مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

شغل مناسب برای intp؟ شما هم در این دسته‌بندی شخصیتی قرار دارید؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

در میان تیپ‌های شخصیتی مختلف، دسته‌ای در گروه intpها قرار می‌گیرند. intp مخفف این واژه‌هاست:
Introverted, Intuitive, Thinking, Perceiving که به ترتیب یعنی درون‌گرا، شهودی، متفکر و ادراکی. این تیپ شخصیتی یکی از ۱۶ تیپی است که کاترین بریگز و ایزابل مایرز طراحی کردند و از دسته‌بندی‌شان در زمینه‌های مختلف بهره می‌بردند. یکی از زمینه‌های مهمی که دسته‌بندی شخصیت‌ها در آن کاربرد دارد، تعیین شغل مناسب برای افراد است. کسانی که در دسته intpها قرار می‌گیرند، در این مقاله بررسی شده‌اند.  در این سایت موفقیت به شما می‌گوییم که آنها چه ویژگی‌هایی دارند و برای چه مشاغلی مناسب‌تر هستند.

بیشتر بخوانید: ویژگی شخصیتی افراد موفق چیست و چطور به همه‌چیز می‌رسند؟

ویژگی‌های شاخص افراد intp چیست؟

افراد در این گروه شخصیتی اهل تحلیل‌کردن هستند. تحلیل را هم از راه تجزیه‌وتحلیل منطقی پیش می‌برند. آنها دوست دارند که طرح‌ها و نظریه‌های مختلف را بررسی و پیچیدگی‌ها را رمزگشایی کنند. اگر در این دسته از آدم‌ها قرار می‌گیرید، احتمالا مانند هم‌تایانتان وقت زیادی را صرف تمرکز بر موضوعات مختلف می‌کنید و همین باعث می‌شود که گاهی ارتباطتان با دنیای اطراف قطع شود. زندگی برای افرادی مانند شما، کاوشی پیوسته است. از میان افراد مشهوری که این ویژگی را دارند، باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • رنه دکارت؛
 • آلبرت انیشتین؛
 • ماری کوری؛
 • سقراط؛
 • آبراهام لینکلن.

افراد مشهور و موفقی در دسته intpها قرار دارند. همگی در رشته‌های مهم و تحلیلی مشغول به فعالیت بوده‌اند. این نشان می‌دهد که intpها اهل تفکراند و باید در زمینه‌هایی کار کنند که نیاز به درک عمیق، تفکر و استفاده از زمان در راستای به‌کارگیری شهود و تحلیل دارد.

علاقه‌مندی‌های intpها چیست؟

این افراد به فعالیت‌هایی علاقه دارند که توأم با فکرکردن و تحلیل است. مثلا از انجام بازی‌های استراتژیک مختلف خوش‌شان می‌آید و از شرکت در کلاس‌های آموزشی لذت می‌برند. رفتن به طبیعت و دقیق‌شدن در ریزه‌کاری‌های آن هم برایشان مطلوب است. مثلا دوست دارند که به کوه‌نوردی بروند و در طبیعت مراقبه کنند. غرق‌شدن در تفکرات عمیق‌شان برای آنها شیرین و دوست‌داشتنی است. با توجه به ویژگی‌هایی که از این افراد گفته شد، به سراغ شغل‌های مناسب آنها می‌رویم. چه شغل‌هایی برای افراد دقیق و عمیق intp مهم و ضروری است.

بیشتر بخوانید: ویژگی های شخصیتی برای استخدام شغل تا چه اندازه مهم هستند؟

مشاغل موردعلاقه و مناسب intpها چیست؟

Intpها چه نوع شغل‌هایی را دوست دارند؟

با توجه به روحیاتی که گفته شد، intpها بیشتر دوست دارند که در زمینه‌های شغلی خاصی فعال شوند که امکان بروز ایده‌های جدید و تحلیل مسائل در آنها وجود دارد. این دسته از افراد دوست دارند، مستقل عمل کنند و زمانی مبسوط برای کارکردن روی ایده‌های شخصی‌شان در اختیار داشته باشند. اگر موانع و قواعد بیهوده و اضافی بر سر راه کارکردن intpها قرار بگیرد، ناراضی می‌شوند و بهره‌وری‌شان در ادامه مسیر کاری پایین می‌آید.

بیشتر بخوانید: چگونه احساسات خود را کنترل کنیم؟ با این روشها رئیس خود شوید

این دسته از افراد تمایل به پیشرفت مداوم دارند و از رشد شخصی و کاری استقبال زیادی می‌کنند. برای همین می‌توانند نردبان رشد را در زمینه حرفه‌ای خیلی سریع بالا بروند. تماس و ارتباط با کسانی که دارای صلاحیت‌های مهم هستند هم از ویژگی‌های دیگر آنهاست. البته این را هم بدانید که intpها دوست دارند که ایده بدهند و سیستم‌ها را طراحی کنند ولی برای انجام بخش عملی کار نیاز به همکاری دیگران دارند. مدیریت و سازماندهی افراد هم کاری نیست که intpها به آن علاقه‌مند باشند. آنها صرفا در بخش تولید ایده و نظر فعال و کارا هستند.

مشاغل موردعلاقه و مناسب intpها چیست؟

اگر بخواهیم تعدادی شغل را به‌طور واضح و مشخص نام ببریم، باید به موارد زیر به عنوان گزینه‌های شغلی مطلوب intpها اشاره داشته باشیم:

 • برنامه‌نویس رایانه؛
 • ریاضی‌دان و فیلسوف؛
 • پژوهشگر و منجم؛
 • باستان‌شناس و مورخ؛
 • مفسر و مترجم؛
 • تحلیل‌گر سیستم‌ها؛
 • برنامه‌ریز استراتژیک؛
 • بانک‌دار سرمایه‌گذاری؛
 • برنامه‌ریز امور مالی؛
 • تحلیل‌گر مسائل کسب‌وکار.

Intp ها در اجرای مشاغل مختلف چگونه‌اند؟

تا اینجا با مشاغل و ویژگی‌های افراد این دسته از تیپ‌های شخصیتی آشنا شدیم. اجازه بدهید که نگاهی به شکل اجرای اقدامات آنها هم داشته باشیم. شخصیت‌های intp معمولا افرادی هستند که در انجام وظایف‌شان که پروژه‌هایی تحلیلی و عمیق است، با تمرکز بالایی کار می‌کنند. آنها اهل پشت‌ گوش‌انداختن کارها نیستند و دقیق و عمیق در هر بخش از کار وارد می‌شوند. روبه‌روشدن با مسائل پیچیده از جمله اموری است که intpها به آن علاقه زیادی دارند.

ویژگی‌های شاخص افراد intp چیست؟

در آخر

هرچقدر بیشتر درباره خودمان بدانیم، در تصمیم‌گیری‌های شغلی، حرفه‌ای، تحصیلی و بخش‌های دیگر زندگی موفق‌تر عمل خواهیم کرد. با آگاهی از تیپ‌ شخصیتی‌مان می‌توانیم وارد حیطه‌های مطمئن‌ و درستی برای گذران زندگی شویم. کسی که در بخشی درست از زندگی قرار می‌گیرد، بهره‌ورتر و شادتر عمل خواهد کرد و برای خود و اطرافیانش مفیدتر ظاهر می‌شود.

در بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها از این تست‌ها برای شناسایی ظرفیت‌ افراد و پرسنل استفاده می‌کنند. البته نسخه‌های تازه‌ای از این تست‌ها هم وجود دارد و در زمینه حرفه‌ای و شغلی، منابع انسانی و مدیریت آن توانسته به پیشرفت‌های زیادی دست پیدا کند. شما تست mbti را داده‌اید؟ در کدام دسته از شخصیت‌ها قرار می‌گیرید. اگر intp هستید، حتما مرور ویژگی‌ها و ظرفیت‌هایتان به افزایش بهره‌وری در بخش‌های مختلف زندگی‌تان کمک شایانی خواهد کرد.

اگر میخواهید بیشتر با شخصیت INTPها آشنا شوید و شغل مناسب این گروه شخصیتی را بدانید و یا در این تیپ شخصیتی قرار دارید، خودساخته شرکت در دوره «چطور یک INTP موفق باشیم؟» را به شما پیشنهاد می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی تصویر زیر کلیک کنید:

تیپ شخصیتی INTP ها

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست