زبان بدنمقالهوبلاگ

تکنیک های رمزگشایی زبان بدن و چهره شناسی

اشتراک گذاری این مطالب در:

شاید شما هم جزء افرادی باشید که از بچگی در مهمانی ها و مختلف درباره نحوه نشستن و برخاستن به شما تذکر داده اند. یا شاید دست کم در زندگی تان چندین بار شنیده اید که گفته اند لباسهایتان قبل از شما سخن می گویند. اینها همه بیانگر اهمیت ارتباط غیر کلامی از دیر باز تا کنون بوده است. علم روان شناسی کوشش های بسیاری در جهت یافتن اصول ارتباط غیر کلامی از جمله اصول زبان بدن و چهره شناسی نموده است. ما در این مقاله سایت موفقیت سلف مید به بررسی اصول زبان‌بدن پرداخته ایم و هم زمان نیز رابطه ی زبان بدن و ارتباطات بین فردی را بررسی نموده ایم.

زبان بدن چگونه عمل می کند؟

زبان بدن در زیر مجموعه ارتباطات غیر کلامی قرار می گیرد. منظور از آنحرکات و ژشت های بدن ما است که معانی خاصی را به ذهن مخاطب متبادر می کنند. اهمیت زبان بدن از آنجایی ناشی می شود که بر ارتباط کلامی تقدم دارد و تاثیر عمیقی بر روی مخاطب دارد. توجه به این مساله به صورت ویژه ایی در مصاحبه های شغلی و مذاکرات مختلف توصیه شده است. به علاوه زبان بدن و ارتباطات بین فردی نیز حائز اهمیت است. زیرا با رمز گشایی زبان بدن و چهره تا حدود بسیار زیادی می توانیم به ویژگی های شخصیتی طرف مقابلمان پی ببریم.

بشتر بخوانید:  مهم‌ترین تکنیک های زبان بدن که در زندگی حتما به کمک‌تان می‌آیند

موشکافی زبان بدن و چهره شناسی

از آنجایی که گفته می شود زبان بدن 60 تا 65 درصد از کل ارتباط را به خود اختصاص می دهد، یادگیری تکنیک های رمز گشایی زبان بدن نه تنها برای هر فردی سودمند می باشد بلکه در دنیای امروز بر همگان واجب و لازم است. بنابر این در این بخش ما به صورت اختصاصی به بررسی چهره شناسی می پردازیم و نکاتی را به شما آموزش می دهیم تا به آسانی بتوانید نوع رابطه ی زبان بدن و ارتباطات بین فردی را تحلیل کنید.

بیشتر بخوانید:  جادوی زبان بدن در مصاحبه شغلی و مذاکره

1. زبان بدن و چهره شناسی از طریق مدل مو

مدل موی هر فردی می تواند بیانگر نوع شخصیت او باشد. این مساله در بررسی زبان بدن و ارتباطات میان فردی بسیار مهم است. مثلا اگر شما با فردی قرار داشته باشید و او زحمت شانه زدن موهایش را به خودش نداده باشد شما به چه چیز پی می برید؟ بله! او فردی است که به قرارهای مهمش اهمیت نمی دهد و شاید این شخص انتخاب مناسبی نباشد.

برخی نیز معتقدند موهای کوتاه و مرتب در مردان نشانه مسئولیت پذیری آنهاست. و مردانی که موهای بلندتری دارند مستقل بودن را بیشتر می پسندند.

بیشتر بخوانید: 20 اشتباه فاجعه بار زبان بدن که ممکن است ناخواسته مرتکب شوید

زبان بدن و چهره شناسی

2. چشم ها

نکته ی دیگری که در بررسی زبان بدن و چهره شناسی می توان به آن پرداخت تماس چشمی می باشد. تماس چشمی می تواند به راحتی میزان برخورداری یک نفر از اعتماد به نفس را بیان کند. همچنین خجالتی بودن یک فرد نیز از چشم های او کاملا قابل حدس زدن است. در تحلیل زبان بدن و ارتباطات بین فردی به نکات زیر درباره چشم ها دقت کنید.

نگاه مستقیم و طولانی

یکی از انواع نگاه کردنها نگاه مستقیم و طولانی است که می تواند معانی متفاوتی داشته باشد. در تحلیل دقیق رابطه زبان بدن و ارتباطات میان فردی باید نوع نگاه را به خوبی موشکافی کرد. هنگامی که طرف مقابلتان مستقیم به چشمان شما چشم می دوزد ممکن است علاقه و توجه را از نگاه او دریافت کنید. با این حال، تماس چشمی طولانی مدت می تواند احساس خطر را ایجاد کند یا بیانگر جدیت و قاطعیت باشد. از طرف دیگر، ممکن است خودداری کردن از نگاه انداختن به طرف مقابل و نگاه کردن به اطراف، پایین یا مسیری دورتر بیانگر نداشتن اعتماد به نفس، نداشتن توجه کافی به جمع حاضر، دست پاچگی، یا تلاش در جهت مخفی کردن احساسات واقعی  باشد.

بیشتر بخوانید: 5 نکته کلیدی زبان بدن که منجر به موفقیت شغلی شما می شود

پلک زدن

اگرچه پلک زدن امری معمولی است اما در رمزگشایی زبان بدن و چهره شناسی باید به زیاد یا کم پلک زدن طرف مقابلتان دقت کنید. پلک زدن سریع ممکن است بیانگر ناراحتی یا انزجار از چیزی باشد. کمتر پلک زدن نیز بیانگر این است که فرد عمدا سعی می کند حرکات چشمش را در کنترل بگیرد و در مواقع خاص نشان دهد هیجان ندارد.

مردمک چشم ها

اندازه مردمک چشم یکی از نشانه های بسیار ظریف در ارتباطی غیرکلامی است. اگر چه میزان نور در محیط در اندازه ی مردمک چشم تاثیر دارد اما گاها احساسات تغییراتی را در اندازه مردمک چشم ایجاد می کنند. مثلا زمانی که فرد علاقمند به چیزی باشد یا نسبت به چیزی تحریک شود، چشمان او بسیار گشاد می شوند.

3. دهان و لب ها

حالات و حرکات دهان نیز می تواند در رمزگشایی چهره شناسی و زبان بدن ضروری باشد. برای مثال جویدن لب ها ممکن است بیانگر وجود ترس، اضطراب یا احساس عدم امنیت در فرد باشد. همچنین گذاشتن دست جلوی دهان در صورت خمیازه کشیدن یا سرفه کردن نشانه ی ادب است اما گاهی ممکن است فرد برای بیان عدم رضایت یا اخم این حرکت را انجام دهد.

هنگام رمزگشایی زبان بدن و چهره‌شناسی، به سیگنال های دهان و لب زیر توجه کنید:

گاز گرفتن لب

علاوه بر ترس و نگرانی گاها عدم اعتماد به نفس کافی و اضطراب ناشی از آن می تواند عامل گاز گرفتن لب ها باشد.

زبان بدن و ارتباطات بین فردی

حالت دهان

تشخصی حالت دهان و رمزگشایی آن در زبان بدن و ارتباطات میان فردی شاید کمی مشکل باشد. با این وجود می توان وجود غم و یا بلعکس وجود یک شادی در دل طرف مقابل را از حالت دهان او تشخیص داد.

لبخند

لبخند زدن یکی از بزرگترین سیگنالهای چهره شناسی و زبان بدن است، لبخند همیشه نشانه ی رضایت و یا شادابی نیست. گاهی ممکن است حتی نشانه ی مسخره کردن یا کنایه باشد. در تحلیل زبان بدن و ارتباطات میان فردی به این مساله دقت زیادی داشته باشید.

منبع: verywellmind

اگر می خواهید با موضوع زبان بدن آشنایی بیشتری پیدا کنید، در دوره جادوی زبان بدن شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر روی  عکس زیر کلیک کنید:

زبان بدن

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست