مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

مزایا و معایب شفافیت حقوق  و دستمزد برای مدیران کسب و کارها

اشتراک گذاری این مطالب در:

شفافیت حقوق و دستمزد برای مدیران هر کسب و کاری جای بحث دارد. صحبت کردن درمورد حقوق چه در محل کار و چه در محیط های اجتماعی، همیشه برای افراد تابو بوده است. شاید همیشه به این موضوع فکر کنید که همکارتان چقدر حقوق می گیرد، اما هیچوقت از او نمی پرسید، درست است؟ زیرا همیشه از صحبت کردن درمورد مسائل مالی منع شده اید. اما امروزه این موضوع تغییر کرده است. به عبارتی، با ظهور اینترنت و به اشتراک گذاری انواع اطلاعات از طریق رسانه های اجتماعی، بحث کردن درمورد مسائل شخصی و دستمزدها مانند گذشته یک راز و تابو نیست.

درواقع افراد اطلاعات حقوق و دستمزد خود را به طور آشکار و یا ناشناس، به صورت آنلاین و یا حضوری با دیگران به اشتراک می گذارند. درنتیجه کارمندان متوجه می شوند که در مقایسه با افرادی که در موقعیت مشابه آن ها هستند، چه حقوقی دریافت می کنند. به همین دلیل ممکن است شغل خود را ترک کنند و یا حقوق بیشتری از کارفرمای خود درخواست نمایند.

با وجود این پیشرفت ها، در دنیای امروز سازمان ها باید سعی کنند درمورد پرداخت و نحوه تعیین حقوق و دستمزد کارمندان خود شفاف باشند. دیوید بورکس، محقق و نویسنده کتاب “تحت مدیریت جدید” می گوید: سازمان هایی که کسب و کار خود را رونق می دهند، رویکرد جدیدی به نام شفافیت پرداخت را برای رهبران خود ایجاد کرده اند.”

استدلال او قانع کننده است. در واقع صراحت و افشای کامل درمورد دست مزدها در محل کار، می تواند کارمندان، سازمان ها و جامعه را تحت تاثیر قرار دهد. بورکس معتقد است که مزایای شفافیت حقوق بسیار بیشتر از پنهان کردن آن است و می تواند روحیه و عملکرد کارکنان را افزایش دهد. همچنین با اطلاع رسانی درمورد حقوق، همه کارمندان این تابو صحبت نکردن را کنار می گذارند و تشویق می شوند تا آشکارا درمورد دریافتی های خود با دیگران صحبت کنند.

جان مکی سال 2014 در کتاب خود می گوید: “اگر می خواهید سازمانی با اعتماد بالا ایجاد کنید، سازمانی که در آن یکی برای همه و همه برای یکی باشند، نمی توانید در آن سازمان هیچ رازی داشته باشید.”، از این رو می توان گفت که شفافیت حقوق و دستمزد اعتماد افراد را تقویت می کند و همچنین کارفرمایان متوجه می شوند که پرداخت منصفانه به نفع تجارت و کسب و کارآن ها خواهد بود.

حتما بخوانید: چگونه بهره وری کاریمان را افزایش دهیم؟

شفافیت حقوق و دستمزد چیست؟

شفافیت پرداخت یک استراتژی برای صحبت درمورد حقوق کارکنان شرکت است. در واقع منطق شفاف سازی حقوق باعث می شود تا پرداخت ناعادلانه حقوق در منظر عمومی برای کارفرما دشوار شود.

مزایای شفافیت حقوق

شفاف بودن حقوق و دستمزد برای کسب و کارها مزیت‌هایی را به همراه دارد که عبارتند از:

انسجام بهتر بین کارکنان

از آنجایی که همه افراد می دانند همکارانشان چه درآمدی دارند، عملکرد ضعیف یک فرد را در گروه تحمل نمی کنند. به عبارتی، شفافیت حقوق باعث می شود تا اعضای یک تیم سخت کار و همکاری کنند. همچنین زمانیکه شفافیت پرداخت در سازمانی وجود داشته باشد، کارمندان به شرکت خود بیشتر اعتماد می کنند، روحیه آن ها بهتر می شود و احتمال ماندن آنها در شرکت بالا می رود.

حتما بخوانید: عزت نفس پایین در محل کار چه بلایی سرتان می‌آورد؟

تعصب افراد کم می شود

شفافیت حقوق و دستمزد چه به صورت آگاهانه و چه ناخودآگاه، سوگیری های جمعیتی، جنسیت، قومیت، پیشینه و… را کاهش می دهد. درواقع با داشتن یک فرمول روشن برای نحوه تعیین دستمزدها می توان فضای تعصب را کمتر کرد.

شفافیت حقوق و دستمزد برای مدیران هر کسب و کاری جای بحث دارد.

متقاضیان بیشتر برای کار

وقتی شرکت ها درمورد حقوق شفاف هستند، یک زن به راحتی متوجه می شود که درآمد برابری نسبت به همتای مرد خود دارد. بنابراین همین عامل دستمزد برابر، باعث می شود، افراد بیشتری متقاضی استخدام در شرکت شما شوند. می توان گفت که هرچه متقاضی بیشتر، انتخاب نامزدهایی با استعداد برای شما ساده تر می شود.

بهره وری بالاتر کارکنان

کارمندانی که از میزان حقوق همکارانشان باخبرند، بهتر عمل می کنند. طبیعتا داشتن یک حقوق منصفانه در یک شرکت، بهره وری کارکنان را افزایش می دهد. این درحالیست که مخفی بودن حقوق نتیجه ای معکوس دارد. اگر کارمندی شک داشته باشد که نسبت به همکارانش حقوق کمتری دریافت می کند، قطعا ناراضی و دلسرد می شود و کمتر تلاش می کند.

حتما بخوانید: چگونه درخواست افزایش حقوق کنیم و آن را به دست بیاوریم؟

معایب شفافیت حقوق

شفافیت حقوق و دستمزد در محل کار می تواند جنبه های منفی نیز داشته باشد، بنابراین باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد.

ایجاد رنجش درونی

قبل از شفافیت حقوق و دستمزد سازمان ها باید حقوق کارکنان خود را بررسی کنند تا از توزیع برابر مطمئن شوند. افشای اطلاعات پرداختی که قبلا فاش نشده بود، باعث ایجاد تنش و رنجش در بین کارکنان می شود.ممکن است در صورت بررسی نکردن حقوق، کارمند با تجربه متوجه شود که حقوق فرد کم تجربه با او برابر یا بیشتر است که این عامل منجر به کاهش روحیه و تعامل در فرد می شود. بنابراین هرگونه اختلاف در پرداخت باید قبل از شفاف سازی حقوق اصلاح شود.

بهره وری کمتر

زمانیکه یک فرد احساس کند نسبت به دیگران حقوق کمتری دریافت می کند، عملکردش به شدت ضعیف می شود. می توان گفت که حقوق برای بیشتر افراد، موضوعی احساسی است که اگر به طور ناگهانی و بدون سیاست های روشن آشکار شود، می تواند هرج و مرج ایجاد کند.

مقایسه های نادرست بین کارکنان

کارمندان ممکن است حقوق خود را با یکدیگر مقایسه کنند و این تصور را داشته باشند که دستمزد کمتری دریافت می کنند. صرف نظر از اینکه افراد دیگر، بسته به شغل یا سابقه کارشان درآمد بیشتری داشته باشند، می تواند منجر به نارضایتی بعضی افراد از دستمزد خود شود.

حتما بخوانید: خصوصیات اخلاقی افراد درونگرا

افزایش نرخ گردش مالی

کارمندان ناراضی تقریبا به طور قطع استاندارد های کاری خود را پایین می آورند. درنتیجه این امر بر بهره وری شرکت تاثیر می گذارد. همچنین اگر احساس کنند وضعیتشان روبه بهبود نیست، درنهایت کار را ترک می کنند.

سخن آخر

برای کارکنان خود دلیل تفاوت حقوق ها را توضیح دهید. به آن ها نشان دهید که چگونه می توانند از طریق نردبان حقوق و دستمزد شرکت پیشرفت کنند. این عامل می تواند به عنوان انگیزه ای برای رشد افراد عمل کند. درواقع شاید این سبک مدیریتی جدید شایسته باشد و بهتر از پنهان کردن حقوق، بهره وری و انگیزه در افراد ایجاد کند.

اگر فکر می‌کنید در کسب و کارتون به اندازه کافی موفق نیستید یا وارد مسیر رویایی شغلیتون نشدید، خودساخته شرکت در دوره «موفقیت به روش استیو جابز» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

موفقیت در کار

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست