درمان کمال گراییرشد فردیمقالهوبلاگ

نحوه برخورد با افراد کمال گرا ؛ چه باید کرد و چه باید گفت؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

حتما شما هم درباره افراد کمال‌گرا یا پرفکشنیست (perfectionist) چیزهایی شنیده‌اید. این افراد استانداردهای بسیار بالایی برای زندگی‌شان از ابعاد مختلف در نظر می‌گیرند و همیشه به دنبال رسیدن به ۱۰۰درصدها هستند. دیدگاه و رویکرد سخت و عجیبی است، نه؟ این افراد به خودشان و دیگران سخت می‌گیرند. برای همین باید نحوه برخورد با افراد کمال گرا را یاد بگیرید تا در ارتباط با آنها، کمتر متحمل فشار شوید. البته تمایل به رسیدن به بهترین‌ها همراه با موفقیت‌هایی در زندگی هم هست اما اگر یکی از اطرافیانتان دچار این ویژگی باشد، نگاه کنترل‌گر و تلاشش برای بهترین‌شدن در هر زمان و مکانی آزاردهنده خواهد بود. برای برخورد با این دسته از افراد چه باید کرد؟ تا انتهای مطلب با سایت موفقیت خودساخته همراه شوید.

بیشتر بخوانید: تفاوت کمال گرایی و کامل گرایی چیست؟

تقسیم وظایف و مسئولیت‌ها

مداخله افراد کمال‌گرا در کارهای دیگران از جمله مشکلاتی است که در ارتباط با آنها وجود دارد. برای اینکه بتوانید با چنین اشخاصی کنار بیایید، بهتر است که تقسیم دقیقی از وظایف و مسئولیت‌ها داشته باشید. یعنی مشخص کنید که در خانه یا ارتباط دوستانه‌تان، هرکس باید چه کارهایی را به عهده بگیرد و چه کند.

در این صورت، مرزها و محدوده‌هایی برای هرکس تعیین می‌شود که اجازه تعدی از آنها را ندارد. زمانی که افراد کمال‌گرا مسئولیتی مشخص را به عهده می‌گیرند هم تمام سعی‌شان بر انجام تمام و کمال آن است. بنابراین، تمرکزشان را روی کارهای خودشان می‌گذارند و مدام درگیری و بحث به وجود نمی‌آید.

نحوه رفتار با افراد کمال گرا

آماده‌کردن کمال‌گراها برای تغییرات

نحوه برخورد با افراد کمال گرا را یاد بگیرید. مثلا بدانید که آنها برنامه دقیقی برای رسیدن به اهدافشان در نظر می‌گیرند و برای همین از تغییر استقبال چندانی نمی‌کنند. چرا؟ چون تغییرات باعث می‌شود نظم و برنامه دقیقی که برای رسیدن به هدف تعیین کرده بودند به نتیجه نرسد.

پس اگر در ارتباطات‌تان با آنها، تغییراتی برای پیش‌برد کارهای مختلف پیش خواهد آمد و شما از آن باخبر هستید، حتما این دسته از افراد را در جریان بگذارید. زمانی که افراد کمال‌گرا در جریان تغییرات قرار بگیرند، دوباره برنامه‌ریزی خواهند کرد و کمتر عصبی می‌شوند و به‌هم می‌ریزند.

بیشتر بخوانید: آیا کمال گرایی خوب است + راهکار هایی عملی برای درمان کمال گرایی

توافق و گفتمان

توافق و گفتمان در زندگی بسیار مفید و کاربردی است. فرقی نمی‌کند که با فردی کمال‌گرا در ارتباط هستید یا … ؛ در هر حال، زمانی که پای توافق و گفتمان به میان باشد، شما می‌توانید مشکلات‌تان را حل کنید و به‌طور موثر در جهت رسیدن به خواسته‌هایتان پیش بروید. درست است که زندگی با افراد کمال‌گرا گاهی آزاردهنده است و رفتارهایشان قابل‌درک نیست اما نباید به آنها توهین کنید و مقابل‌شان بایستید.

نحوه برخورد با افراد کمال گرا این است که برای رفع اختلاف‌نظرهایتان با آنها وارد گفت‌وگو شوید. باید به آنها بگویید که رفتارهایشان آزاردهنده است و برخی از واکنش‌هایشان را نمی‌پسندید اما برایتان قابل‌درک‌اند. با قیدکردن این نکته، دست به توافق بر سر موضوعاتی بزنید که بر سرشان اختلاف‌نظر دارید. متمدنانه درباره خواسته‌هایتان بگویید و از طرف مقابل هم بخواهید که خواسته‌هایش را مطرح کند و بعد به نوعی مسامحه و همراهی با هم برسید.

بیشتر بخوانید: شغل مناسب افراد با ویژگی های خاص / شغل مناسب افراد کمال گرا

تمرکز بر نقاط مثبت افراد کمال‌گرا

یادتان باشد که ما در زندگی نمی‌توانیم افراد دیگر را تغییر بدهیم. هم ظرفیت و توانایی‌اش را نداریم و هم خودمان پر از حفره‌های مختلف هستیم که نیاز به رسیدگی دارند. بنابراین، تغییردادن دیگران وظیفه ما نیست. در ارتباط و تعامل با آدم‌های مختلف باید یاد بگیریم که چطور ابعاد مثبتشان را ببینیم و با استقبال از آنها، زندگی را برای خودمان و آنها خوشایند کنیم. در زندگی با کمال‌گرایان هم نیاز به پیگیری چنین رویه‌ای وجود دارد. باید بدانید که این دسته از اشخاص دارای ابعاد مثبتی هم هستند.

برای مثال، میل و علاقه آنها برای رسیدن به نتیجه‌ای بی‌نقص می‌تواند از چنین اشخاصی گزینه‌ای مثبت برای به‌عهده‌گرفتن مسئولیت‌های حساس و ظریف بسازد. با محول‌کردن چنین وظایفی به آنها، خیالتان راحت خواهد بود. پس از ویژگی‌های کمال‌گرایان در مسیری مناسب استفاده کنید تا از نتایج خوبی که کسب می‌کنند هم بهره‌مند شوید.

نحوه برخورد با افراد کمال گرا

در آخر

نحوه برخورد با افراد کمال گرا یا هر نوع دیگری از شخصیت را یاد بگیرید. در این صورت است که می‌توانید با خیالی راحت‌تر و بی‌دغدغه از جنگ و جدال‌های مداوم در این دنیا زندگی کنید. درگیری و دعوا راه به جایی نمی‌برد و هیچ‌وقت موثر واقع نمی‌شود. بنابراین، راه مناسب این است که ضمن درک شخصیت‌های مختلف با آنها وارد مذاکره و گفت‌وگو شوید. با کمال‌گرایان هم گفت‌وگو کنید، حدومرز مسئولیت‌ها و وظایف را در رابطه خود با آنها تعیین نمایید و اجازه ندهید که حقوق خودتان یا آنها ضایع شود.

گفت‌وگو و تلاش برای حفظ خواسته‌های مختلف افراد، زمینه زندگی شادتر و بهره‌ور را میسر می‌کند. پس به جای درگیری و برخورد غیرمنطقی، با زبان عقل و استدلال پیش بروید. درست است که گاهی رفتار افراد کمال‌گرا آزاردهنده می‌شود اما باید بدانید که آنها بیشتر از شما در عذاب هستند و روش فکری و سیستم ذهنی‌شان برای خودشان هم گاهی خوشایند نیست. پس شما نباید با آنها جدال کنید و فقط با برنامه‌ریزی و تعیین مرز و محدوده روابطتان، کاری کنید که اوقات خودتان و آنها خوش و آرام بگذرد.

اگر فکر می‌کنید کمال گرا هستید و از کمبود اعتماد به نفس رنج میبرید، خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید:

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست