رشد فردیمقالهوبلاگ

چطور منطقه امن زندگی را ترک کنید؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

دنبال کردن اهداف بخشی از زندگی است که آن را برای ما ارزشمند می‌کند. در واقع ما همیشه هدفی را تعیین می کنیم و سپس پیشرفت و تلاش خود را در جهت رسیدن به آن هدف به کار میگیریم. اما ما عاشق عادت‌کردن هستیم و راحتی خود را بیش از هر چیزی دوست داریم و به آن وابسته می‌شویم. در کودکی همه ما به صورت طبیعی ریسک پذیریم. اما زمانی که بزرگتر می شویم، یاد می گیریم که از شکست بترسیم و خود را از هر تلاش و یا انجام هر کار جدیدی دور کنیم.

می‌توان گفت که بزرگترین مانع و قاتل خاموش رویاهای ما که باعث می‌شود قبل از شروع هر کاری متوقف و ناامید شویم، منطقه امن ماست. در این مقاله خودساخته قصد داریم شما را با مفهوم منطقه امن و نحوه خروج از آن آشنا کنیم.

حتما بخوانید: راهکار های افزایش اعتماد به نفس خیلی ساده‌تر از آن است که فکر می‌کنید

نطقه امن روانشناسی

منطقه امن می‌تواند یک فضای ذهنی یا فیزیکی باشد که در آن احساس راحتی می‌کنید و بیشتر وقت خود را در آن می گذرانید. از نظر روانشناسان زمانی‌که در این نطقه امن قرار دارید، استرس و اضطراب شما به حداقل می‌رسد.

منطقه امن چیست؟

هر کسی یک منطقه راحتی دارد و ممکن است در طول زمان با تکامل تجربیات، اعمال، افکار تغییر کند، کوچک‌تر و یا بزرگ‌تر شود. شاید منطقه راحتی شما مبل اتاق نشیمنی باشد که ترجیح می‌دهید، به‌جای بیرون رفتن و ماجراجویی، بر روی آن بنشینید و زمانی را برای بودن و استراحت در این منطقه راحتی به خود اختصاص دهید. اما به احتمال زیاد اگر در منطقه امن خود، بیش ازحد ماندگار شوید، از تلاش برای رسیدن به اهدافتان و به چالش کشیدن خود دست بکشید.

در نتیجه فرصت‌ها را از دست بدهید و بیش ازحد به خود و وضعیتتان وابسته و راضی شوید. پس دیگر ترک این منطقه امن برایتان دشوار خواهد شد. می‌توان گفت زندگی واقعی، مجموعه‌ای از تمام تجربیات زندگی است. تحت فشار قراردادن خود برای انجام کارهای جدید مانند: یک هفته گیاهخوار شدن، امتحان یک رستوران یا انجام کارهای بزرگتر و چالش برانگیزتر…. .

راه های خروج از منطقه امن چیست؟

ترک منطقه امن

فردی که اولین بار اصطلاح منطقه امن را به کار برد، این فرضیه را مطرح کرد که برای دستیابی به عملکرد بالا، فرد باید مقدار مشخصی از استرس را تجربه کند. بنابراین تنها راه برای رشد و ایجاد توانایی‌های جدید، خروج از منطقه امن است. همانطور که نیل دونالد والش گفت: زندگی خارج از منطقه راحتی شما شروع می‌شود.

اگر می‌خواهید که به سطح جدیدی در زندگی خود برسید باید کارهایی را انجام دهید که راحت نیستند.

حتما بخوانید: فرمول موفقیت چیست و چطور می‌توان قله‌هایش را فتح کرد؟

راه های خروج از منطقه امن چیست؟

برای ترک منطقه امن راه های زیر را به شما پیشنهاد میدهیم:

اولین قدم را بردارید.

اولین قدم خود را تا حد امکان آسان و کوچک کنید. گام اولیه مهم نیست که چقدر کوچک باشد، فقط آن را بردارید. به‌عنوان مثال، اگر می‌خواهید به باشگاه بروید، اولین قدمی که می‌توانید بردارید این است که فهرستی از باشگاه‌هایی که در نزدیکی خانه یا محل کارتان هستند، تهیه کنید.

طرز تفکر خود را تغییر دهید.

هرچیزی که در منطقه راحتی و امن شما نباشد در منطقه ناراحتی شما قرار دارد. پس شما در آن احساس ناراحتی خواهید کرد. درک کنید که ناراحتی نشانه آن است که شما در حال امتحان چیز جدید و متفاوتی هستید. وقتی در مدرسه بودم معلم ورزش، ما را مجبور می‌کرد، قبل از هر کلاس دو بار در زمین فوتبال بدویم تا گرم شویم. بعد از چند دقیقه خسته می‌شدم.

از آنجایی که تصور می‌کردم این ناراحتی به این معنی است که من یک دونده نیستم، سرعتم را کم می‌کردم تا قدم بزنم. اما امروز سه بار در هفته 7 کیلومتر می‌دوم. زیرا فهمیدم که فشار و ناراحتی باعث ایجاد استقامت در دویدن می‌شود و این برای هر کاری صدق می‌کند.

مرحله مرحله پیش بروید.

پس از هر تلاش کوچکی، به خود استراحت دهید و بعد تلاش کوچک بعدی را شروع کنید. هنگامی‌که می‌خواهید از منطقه راحتی خود خارج شوید، رویکرد مرحله به مرحله را پیش بگیرید. به‌جای روبه رو شدن با یک چالش بزرگ، چالش های کوچک را انتخاب کنید.

حتما بخوانید: بهترین راههای افزایش انرژی و انگیزه (5 راه بی نظیر)

با فکرهای مثبت، به خود انگیزه دهید.

به گذشته خود فکر کنید. به اینکه بیرون رفتن از منطقه راحتی کاری است که قبلا با موفقیت آن را انجام داده اید. همچنین به دنبال افرادی باشید که شبیه شما بوده‌اند و برای دستیابی به اهدافشان، منطقه راحتی خود را ترک کرده‌اند. با افرادی که به شما انگیزه می‌دهند، در ارتباط باشید. از جملات تاکیدی و صحبت‌های مثبت و اطمینان‌بخش استفاده کنید و آرام آرام از منطقه امن خود خارج شوید.

5. منطقه امن خود را بزرگتر کنید.

اگر از شما بخواهند که از منطقه امن خود خارج شوید، ممکن است در انجام این کار مردد باشید. اما اگر به شما بگویند منطقه راحتی خود را کمی بزرگتر کن، خروج از منطقه امن برایتان راحتتر خواهد شد. یا به عبارتی دیگر شما می‌توانید آن را ترک نکنید و فقط بزرگ‌ترین منطقه امن را برای خود داشته باشید. از نظر روان‌شناختی، خیلی راحت تر است اگر یک فضای کاملا تعریف شده دیگر به منطقه امن خود اضافه کنید و به مرور زمان منطقه راحتی خود را وسعت دهید.

سخن پایانی

در کتاب” از خوب به عالی” نوشته شده که موفقیت در زندگی مانند یک چرخ طیار غول‌پیکر است. در اوایل به‌حرکت درآوردن آن سخت است، اما با اعمال نیروی ثابت، می‌توان سرعت آن را افزایش داد و پس ازمدتی به سختی می‌توان سرعتش را کم کرد.

وقتی این نوع از شتاب را در زندگی خود ایجاد کردید، ناراحتی‌های جدیدی به سراغ شما می‌آیند. به مرور کنترل این ناراحتی‌ها آسان می‌شود و می‌توانید از روی آن‌ها عبور کنید و یا آن‌ها را از بین ببرید.

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست