زبان بدنمقالهوبلاگ

آموزش حرفه ای فن بیان و زبان بدن که شما را به سخنور قهاری تبدیل می کند

اشتراک گذاری این مطالب در:

همه می دانیم که زبان بدن یکی از مهم ترین راههای ارتباط غیر کلامی است و چنان تاثیری بر روی مخاطب دارد که شاید بلندترین صداها نداشته باشند. زبان بدن مخصوصا هنگام ملاقات های مهم و سخنرانی ها بسیار اهمیت پیدا می کند. اما لازم نیست شما حتما یک سخنران مشهور یا انسان مهمی باشید تا به مهارت های زبان بدن نیاز پیدا کنید. شما به عنوان یکی از افراد جامعه در هر شغل و منصبی که باشید نیازمند یادگیری تکنیک های رمزگذاری و رمزگشایی زبان بدن هستید، که در بخش های دیگر خود ساخته به صورت اختصاصی به آنها پرداخته ایم. در این متن سایت موفقیت سلف مید می خواهیم جایگاه زبان بدن در سخنوری و فن بیان را بررسی کنیم و به آموزش حرفه ایی فن بیان و زبان بدن بپردازیم.

بیشتر بدانیم:  تکنیک های رمزگشایی زبان بدن و چهره شناسی

فن بیان چیست؟

فن بیان یعنی اینکه ما چطور و با چه روشی مقصود خودمان را بیان کنیم. در واقع روش ارسال پیام را فن بیان می گویند. فن بیان به کلام شفاهی ما مربوط می شود؛ اینکه صدا، لحن و شیوه ی ادای جملاتمان چگونه است مختصات فن بیان ما را تشکیل می دهد. اگرچه اهمیت فن بیان در افراد سخنران و مشهور بسیار برجسته تر است اما همانطور که گفته شد همه ی افراد جامعه برای دست یابی به اهدافشان نیازمند یادگیری اصول فن بیان و مهارت های زبان بدن هستند، زیرا این دو مقوله از یکدیگر جدایی ناپذیرند.

ارتباط فن بیان و زبان بدن

زبان بدن یک مهارت غیر کلامی است، حال آنکه فن بیان مربوط به کلام شفاهی می باشد. با این وجود این دو چگونه با هم ارتباط پیدا می کنند؟ این ارتباط را می توانیم اینگونه توضیح دهیم که فن بیان یک هدف است و یکی از وسایل رسیدن به این هدف تقویت مهارت زبان بدن می باشد. در واقع زبان بدن تنها یکی از راههای رسیدن به برخورداری از فن بیان خوب می باشد. زبان بدن در فن بیان مانند نقطه و ویرگول در کلام نوشتاری است؛ که متن را زیباتر و شکیل تر می کند و همچنین فهم آن را برای خواننده آسان تر می کند.

حال که ارتباط این دو را به خوبی درک کردید در ادامه به آموزش حرفه ایی فن بیان و زبان بدن خواهیم پرداخت.

اموزش فن بیان و زبان بدن

اصول طلایی  آموزش فن بیان و زبان بدن

اگر مطالب قبلی ما در رابطه با تکنیک های زبان بدن را مطالعه کرده باشید می توانیم بگوییم الفبای اموزش فن بیان و زبان بدن را نیز آموخته اید. اما این کافی نیست باید با جایگاه و اهمیت تکنیک های زبان بدن در فن بیان و سخنوری آشنا شوید.

بیشتر بدانیم: جادوی زبان بدن در مصاحبه شغلی و مذاکره

اصل اول: اهمیت ثانیه های ابتدایی ارتباط را جدی بگیرید

این یک افسانه یا اغرق نیست. بلکه واقعیتی ثابت شده است. چند ثانیه اول در برقراری ارتباط با مخاطب نقش اساسی بازی می کند. شما در همان ثانیه های ابتدایی یا طرف مقابل را جذب خودتان می کنید یا او را از خودتان فراری می دهید. شما باید فرد با اعتماد به نفسی به نظر برسید که قدرت تأثیرگذاری بالایی دارد. اگر دریافت شما از حضار و مخاطبانتان جذب و تاثیرگذاری باشد در ادامه به راحتی بر سخن گفتن تان سلط پیدا می کنید و کلامتان را با سهولت بیشتری مدیریت می کنید. نحوه ی ایستادن، راه رفتن و نشستن شما و حتی نحوه ی ورود شما به جمع از اصول اساسی اموزش فن بیان و زبان بدن می باشد.

اصل دوم: استفاده صحیح از چشم ها

ارتباط چشمی یکی از اصول آموزش حرفه ایی فن بیان و زبان بدن است. با چشمهایتان به راحتی می توانید منظورتان را واضح و شفاف تر به طرف مقابلتان منتقل کنید. می توانید به او بفهمانید روی کدام بخش از صحبتهایتان تاکید بیشتری دارید و در بین مخاطبهایتان با نگاهتان به راحتی می توانید فرد مورد نظرتان بیشتر مورد خطاب قرار دهید.

بیشتر بدانیم:  5 نکته کلیدی زبان بدن که منجر به موفقیت شغلی شما می شود

اصل دوم: دست هایتان را جدی بگیرید

دستها نیز باعث می شوند منظور شما بهتر فهمیده شود. با دستها می توانید اهمیت سخن هایتان را به خوبی به مخاطبتان القا کنید. دست های شما تاکید را به خوبی به مخاطب منتقل می کنند. یکی از ویژگی های برجسته ی استفاده از دست ها در اصول اموزش فن بیان و زبان بدن انرژی آزاد شده توسط دست ها است. دست های شما به راحتی انرژی منفی جمع شده در بدن و ذهنتان را رها و استرس را از شما دور می کند. این یک نکته ی طلایی است. دست ها مانند موتور محرک عمل می کنند و باعث می شوند مغز شما در یافتن کلمات درست توانمندتر عمل کند.

اصل سوم: نبایدها را فراموش نکنید

در آموزش فن بیان و زبان بدن نبایدهای خاصی وجود دارند که شما باید از انجام دادن آنها در ارتباطاتان خودداری کنید. نباید با دستها، انگشتر یا دکمه ی لباس بازی کرد، نباید پا روی پا گذاشت یا به یک پا تکیه کرد. نباید در نشستن به یک طرف خم شوید. در واقع با انجام دادن این کارها ناخودآگاه حواستان پرت می شود و به علاوه به مخاطب القا می کنید که برای جمع و جلسه ی مورد نظر به اندازه ی کافی اهمیت قائل نیستید.

اصل چهارم: شیوه ی نفس کشیدن

اگرچه در تکنیک های زبان بدن کمتر به این مسآله پرداخته شده است اما نحوه ی نفس کشیدن هنگام سخن گفتن بسیار مهم است و می تواند تاثیر زیادی در نحوه ی ارتباط شما داشته باشد. اگر بتوانید نفس کشیدنتان را تنظیم کنید به راحتی و بدون تپق زدن نیز کلامتان بر زبانتان جاری خواهد شد و در تنظیم لحن و تن صدایتان توانمندتر عمل خواهید کرد.

آموزش فن بیان و زبان بدن

اصل پنجم: حرکات سر

حرکات سر در آموزش فن بیان و زبان بدن جایگاه مهمی دارد؛ زیرا با حرکات سر و گردن می توانیم منظورمان را بهتر به مخاطب منتقل کنیم. تاکید یا مخالفتمان را بهتر بیان کنیم و به طور کلی تاثیر بیشتری بر روی مخاطب داشته باشیم.

نکته ی پایانی

فراموش نکنید هنگام سخنرانی یا صحبت های مهم با دیگران تنها قوی و سودمند بودن محتوای کلام ما کافی نیست بلکه نکته ی طلایی آن است که بتوانیم این سودمندی را به نحو احسن به مخاطبانمان منتقل کنیم. استفاده صحیح از زبان بدن در ارتباط کلامی و سخنوری باعث می شود در ارتباطات مختلف استرس را شکست دهیم و اعتماد به نفس خود را بالا ببریم و با قدرت بیشتری سخن بگوییم.

اما اگرچه زبان بدن یک ابزار بسیار قدرتمند است که مهارت سخنوری شما را توسعه می دهد؛ باید دقت داشته باشید که بیش از حد از این ابزار استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است حرکات شما مخاطب را به یاد گروه سرودهای دوران دبستان بیاندازد.

اگر می خواهید با موضوع زبان بدن آشنایی بیشتری پیدا کنید، در دوره جادوی زبان بدن شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر روی  عکس زیر کلیک کنید:

زبان بدن

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست