مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

نقش انگیزه در موفقیت چیست و چطور می‌تواند شوق رسیدن را در ما بیدار کند؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

انگیزه ما را از رختخواب بلند می‌کند و به سمت شروع روزی تازه می‌کشاند. قبول دارید؟ انگیزه مهم است. شاید فکر کنید که اجبار است که گاهی باعث می‌شود، صبح‌ها از رختخواب بیرون بیاییم و روزی تازه را شروع کنیم اما اشتباه می‌کنید. آدمی‌زاد در انتخاب اجبارها مختار است. کمی سخت و فلسفی شد، نه؟ ما برای زیستن شادمانه و رسیدن به اهدافمان در تلاشیم؛ حتی اگر گاهی یادمان برود که چقدر زندگی‌کردن را دوست داریم. انگیزه ادامه‌دادن است که ما را در هر صبح به سمت تجربه ثانیه‌ها و ساعت‌ها می‌برد. اگر بتوانیم از لایه‌های پنهان و عمیق روحمان، به‌طور دقیق‌تر دست به شناخت انگیزه‌ها بزنیم و آنها را به لایه‌های سطحی‌تر روحمان بیاوریم، هر هدفی برایمان ملموس می‌شود و شوق رسیدن به مقاصد هم جذاب‌تر. در این مقاله از نقش انگیزه در موفقیت برایتان خواهیم گفت. با سایت موفقیت خودساخته همراه باشید.

انگیزه باعث می‌شود که اهداف مشخص‌تر شوند

برای رسیدن به هر هدف و موفقیت در کسب و کار باید به دنبال انگیزه‌ها بود. اگر دوست دارید که موسیقی یاد بگیرید یا لاغر شوید یا هر هدف دیگری دارید، با خودتان کمی خلوت کنید و ببینید که دقیقا چه انگیزه و شوری برای رسیدن به هدف موردنظر دارید. انگیزه‌تان چیست و بعد از رسیدن به مقصد می‌خواهید به چه چیزی برسید. انگیزه‌ها ابعاد و حاشیه اهداف را مشخص‌تر می‌کنند. زمانی که دقیق‌تر بدانید که چرا قرار است در مسیر پای بگذارید، موفق‌تر هم عمل خواهید کرد.

انگیزه‌داشتن باعث ایجاد اولویت‌بندی در زندگی می‌شود

انگیزه‌ها باعث می‌شوند که در زندگی اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی شکل بگیرد. زمانی که می‌خواهید به سمت و سوی یک هدف مشخص بروید، برای خودتان معلوم می‌کنید که چه چیزهایی برایتان در زندگی مهم‌تر است. در نتیجه نظم و سامانی به دقایق و لحظه‌هایتان داده می‌شود که شما را به سمت پیشرفت می‌کشاند.

بیشتر بخوانید:  قانون زندگی افراد موفق ؛ الهام بگیرید و الگوبرداری کنید

انگیزه‌ها دلیل تلاش می‌شوند و شما را باپشتکار می‌کنند

پشتکار یعنی پی‌درپی و در روندی متداوم به کاری ادامه بدهید و در ضمن شوق و ذوقتان هم کم نشود. البته نوساناتی در انرژی دیده می‌شود اما نه به این معنی که به‌طور کلی سطح علاقه و انرژی‌تان تغییر می‌کند. انگیزه به شما شوق خواستن می‌دهد و اگر در نقطه‌ای از مسیر هم خسته شوید، نمی‌گذارد که از هدفتان دست بکشید. بنابراین، نیروی محرکه تلاش و با پشتکارشدن، انگیزه است.

انگیزه اعتماد به نفس می‌آورد

انگیزه با ترس‌ها می‌جنگد

زمانی که شوق رسیدن به یک خواسته در دلتان غوغا می‌کند، در مقابل ترس‌ها و موانع هم می‌ایستید و پایمردی می‌کنید. این خیلی مهم است. جسارتی که خواسته‌ها به شما می‌دهند، قدرتی در وجودتان ایجاد می‌کند که با ترس‌ها بجنگید. شوق و شور لمس خواسته‌ها و اهداف شما را به دل ماجراها می‌کشاند و نمی‌گذارد که جا بزنید و ناامید شوید. ترس برای همه هست و حتی کسانی که فکر می‌کنید، به‌شدت شجاع و قوی‌اند هم در بسیاری از لحظات زندگی در مقابله با چالش‌ها ترس را تجربه می‌کنند. اما موضوع از این قرار است که انگیزه زیاد به آنها قدرت جنگیدن با ترس‌ها را می‌دهد.

بیشتر بخوانید:  ویژگی شخصیتی افراد موفق چیست و چطور به همه‌چیز می‌رسند؟

انگیزه اعتماد به نفس می‌آورد

انگیزه همان حس و حالی است که باعث می‌شود هدف را برای خود و قابل‌دستیابی بدانید. این اطمینان و پشتوانه گرم که منشأ آن انگیزش و امید است، اعتماد به نفس زیادی در وجودتان تولید می‌کند. اعتماد داشتن به خود در راه کسب موفقیت، چه به هدف برسید و چه نه، شما را چند پله در راستای توسعه فردی در زندگی به سمت جلو حرکت می‌دهد. اعتمادداشتن به خود سلاح قدرتمندی در دستانتان می‌گذارد که به واسطه آن تلخی‌ها و سختی‌ها را از بین می‌برید و احساس آزادی را تجربه می‌کنید.

انگیزه شما الهام‌بخش دیگران هم هست

زمانی که با شوق و شور در راستای رسیدن به هدفتان در تلاشید، اطرافیان را هم به سر ذوق می‌آورید و باعث می‌شوید که نشاط و انگیزه در میان دایره آدم‌های اطرافتان هم به‌وجود بیاید. چه چیزی بهتر از اینکه باعث توسعه و اشاعه شور و تلاش در میان دیگران هم باشید؟ افراد الهام‌بخش کسانی هستند که همیشه برنامه و طرحی برای شکوفایی خود دارند. آنها زندگی را مزه می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که افکار تلخ و سیاه شوق پروازشان را از بین ببرد. پس انگیزه‌داشتن هم راهی برای شکوفایی فردی است و هم روشی برای اثرگذاری مثبت روی اطرافیان. زیبا نیست؟

انگیزه باعث می‌شود که اهداف مشخص‌تر شوند

در آخر

ایجاد انگیزه و کشف انگیزه‌های درونی در عمق جان و روح برای زیستن شادمانه واجب و ضروری‌اند. بنابراین، سعی کنید که برای تمام بخش‌های زندگی‌تان انگیزه و شوق را پیدا و تعریف کنید. زندگی موهبت بزرگی است. اما اغلب آدم‌ها این را درک نمی‌کنند. چون به خودشان روحیه و شوق کافی برای رسیدن به اهداف مختلف نمی‌دهند.

آدم‌ها معمولا خود را اسیر و دربند روزگار می‌بینند و باور ندارند که با تلاش و ایجاد روحیه پرنشاط می‌توانند بر مشکلات فائق بیایند. برای ایجاد معنا در زندگی باید هدف‌مند باشید. هدف‌ها نباید حتما بزرگ و عجیب باشند. اهداف مقطعی و کوتاه‌مدت هم زندگی‌تان را پرمعنا می‌کنند. انگیزه‌ای برای رسیدن به دستاوردهای هر هدف را هم به لحظه‌ها تزریق کنید و ببینید که چطور می‌توان پرشورتر روی این کره خاکی زندگی کرد.

اگر فکر می‌کنید در کسب و کارتون به اندازه کافی موفق نیستید، خودساخته شرکت در دوره «موفقیت به روش استیو جابز» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

موفقیت در کار

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست