زبان بدنوبلاگ

زبان بدن افراد دروغگو | حرکاتی که افراد دروغگو را لو می دهد

اشتراک گذاری این مطالب در:

شاید شما هم در فیلم ها دیده باشید که کاراگاهان و افسران پلیس به رمزگشایی حالات بدن و چهره افراد مجرم در حین بازجویی پرداخته اند. این مسأله تنها مختص به فیلم ها نیست؛ بلکه در دنیای واقعی هم وجود دارد. می توان با دقیق شدن به چهره و حرکات افراد به صداقت یا دروغگویی آنها پی ببرد. این مسأله به زبان بدن باز می گردد که در علم روان شناسی نیز ثابت شده است. سایت موفقیت خودساخته در سلسله مطالب خود پیرامون زبان بدن در این مطلب به بررسی حالات بدن و چهره افراد دروغگو می پردازد.

رمزگشایی زبان بدن افراد دروغگو و فریبکار

افرادی که دروغ می گویند، چون به لحاظ ذهنی خودشان متوجه عمل اشتباهشان هستند و در عین حال بیم لو رفتن دارند ناخودآگاه حرکات و واکنش هایی از خود بروز می دهند و سخن گفتن آنها همراه با یک سری علائم خاص است که در واقع دروغگو بودن آنها را برملا می کند. این علائم شامل موارد زیر است.

1. تغییر کردن حالت تنفس

دروغگو می داند که دارد دروغ می گوید و این امر در درون او آشوب و اضطراب ایجاد می کند. اضطراب باعث می شود جریان خون او تغییر کند و در نتیجه به نفس نفس زدن بیفتد. بنابراین یکی از علائم زبان بدن افراد دروغگو تند شدن تنفس است.

بیشتر بخوانید: تکنیک های رمزگشایی زبان بدن و چهره شناسی

2. تکان دادن مداوم سر

فرد دروغگو به صورت مداوم سرش را تکان می دهد. این مسأله شاید بدان دلیل باشد که می خواهد از موقعیتی که در آن گیر افتاده رهایی یابد. در واقع فرد دروغگو هنگام دروغ گفتن با تکان دادن مکرر سر می خواهد از مخمصه جان سالم به در ببرد. او مدام به اطراف و بالا و پایین سرش را تکان می دهد.

3. پوشاندن دهان با دست

اگرچه در بسیاری مواقع انسان دستش را جلوی دهانش قرار می دهد مانند موقع خمیازه کشیدن ،خندیدن و فکر کردن. اما در شرایط دیگری ممکن است این حرکت نشان دهنده دروغ گفتن طرف مقابل شما باشد. در واقع این یک حرکت کاملا غیر ارادی است که از افراد دروغگو هنگام طفره رفتن از گفتن حقیقت رخ می دهد.

3. جابجا کردن پاها

یکی از علائم زبان بدن افراد دروغگو جابجا کردن مکرر پاها است. این مسأله به خوبی نشان می دهد که فرد مضطرب است و به علاوه می خواهد از موقعیت پیش آمده فرار کند.

4. ارتباط چشمی

برخی از افراد هنگام دروغ گفتن از برقراری ارتباط چشمی پرهیز می کنند. در برخی روابط فرد دروغگو از نگاه کردن به چشمان طرف مقابل واهمه دارد. اما در روابط غیر صمیمی و مواردی مانند بازجویی از متهمان، فرد دروغگو؛ بدون پلک زدن و با حالتی غیر طبیعی به چشمان طرف مقابل خیره می شود.

بیشتر بخوانید: نشانه های آدم حسود چیست؟ نکند شما حسودید؟

5. استفاده ی زیاد از انگشت اشاره

فردی که دروغ می گوید می خواهد شما را مقصر و متهم جلوه دهد درنتیجه مدام شما را خطاب قرار می دهد و با انگشت اشاره ی خود بر سخنانش مهر تایید می زند.

6. استفاده ی زیاد از دست ها

افراد دروغگو می خواهند دست هایشان را سپر بلا کنند. مدام دستهایشان را تکان می دهند، به سر و صورتشان دست می شکند، با چیزی مانند دکمه ی لباس یا یک خودکار بازی می کنند و در واقع با دست هایشان نوعی ناآرامی را نشان می دهند که حکایت از دروغگویی آنها دارد.

علائم زبان بدن افراد دروغگو تند شدن تنفس است.

7. عرق کردن

سرازیر شدن عرق از سر و صوت نیز می تواند نشان دهنده ی این باشد که فرد در حال دروغ گفتن است. زیرا استرس باعث می شود دمای بدن افزایش یابد و در نتیجه فرد عرق کند.

8. خاراندن گوش و گردن

یکی دیگر از علائم زبان بدن افراد دروغگو خاراندن گوش و پشت گردن است. افراد دروغگو از این حرکت برای آرام کردن خود استفاده می کنند و به صورت غیر طبیعی آن را تکرار می کنند.

9. جویدن لب ها

فرد دروغگو به صورت ناخودآگاهی لبهاش را گاز می گیرد یا می جود. اگرچه بسیاری از افراد در مواجه با ترس و اضطراب چنین کاری انجام می دهند اما بنا به موقعیت شما می توانید این حرکت را دال بر دروغگو بودن فرد مقابلتان بدانید.

10. رنگ چهره

صورت برخی افراد هنگام دروغ گفتن سرخ می شود این ناشی از هیجانات درونی آنها است. اما گاهی هم ترس بر افراد دروغگو غلبه می کند؛ در این حالت رنگ بر رخسار فرد نمی ماند و صورتش مانند گچ سفید می شود.

بیشتر بخوانید: آموزش حرفه ای فن بیان و زبان بدن که شما را به سخنور قهاری تبدیل می کند

11. بالا انداختن شانه

در روابط مبنی بر صمیمت این مسأله بسیار پیش می آید. بالا انداختن شانه بدین سبب است که فرد می خواهد بی تفاوت به نظر برسد. حتما برایتان پیش آمده که در خانه دسته گلی به آب داده و سپس خود را به کوچه علی چپ زده باشید. پس خوب می دانید در چه مواقعی شانه بالا انداختن و خود را بی تفاوت جلوه دادن نشان دهنده ی دروغگویی است.

زبان بدن افراد دروغگو

منبع: businessinsider

اگر می خواهید با موضوع زبان بدن آشنایی بیشتری پیدا کنید، در دوره جادوی زبان بدن شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر روی  عکس زیر کلیک کنید:

زبان بدن

 

 

مقالات پیشنهاد شده

2 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست