مقالهوبلاگ

افسردگی پنهان در کمین این افراد است

اشتراک گذاری این مطالب در:

تقریبا همه ی ما با افراد افسرده برخورده داشته ایم و خصوصیات ظاهری آنها را می دانیم. چهره افراد افسرده عموما خبر از سر درونشان می دهد، آنها اغلب غمگین هستند، نسیت به مسائل پیرامونشان بی رغبت به نظر می رسند، کمتر می خندند و ساکت هستند. اما در این میان افرادی هم وجود دارند که مبتلا به افسردگی پنهان هستند. همانطور که از نامش پیداست این نوع از افسردگی را نمی توان از روی ظاهر افراد تشخیص داد و به مراتب تشخیص و درمان آن سخت تر است. در این مطلب بیشتر با این نوع از افسردگی آشنا خواهیم شد. با سایت موفقیت خودساخته همراه باشید.

بیشتر بخوانید: رابطه استرس با افسردگی یک ترکیب انفجاری است

نکاتی پیرامون افسردگی پنهان

قبل از هر چیز می توان گفت افراد مبتلا به افسردگی همه به یک میزان رنج می برند، چه آنهایی که افسردگی آنها نمود بیرونی دارد و چه آنهایی که نمی توان از روی ظاهرشان افسرده بودنشان را حدس زد. این دو دست از افراد تنها ویژگی های فردی متفاوتی دارند وگرنه در اساس دچار یک نوع مشکل روحی هستند.

باید دانست افسردگی بدون علائم بیرونی فرد را فلج نمی کند، بلکه فردی که به افسردگی پنهان مبتلاست تمام امور روزمره خود را به خوبی انجام می دهد، سر کار می رود، در برخی جمع ها حاضر می شود و حتی گاها لطیفه تعریف می کنند و می خندند؛ اما در درون عذابی وصف نشدنی را تجربه می کند. بیشتر افراد مبتلا به این نوع از افسردگی سعی در پنهان کردن مشکل خود دارند، در نتیجه اگرچه ممکن است شاداب به نظر برسند اما در جاهای خاصی ضمیرناخواگاه شان، آنها را به خوبی لو می دهد.

بیشتر بخوانید: چگونه یک فرد افسرده را شاد کنیم؟| راههای انگیزه دادن به افراد افسرده

افسردگی پنهان چیست

نشانه های افسردگی ناپیدا

افرادی که در خفا دچار افسردگی هستند با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند که خودشان به خوبی از آنها اطلاع دارند. از جمله غذا خوردن آنها تغییر می کند؛ یا زیاد می خورند یا اشتهایشان را از دست می دهند. با وجود داشتن خواب کافی و حتی زیاد، همواره احساس خستگی می کنند. احساسات خاصی را از خود دور می کنند و سعی در بی حس شدن نسبت به محیط پیرامونشان دارند. افکار منفی به آنها هجوم می آورند و عموما دچار ناامیدی می شوند. همچنین ممکن است آنها از عادات و سرگرمی های سابق خود فاصله بگیرند و نسبت به آنها هیچ میل و رغبتی نداشته باشند. این افراد می توانند در جمع های مختلف متفاوت عمل کنند، ممکن است در محیط هایی که احساس امنیت دارند و نگران قضاوت ها نیستند، دست از پنهان کردن خود و شاداب به نظر رسیدن دست بردارند و چهره افراد افسرده را به خوبی از خود نشان دهند.

مشکلاتی پیرامون بهبودی و درمان

در درمان این نوع از افسردگی نکته ایی که بسیار حائز اهمیت است این است که افراد مبتلا سعی می کنند مشکل خود را انکار کنند و بر آن سرپوش بگذارند، این مسأله روند درمان و بهبودی را با مشکل مواجه می کند. مگر افرادی که حقیقتا با خود روراست هستند و شخصا بخواهند خود را درمان کنند. در این زمینه اطرافیان کمتر می توانند پیش قدم شوند و کمک حال فرد باشند. عموما این افراد نگران قضاوت دیگران و برچسب گذاری آنها هستند و نهایت تلاششان این است: اگرچه از درون نابود شده اند اما آوارها را نباید احد الناسی ببیند. از طرف دیگر در بین تست های افسردگی، چیزی به نام تست افسردگی پنهان وجود ندارد تا فرد خود را بسنجد و از وجود مشکلش و جزئیات آن باخبر شود. اما فردی که به مرور علائم را در خود مشاهده می کند می تواند از دیگر تست های افسردگی به عنوان تست افسردگی پنهان بهره ببرد تا بهتر بتواند برای درمان و بهبود خود تلاش کند.

بیشتر بخوانید: افسردگی دوقطبی چیست؟ با آن آشنایی دارید؟

تغییر در باورها، راه رهایی

همه ی ما می دانیم که تنها راه رهایی از مشکلات روحی و روانی تغییر در باورهایمان است. اگر شما فردی مبتلا به افسردگی پنهان هستید لازم است با باور خود مبنی بر پنهان کاری و نشان دادن یک زندگی ایدئال به دیگران مبارزه کنید. لزوما دیگران ما را قضاوت نمی کنند و در بسیاری مواقع حتی زندگی ما برایشان اهمیت چندانی ندارد. این خود ما هستیم که دیگران و نظر آنان را مهم جلوه می دهیم. همچنین لازم است از مروز خاطرات ناخوشایند و جنبه های نه چندان مثبت زندگی خود دست بردارید، گذشته را یک بار زندگی کرده اید، لازم نیست هر روز آن را تکرار کنید. به علاوه شما باید یاد بگیرید به خودتان بها بدهید و حلقه های ارتباطی محکمی بسازید، از مشکلاتتان صحبت کنید و در دلتان انباری از غصه ها نسازید. با درد و دل کردن با یک فرد مطمئن می توان از دچار شدن به افسردگی جلوگیری کرد و حتی این کار باعث بروز نشانه هایی از بهبود در فرد مبتلا می شود. قدرت کلمات و تخلیه انرژی های منفی با صحبت کردن را نادیده نگیرید.

نشانه های افسردگی ناپیدا

سخن پایانی

اگر فکر می کنید به تنهایی از عهده ی حل مشکلاتتان بر نمی آید و افسردگی تبدیل به مسأله ایی بسیار جدی در زندگی شما شده است بهتر است به یک مشاور یا روان درمانگر مراجعه کنید و هر چه زودتر شادی را به زندگیتان بازگردانید و خود و اطرافیانتان را از عذاب کشیدن نجات دهید.

استرس یکی از علت های اصلی ابتلا به افسردگی است و یا آن را تشدید می کند. اگر استرس بیش از حد زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است، خودساخته شرکت در دوره «خداحافظ استرس» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

انرژی درمانی چیست

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست