رشد فردی

با خواندن بهترین کتابهای روان درمانی و تاثیرگذار روانشناس خود شوید

اشتراک گذاری این مطالب در:

امروزه قدرت علم روانشناسی بر کسی پوشیده نیست. دانستن الفبای این علم پر رمز و راز و به ظاهر ساده می تواند تاثیر شگرفی در زندگی هر فردی داشته باشد. حال اگر کسی باشد که نه تنها الفبا، بلکه قواعد پایه آن را نیز از بر باشد، به راحتی می تواند مسائل و مشکلاتش را مدیریت کند و کیفیت زندگی اش را بالا ببرد. دست یابی به چنین دانشی تنها با طی کردن مدارج علمی در این رشته میسر نمی شود، بلکه هر فردی می تواند با خواندن کتابهای خوب روان شناسی به سطحی از این دانش دست پیدا کند. به همین دلیل در این بخش از خودساخته به معرفی بهترین کتابهای حوزه روان درمانی و روان شناسی پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: موفق ترین و قدرتمند ترین زنان در دنیا را بهتر بشناسید

کاربرد دانش روانشناسی در زندگی افراد

انسان امروزی درگیر مسائلی است که بشر هرگز قبل از این با آنها روبرو نبوده است. این مسائل پیچیدگی زندگی هر فردی را بالا می برند و او را با انواع مسائل روحی و روانی روبرو می کنند. امروزه اغلب افراد دچار استرس و اضطراب بوده یا با افسردگی درست و پنجه نرم می کنند. بسیاری از افراد نیز در زندگی خود با یک خلأ معنایی روبرو هستند که این به مراتب بدتر بوده و فرد را دچار بحران های مختلفی می کند. اگر هر یک از ما بتوانیم دانش روان شناسی خود را ارتقا بخشیم و با بیماری های مختلف روحی و روش های درمان آنها آشنا شویم در زندگی آرامش بیشتری خواهیم داشت و به تبع شادمانی بیشتری نصیبمان خواهد شد. همه ما می توانیم با خواندن کتابهای حوزه روان درمانی تا حدودی بر مشکلات روحی خویش و حتی اطرافیانمان فائق آییم. به همان میزان که نیاز هست همه ما به متخصص حوزه روان شناسی مراجعه کنیم تا مشکلات روحی مان را چاره سر کند، به همان میزان هم لازم است که دانش خود را در این حوزه گسترش دهیم. بهترین راه برای این کار خواندن کتابهای مفید خودشناسی و روان شناسی است.

بهترین کتابهای روان درمانی

حوزه های متنوع روان شناسی و کتابهای آن

دانش روان شناسی مانند هر دانش دیگری در دنیای امروز به زیر شاخه های متعددی تقسیم می شود. به تبع کتابهای موجود در این حوزه نیز هر کدام بخش های خاصی را پوشش می دهند. شما ابتدا باید مشخص کنید خواهان چه چیزی هستید. گاهی نیاز است ما خودمان را بهتر بشناسیم و گاهی هم لازم است یاد بگیریم چگونه با دنیای پیرامونمان ارتباط برقرار کنیم. برخی افراد نیز می دانند مشکلات روحی شان چه هستند و می خواهند با خواندن کتابهایی در آن حوزه، به خوددرمانی بپردازند. برخی افراد هم می خواهند پا را از این فراتر بگذارند و به صورت تخصصی و علمی به مطالعه این رشته روی آورند. پس قبل از شروع لازم است ابتدا بدانید به دنبال چه چیزی هستید.

بیشتر بخوانید: چگونه برنامه ریزی کنیم برای زندگی | اصول برنامه ریزی درست

معرفی کتابهای برتر حوزه روان شناسی

در این بخش به معرفی قسمت اندکی از دریای عظیم کتابهای خوب روان شناسی می پردازیم. باید یادآوری کنیم که این کتابها همه کتابهای موجود نیستند بلکه تنها گزینشی از برترین ها هستند. شما می توانید علاوه بر مراجعه به کتابهای ذکر شده از منابع دیگری نیز بهره ببرید.

1. موهبت روان درمانگری

این کتاب نوشته یکی از بزرگترین روان درمانگران قرن بیستم است. اروین یالوم امریکایی 45 سال سابقه روان درمانگری داشت. بی شک این کتاب نه تنها یکی از بهترین کتابهای روان درمانی است، که هم روان درمانگران و هم افراد مبتلا به مشکلات روحی می توانند از آن بهره ببرند. بلکه می توان آن را در زمره کتابهای مفید خود شناسی قرار داد، چرا که به فرد درک بهتری از خود می دهد و او را برای بهبود بخشیدن روابطش با دیگران توانمند می کند.

2. هنر عشق ورزیدن

اریک فروم آلمانی نویسنده کتاب هنر عشق ورزیدن است. او یک روان شناس و جامعه شناس بود و در پی پیوند دادن این دو تلاش های فراوانی کرد. هنر عشق ورزیدن زبان غیر فنی دارد و آموختنش آسان است. این کتاب به تکامل شخصیتی فرد کمک می کند. هنر عشق ورزیدن می تواند یکی از کتاب های مفید خودشناسی باشد چرا که فرد را متوجه ارزش وجودی خود می کند و به او عشق ورزیدن به خود و تمام عالم هستی را نشان می دهد.

3. انسان موجودی یک روزه و قصه های دیگری از روان درمانی

باز هم شاهکار بی نظیر اروین یالوم در مجموعه بهترین کتابهای روان درمانی جای دارد. این کتاب به شما می آموزد چگونه پر معنا زندگی کنید و چگونه با انتهای اجتناب ناپذیر هستی کنار بیایید. اروین یالوم در این کتاب بیشتر مسائل را از دید مراجعانش بیان می کند و زبانی ظنز آلود و رمان گونه دارد. کلام او در این کتاب بسیار صادقانه است و از مبارزه انسان برای بودن سخن می گویید.

بیشتر بخوانید: تاثیر اعتماد به نفس در سلامت روان و مشکلات کمبود آن

کتابهای خوب روان شناسی

4. رنج و التیام

این کتاب اثر ویلیام وردن امریکایی است، او بسیار زیبا به مسأله از دست دادن پرداخته است. رنج و الیتام یک روان درمانگری کاملا متفاوت است، روان درمانگری مختص سوگواری، غم و عزا. این کتاب به خوبی رنج و بهبودی پس از آن را به نمایش می کشد و فرد را در تحمل درد، فقدان و رنج از دست دادن یاری می کند.

5. انسان در جست و جوی معنا

بی شک ویکتور فرانکل آلمانی نویسنده یکی از کتابهای مفید خودشناسی است. او به جست و جوی معنا در سخت ترین شرایط زندگی می پردازد. این شاهکار به 24 زبان دنیا ترجمه شده است و این مسأله عظمت کتاب را می رساند.

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست