانتان کمک بگیرید تا بی حوصلگی را کنار بگذارید. با آن ها تماس بگیرید و چند کلمه ای را با هم صحبت کنید. مطمئنا بهترین هم صحبت برای هرکسی، دوستان خوب است.

اما جدای همه ی اینها، بدانید که همیشه نمی توانید خوشحال باشید و اینکه گاهی احساس منفی داشته باشید، چیز عجیبی نیست و لازم نیست خودتان را برای آن سرزنش کنید. هرچه باشد، زندگی همین است.

برای درمان بی حوصلگی می‌توانید ذهن خود را تغییر دهید. اگر قادر به این کار نیستید، خودساخته شرکت در دوره «قاتل رویاهات اینجاست» را به شما توصیه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی عکس زیر کلیک کنید:با تنبلی چه کنم پاسخ را در اینجا پیدا کنید

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست