افکار مثبتمقالهموفقیتوبلاگ

آموزش اصول زندگی با قوانین طلایی

اشتراک گذاری این مطالب در:

بعضی وقت‌ها وضعیت زندگی از مسیر عادی خود خارج می‌شود. به همین دلیل ما به برخی اصول زندگی موفق نیاز داریم تا دوباره وضعیت را بهبود دهیم و به صورت مثبت زندگی کنیم. داشتن قوانین ذهنی که مثل کتابچه راهنما عمل کند به ما می‌گوید چطور زندگی کنیم و چطور زمان سختی‌ها خود را با وضعیت جدید سازگار کنیم. در سایت خودساخته ضمن اینکه بارها از زندگی نامه افراد موفق برایتان صحبت کرده‌ایم و اصول موفقیت در کسب و کار را هم بارها منتشر کرده ایم، این بار تصمیم متفاوتی گرفتیم.

در این مطلب selfmade قصد داریم شما را با اصول کاربردی آموزش مهارت های زندگی آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید: تاثیر اعتماد به نفس در سلامت روان و مشکلات کمبود آن

همدلی را تمرین کنید

یک اصل مهم برای زندگی موفق اینست که سعی کنید همیشه خود را به جای دیگران قرار دهید. قبل از قضاوتی، ابتدا خود را در آن شرایط تصور کنید. همدلی یکی از اصولی است که باعث می‌شود توقعات بیجا از دیگران را کنار بگذارید. از سوی دیگر سوءتفاهمات تا حد زیادی رفع شود. در نتیجه این شما هستید که در روابط ایجاد شده دچار مشکلاتی مثل سرزنش و دلخوری نمی‌شوید.

دوست دارید با شما چطور رفتار شود؟

قانون طلایی زندگی می‌گوید باید با دیگران همان طوری رفتار کنید که دلتان می‌خواهد با شما رفتار شود. در واقع باید قدرت تصور اینکه دیگران چه نوع رفتاری را می‌پسندند، داشته باشید. گاهی باید از گفتن برخی حرف‌ها و جملات خودداری کنید. وقتی خود را جای دیگران قرار دهید، می‌توانید بفهمید دیگران چه نوع رفتاری را از شما قبول می‌کنند.

البته اشتباه نکنید در آموزش اصول زندگی ما قرار نیست شما به شخصیت دیگری تبدیل شوید. اما منظور ما حرمت، ادب و احترام به دیگران است. برای مثال در دهه 1960 زمانی که جان.اف کندی رئیس جمهور آمریکا در شرایط بحث انگیز جنجال‌های سیاسی بود، از سفیدپوستان درخواست کرد که خود را به جای سیاهپوستان قرار دهند و تصور کنند در چنین شرایطی هستید. حالا دوست دارند دیگران با آن‌ها مثل همان رفتار خودشان، برخورد کنند؟

بیشتر بخوانید: با این 8 راهکار ساده، در سال جدید ثروتمند شوید

قانون طلایی زندگی

برای دیگران مفید باشید

یکی از نکات مهم در آموزش اصول زندگی اینست که فقط به فکر خود نباشید. اینکه شما برای بهبود وضعیت زندگی خود تلاش کنید، تحسین‌برانگیز است، اما باور کنید کافی نیست. در کنار زندگی خود، نباید از مشکلات دیگران چشم‌پوشی کنید. نیازها و مشکلات دیگران اگر به دست شما باز می‌شود، برای انجامش عقب‌نشینی نکنید.

کنترل زندگی را به دست خود بگیرید

یکی از اصول کاربردی آموزش مهارت های زندگی اینست که به تعبیر خود زندگی کنید. بر روی حرفه و مهارت‌های خود تمرکز و برای رشد شخصیتی تلاش کنید. نگذارید خواسته‌های دیگران مسیر زندگی‌تان را تغییر دهید. درست است که باید گوشه‌چشمی به زندگی دیگران برای کمک به آن‌ها داشته باشید. اما نباید کنترل زندگی و تصمیم‌گیری‌های مهم زندگی را به دست دیگران بسپارید.

بیشتر بخوانید: موفقیت مالی شخصی و اصول آن را تا چه اندازه بلدید؟

سلامت جسم و روح هر دو ارزشمند است

یکی از قوانین طلایی زندگی اهمیت دادن به سلامت روح و جسم با هم است. چرا که سلامت روان به همان اندازه سلامت جسمی اهمیت دارد. بنابراین بیشتر مراقبت سلامت روانی خود باشید. اگر استرس و اضطراب را تجربه می‌کنید برای کنترل آن تلاش کنید. کتاب غذای روح است. البته به شرط اینکه به سراغ کتاب‌های خود و متناسب با روحیات خود بروید. در کنار کتاب خواندن، ورزش، مدیتیشن و یوگا را هم انجام دهید.

بیشتر بخوانید: توصیه‌هایی کاربردی برای رسیدن به موفقیت در زندگی

با خودتان صداقت داشته باشید

یک قانون طلایی زندگی می‌گوید قبل از هر کس باید با خودتان صادق باشید. وقتی استرس و اضطراب و یا ناخوش بودن حال روحی‌تان را نادیده می‌گیرید، در واقع در خودتان عدالت را زیرپا گذاشته‌اید. برای اینکه به خوبی از خود مراقبت کنید، باید مشکلات، نقاط ضعف شخصیتی و نقاط مثبت خود را بپذیرید. سپس برای برطرف کردن این مشکلات تلاش کنید.

یکی از نکات مهم در آموزش اصول زندگی اینست که فقط به فکر خود نباشید

دو شخصیت را با هم سازگار کنید: پایداری و خلاقیت

به منظور پیروی از اصول کاربردی آموزش مهارت های زندگی باید خلاقیت و پایداری را با هم داشته باشید. موفقیت واقعی با سخت‌کوشی، خلاقیت و نوآوری بدست می‌آید. اما در این راه باید پایداری داشته باشید. رها کردن کارها به صورت نصفه نیمه به معنای وقت هدر دادن واقعی است. اگر این قانون طلایی زندگی را دنبال کنید، به شما اطمینان می‌دهیم که به اهدافتان در زندگی دست پیدا می‌کنید.

عادت‌های خوب آدم‌ها را یادداشت کنید

یکی دیگر نکات مهم در آموزش اصول زندگی توجه به رفتارهای آدم‌هایی است که هر روز با آن‌ها در ارتباط هستید. از صبح زود تا زمان شب مطمئنا با آدم‌های زیادی روبرو هستید. هر شخصی را که ملاقات می‌کنید عادات خاص و منحصر به فردی دارد. اجازه‌ دهید یک خاطره خوب در این مورد برایتان تعریف کنیم.

«روزی در کلینیک برای دریافت نوبت پزشک نشسته بودم. تمام آدم‌های آنجا مثل من یا بیمار بودند و یا با بیماران برای دریافت نوبت ملاقات با پزشک آمده بودند. هر دو نفر کنار یکدیگر در حال صحبت با هم شده بودند و در مورد بیماری با هم صحبت می‌کردند. آن‌هایی هم که صحبت نمی‌کردند، ناراحت و غمگین نشسته بودند.

در همین حین یک پیرزن به همراه یک جوان وارد سالن انتظار کلینیک شد. ظاهری پیر و فرتوت داشت. به طوری که به سختی راه می‌رفت و جوان کنارش بازویش را گرفته بود و او را تا نشستن بر روی یک صندلی همراه کرد.

آنچه توجه من و سایر افراد حاضر در کلینیک را به سمت پیرزن جلب می‌کرد، عصایش بود. یک عصا که بدنه آن کامل با گل‌های زیبا تزئین شده بود.

این کار به ظاهر ساده برایم جالب بود که پیرزنی فرتوت و بیمار برای حفظ روحیه خود، از کمترین امکانات و ساده‌ترین روش‌ها استفاده کرده بود.»

یک دیدار کوتاه هم می‌تواند درس‌هایی برای زندگی داشته باشد.

منابع: zenhabits.net و calmsage.com

برای آموزش اصول زندگی ابتدا باید رهبری خود را برعهده بگیرید. برای تقویت این ویژگی، خودساخته شرکت در دوره‌ی «قاتل رویاهات رو پیدا کن» را به شما پیشنهاد می‎دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

ترک عادات بد

 

 

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست