مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

ویژگی های شخصیتی برای استخدام شغل تا چه اندازه مهم هستند؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

ویژگی های شخصیتی برای استخدام مهم‌اند. خیلی هم مهم‌اند. مگر می‌شود در شغلی مشغول به کار و فعالیت شد که با روحیه و خواسته‌های روانی‌مان سازگاری ندارند. هرکسی را برای انجام کاری ساخته‌اند. این را از قدیم هم می‌گویند. پس اگر بناست که در جایی مشغول به کار شویم یا اگر بناست که کسانی را به عنوان پرسنل محل کار و کسب‌مان انتخاب کنیم، حتما باید به مقوله شخصیت و ویژگی‌های آن دقت داشته باشیم. روحیات افراد با هم فرق می‌کند، چارچوب‌های شخصیتی آدم‌ها هم متفاوت است. اگر آدم‌های درست و مناسب در کنار هم قرار بگیرند، شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌توانند نتایج بسیار مناسب و بهینه‌ای دریافت نمایند. در این مقاله سایت موفقیت سلف مید از ویژگی‌های شخصیتی و تناسب‌شان برای استخدام می‌گوییم.

بیشتر بخوانید: دیدگاه تیپ شخصیتی شما نسبت به مسئله احترام اینگونه است

شخصیت افراد چطور روی کارشان اثر می‌گذارد؟

روانشناسان و محققان روی شخصیت افراد کار کرده و دریافته‌اند که ارتباط زیادی میان شخصیت و عملکرد شغلی وجود دارد. مقوله شخصیت هم می‌تواند روی شغلی که افراد انتخاب می‌کنند، اثر بگذارد و هم می‌تواند جایگاه و موقعیت‌شان در شبکه ارتباطی سازمان را هم مشخص کند. آزمون‌ها و تست‌های شخصیتی مختلفی هم از سوی پژوهشگران در این عرصه تولید و طراحی شده که در بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها بسیار مفید بوده‌اند.

برخی مطالعات نشان می‌دهد که معمولا افراد را می‌توان در دسته‌بندی ۵گانه زیر از نقطه‌نظر شخصیت تقسیم‌بندی کرد:

بیشتر بخوانید: نقش انگیزه در موفقیت چیست و چطور می‌تواند شوق رسیدن را در ما بیدار کند؟

توافق‌پذیری

برای موفقیت در کسب و کار باید توافق پذیر باشید. برخی از افراد توافق‌پذیرند و با دیگران وارد تعامل و همکاری می‌شوند و دوست دارند که روابطی دوسویه و مبتنی بر اعتماد و احترام با آدم‌های دیگر ترتیب بدهند.

شخصیت افراد چطور روی کارشان اثر می‌گذارد؟

هوشیاری وجدان

برخی از افراد وجدان کاری بسیار بالایی دارند. آنها به دقت و کیفیت کاری که ارائه می‌دهند، توجه زیادی دارند و از قوانین و چارچوب‌ها پیروی می‌کنند.

برونگرایی

برخی از افراد در محیط کاری دارای انرژی بالایی هستند و به‌شدت اجتماعی‌اند. این‌ها دوست دارند که با آدم‌های دیگر محیط کارشان وارد ارتباط و تعاملات مختلف شوند.

بیشتر بخوانید: رازهای موفقیت شغلی را که یاد بگیرید، پول، ثروت، اعتبار به سمت‌تان می‌آیند

عصبی‌بودن

برخی از افراد فضا را متشنج می‌کنند و بسیار منفی‌باف و عصبی‌اند. آنها مضطرب‌اند، انرژی‌های منفی ایجاد می‌کنند و عصبی هستند یا حالت افسرده دارند.

کنجکاو و مشتاق کسب تجربه

گروه دیگری از افراد در محیط‌های کاری هم هستند که از تجربه‌کردن چیزهای تازه لذت می‌برند. آنها به احساسات دیگران اهمیت می‌دهند و از ایده‌های جدید استقبال زیادی می‌کنند.

شاید به نظر برسد که برخی از این ویژگی‌ها و شخصیت‌ها چندان مطلوب نیستند و برخی کاملا مثبت و سازنده‌اند. اما واقعا این‌طور نیست. چرا؟ چون درست است که بخش غالب شخصیت افراد به شکل این تعاریف پنج‌گانه درمی‌آید اما هریک دارای ابعاد مثبت و منفی هستند که اگر در جای درستی از سازمان و شرکت به کار گرفته شوند، قطعا نتایج و اثرات خوبی به جای خواهند گذاشت. مثلا اگر فردی به‌شدت اجتماعی در محیطی قرار بگیرد که نیاز به سکوت و تحلیل بیشتر وجود دارد، احتمال اینکه بهره‌وری آن بخش کاری کم شود هم وجود خواهد داشت.

بنابراین، دقت کنید که هریک از شخصیت‌ها همیشه دارای ابعاد سیاه و روشن مختلفی هستند و نمی‌توان سریع درباره‌شان قضاوت کرد. چیدن ترکیبی مناسب از افراد با شخصیت‌های مختلف در موقعیت‌های شغلی گوناگون در هر سازمان مانند چیدن ترکیبی از بازیکنان فوتبال در هر تیم است.

زمانی تیم به نتیجه می‌رسد و برنده می‌شود که بازیکنان با ویژگی‌های مناسب برای هر پُست در جایگاه خوب و درستی قرار گرفته باشند. تیم و سازمان‌های کاری هم با قراردادن آدم‌های درست برای کارهای درست است که به نتیجه خواهند رسید.

بیشتر بخوانید:  چگونه هدف داشته باشیم ؟ | راهکارهای اصولی شروع یک زندگی هدفمند

نقش سازمان‌ها در استخدام افراد با شخصیت‌های مختلف چیست؟

پیشرفت‌های زیادی در حوزه منابع انسانی شکل گرفته است. تست‌های شخصیتی مختلفی در مصاحبه‌های شغلی برای استخدام افراد وجود دارد. دیگر مانند گذشته‌ها نیست که جلسات استخدامی با سوالاتی کلیشه‌ای پیش می‌رفت. این‌روزها، انواع و اقسام برنامه‌ها و آزمایش‌ها وجود دارد که به کارفرمایان در انتخاب پرسنل مناسب کمک می‌کند. اگر کارفرمایان بتوانند افرادی با شخصیت‌های مناسب برای وظایف شغلی‌ گوناگون در محیط کار انتخاب کنند، بهره‌وری سیستم به‌شدت بالا خواهد رفت. آدم‌ها شادتر و راضی‌تر کار خواهند کرد و در نتیجه سود و منفعتی مناسب به همه اعضای کسب‌وکار خواهد رسید.

ویژگی های شخصیتی برای استخدام مهم‌اند

در آخر

تناسب شغل و شخصیت را دست‌کم نگیرید. این موضوع می‌تواند در مقاطع تحصیلی هم در نظر گرفته شود و به افراد کمک کند که با توجه به شخصیت خود به انتخاب رشته و تحصیل بپردازند. بخش مهمی از زندگی افراد بزرگسال به کارکردن می‌گذرد.

بنابراین، بهتر است که با چشم‌ها و گوش‌هایی باز دست به انتخاب شغل و حرفه‌شان بزنند. اگر کاری را انجام بدهیم که دوست نداریم، امکان شادی و بهره‌وری را از خود سلب خواهیم کرد. این چیزی نیست که زندگی آزاد را برایمان به همراه بیاورد. اما اگر به انجام کاری مشغول شویم که متناسب با شخصیت و روحیه‌مان است، قطعا نتایج انرژی‌بخش و سازنده‌ای نصیب‌مان می‌شود.

حتی اگر شرکت‌ها و سازمان‌ها توجهی به انتخاب شخصیت‌های مناسب برای موقعیت‌های شغلی ندارند، خودمان باید به فکر خودمان باشیم و درخواست‌هایی شغلی را داشته باشیم که ما را روزبه‌روز در مسیر توسعه فردی و اجتماعی قرار می‌دهند.

اگر فکر می‌کنید در کسب و کارتون به اندازه کافی موفق نیستید، خودساخته شرکت در دوره «موفقیت به روش استیو جابز» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

موفقیت در کار

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست