مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

نحوه برخورد با همکار عصبانی و حسود

اشتراک گذاری این مطالب در:

نحوه برخورد با همکار عصبانی چیست؟ هر فردی که شاغل است برای بهبود عملکرد و رضایت مخاطبان باید از محیط کاری خود راضی بوده و با ورود به آن احساس خوبی داشته باشد.

گاهی در محیط کار همکارانی وجود دارد که عصبانی بوده یا رفتار مناسبی ندارند و شما در روابط کار با آن ها دچار مشکل می شوید. نحوه  برخورد با همکار عصبانی در این مواقع از اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه با سایت موفقیت خودساخته همراه شوید تا بیشتر به این موضوع و نحوه رفتار با همکار بد اخلاق بپردازیم.

چگونه با همکار بد رفتار کنیم ؟

در محیط  کار افراد متفاوتی با شخصیت ها گوناگون وجود دارد که همکاری با بعضی از آن ها برای شما ناخوشایند و با عده ای دیگر خوشایند است.  این که چگونه با همکاران خود رفتار کنیم  تا حد زیادی به خصوصیات اخلاقی آن ها دارد. در این مقاله سعی شده است تا حدودی  با تیپ شخصیتی افراد آشنا شوید.

همکار مغرور

نحوه برخورد با همکار عصبانی و مغرور خودکنترلی است. اگر همکار شما، تیپ شخصیتی مغروری دارد، کلام نامناسب و عدم مهربانی آن شما را می آزارد. سعی کنید در برخورد با این افراد خود را کنترل کرده، صبوری به خرج دهید و در حد امکان از او دور شوید.

بیشتر بخوانید: افراد مغرور در زندگی شما حضور دارند؟ چطور باید با آنها رفتار کنید؟

همکار پر ادعا

این دسته از افراد در کنار زبان چربی که دارند، خود را مهربان و وفادار نشان می دهند، اما در حقیقت این گونه نیست بلکه با  پنهان کاری و عدم صداقت کار خود را پیش می برند. برای رفتار با این همکار بهتر است حدالامکان از او دور شده و مسائل کاری خود را با او در میان نگذارید.

همکار کلافه و شاکی

نحوه برخورد با همکار عصبانی و کلافه دوری است. همکاری با شخصیتی که همیشه شاکی و کلافه است و گله و ناراحتی های بی پایانش، سوتفاهم ایجاد می کند، سعی کنید فقط اطلاعات مربوط به کار را با او میان بگذارید و فورا از او دور شوید. این گونه شخصیت ها، مهارت زیادی در برچسب زدن به افراد دارند. با ایجاد فاصله مناسب، خود را تا حد زیادی از تشویش و اضطراب دور کنید.

چگونه با همکاران خود رفتار کنیم

همکار فخر فروش

از بدترین رفتارهای که ممکن است یک همکار داشته باشد فخر فروشی و یا در اصطلاح عامیانه پوز دادن است.  تحمل افرادی که در همه حال خود را از شما بالاتر می  دانند و دارای های خود را به رخ شما می کشند، بسیار سخت است و برقراری ارتباط با آن ها دشوار است.  پیشنهاد می کنیم از این افراد دوری کرده  و بر مهارت و قابلیت های خود تمرکز کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه می‌توان افراد عصبانی را آرام کرد؟

همکار حسود

نحوه برخورد با همکار عصبانی و خسود بی توجهی است. همکار با تیپ شخصیتی حسود همیشه و در هر شرایط مشغول مقایسه خود و شما است. حس حسادت آن ها نسبت به پیشرفت کاری شما، حقوق و مرتبه شغلی همیشگی است. بهترین نوع رفتار با این افراد این است که به گفته های آن ها اهمیت ندهید. ضمن این که احساس رضایت را با تعریف و تمجید کردن در آن ها بیدار کنید.

همکاری وسواسی

این گونه افراد توانای تمرکز کردن ندارند و بیشتر وقت خود را صرف توجه به جزییات  و کارهای بی اهمیت می کنند،  حتی ممکن است شما را موضوع اصلی دور کنند. در این گونه موارد اتاق خود را از این افراد جدا کرده  و سعی کنید رفتار او بر شما تاثیر نگذارد.

بیشتر بخوانید: نحوه برخورد با افراد کمال گرا ؛ چه باید کرد و چه باید گفت؟

همکار منفی نگر

اگر همکار بدبین دارید که به محض ورود به محل کار، انرژی منفی خود را ساطع کرده  و محیط کاری را ناسالم می کند همچنین این بدبینی بر دیگران نیز تاثیر مخرب دارد بهتر است  نحوه برخورد با این همکار را با دور بودن از او، کنترل کنید که رفتار ناسالم وی بر شما تاثیر نگذارد.

همکار خود خواه و کارشکن

متاسفانه همکاری با چنین شخصیتی بسیار سخت است. افرادی که حاضرند برای ایجاد کارشکنی  در کارشما و ارتقا مرتبه شغلی خود هر کاری را انجام دهند. در برخرد با این همکاران بسیار مواظب باشید، تا حد ممکن سعی کنید علیه شما سند و مدرک جمع نکنند ضمن اینکه با بالا بردن کیفیت کار خود از رقابت ناسالم دور بمانید.

نحوه برخورد با همکار عصبانی

در هر محیط کاری اغلب یک فرد عصبانی وجود دارد، افرادی که حس می کنند توسط دیگران شنیده نمی شوند، در رویارویی با هر موضوعی کنترل خود را از دست داده و خشم خود را نمایان می کنند. اینکه فکر کنید تغییر شغل گزینه خوبی است اشتباه می باشد زیرا در هر شغلی معمولا یک فرد پرخاشگر و خشمگین وجود دارد پس سعی کنید با راه های دیگری از تنش دوری کرده و در کمال آرامش به انجام وظایف خود بپردازید.

همکار عصبانی خود را آرام کنید

نحوه برخورد با همکار عصبانی  ایجاد آرامش است. در این گونه مواقع که همکار شما عصبانی شده و اصطلاحا از کوره در می رود او را به آرامش دعوت کنید. این امر از تنش جلوگیری کرده و شما را از آسیب های فیزیکی یا روانی دور می کند. اگر موفق نشدید حتما از اتاق خارج شده و محیط را ترک کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه بالا بردن روابط اجتماعی با 8 راه حل

عصبانی نشوید

ارتباط و همکاری با افراد خشمگین که به صورت خواسته یا ناخواسته شما را ناراحت می کند بسیار سخت است و این یک احساس کاملا طبیعی می باشد. در این حالت احساس می کنید به شما ظلم شده، مغز شما دستور “حمله یا فرار” را صادر می کند اما بهترین تکنیک، حفظ آرامش  با استفاده از تنفس عمیق می باشد.

درک شخص عصبانی

نحوه برخورد با همکار عصبانی جویا شدن دلیل ناراحتی اوست. گاهی عصبانیت او ارتباطی با شما ندارد در این صورت تحمل محیط و کنار آمدن با اوضاع برایتان راحت تر است. جملاتی از قبیل “من  شما را درک می کنم”  یا ” شما حق دارید عصبانی باشید” بسیار کمک کننده است.

بیشتر بخوانید: 1+1=3: سه نوع رابطه ای که در زندگی تان وجود دارد

نحوه برخورد با همکار عصبانی

علت یابی عصبانی بودن همکار

چگونگی و نحوه برخورد با همکار عصبانی مشروط به اطلاع داشتن از علت ناراحتی او است. برای علت یابی باید مشکل را شناسایی کنید، بهترین نوع شناسایی مشکل استفاده از تکنیک 5 چرا می باشد.  اگر عصبانیت فرد ناشی از اداره یا سازمان است، معذرت خواهی کنید این کار احتراو و ارزش شما را بالاتر می برد. اما اگر دلیل عصبانیت همکارتان به شما یا سازمان مربوط نیست از او بپرسید چگونه می توانید در حل مشکلش به او کمک کنید.

بیشتر بخوانید: افراد عصبانی و ترکش های خشمشون رو مدیریت کنید

جلوگیری از تنش و بروز احساسات

پس از این  که عصبانیت همکار شما فروکش کرد، می توانید در مورد احساسی که در مواقع خشم او دارید با هم صحبت کرده و با گفتگو  مشکلات پیش آمده را حل و فصل نمایید.

سخن پایانی

افراد عصبانی تقریبا در همه جا و هر محیط کاری وجود دارند، این که بتوانیم  در برابر این افراد آرامش خود را حفظ کرده و عصبانیت او  را با پرخاشگری پاسخ ندهیم بسیار عملکرد زیبایی است در این صورت محیط کار برای ما جذاب تر خواهد بود.

انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست