مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کار

چگونه به شغل خود علاقمند شویم؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

تجربه من این است که بیشتر مردم یا کارشان را دوست ندارند یا مجبور به  تحمل آن هستند. اما اقلیتی از آن ها کاری را پیدا می کنند که به آن علاقه دارند. بر اساس مطالعات انجام شده می توان گفت، نزدیک به 80 درصد مردم از شغل فعلی خود ناراضی هستند. درواقع اگر کمی به آن فکر کنید می بینید که چگونه احساسات و افکار ما در مورد شغلمان به زندگی شخصی ما سرایت می کند. از این رو اگر 80 درصد مردم تا این حد از شغل خود ناراضی هستند، پس چرا وقت گرانبهای خود را صرف شغلی می کنند که از آن متنفرند؟

اهمیت رضایت شغلی در زندگی

همانگونه که وارن بافت گفت: “اگر به کار کردن در شغلی که دوست ندارید ادامه دهید، از خود واقعیتان و علایقتان دور می شوید، چرا که فکر می کنید کار شما خوب است و خوب به نظر می رسد.” بنابراین زمان آن رسیده است که وقت بگذارید و بفهمید چه چیزی برای شما مهم و لذت بخش است. شاید وقت آن رسیده باشد که خوب فکر کرده و بر روی یافتن یک شغل رضایت بخش تمرکز کنید. اسکات دینزمور در یکی از سخنرانی هایش که درمورد پیدا کردن کاری که دوست دارید بود، گفت: “داشتن شغلی که از آن متنفر هستید مانند پریدن از پنجره است. بنابراین چرا این کار را انجام می دهید.”

همانطور که می دانید زندگی کوتاه است بنابراین از خود بپرسید و با خودتان صادق باشید، چرا باید در شغلی کار کنید که هیچ تطابقی با شما ندارد؟ تا کی باید آن را ادامه دهید؟ می توان گفت طبق یک مطالعه که اخیرا انجام شده است، رضایت از شغل ارتباط زیادی با میزان درآمد همان شغل ندارد. درواقع کار در شغلی که دوست دارید، رضایت بخش تر، سازنده تر و مهم تر از پول است. حتی می تواند به سطح بالاتری از موفقیت شما منجر شود.

در اینجا چند دلیل برای انجام دادن کاری که دوست دارید را آورده ایم.

حتما بخوانید: چگونه مشکلات زندگی را مدیریت کنیم و دوباره انرژی بگیریم؟

احساس رضایت بیشتری خواهید کرد.

شغل شما نباید فقط یک منبع درآمد باشد. از این رو حرفه شما باید از نظر عاطفی چه در دفتر و چه خارج از آن، احساس خوبی در شما ایجاد کند.

بهره وری بیشتری خواهید داشت.

علاقه داشتن به شغلی که دارید، شما را در مسیر موفقیت قرار می دهد و بین کار و زندگی شما تعادل ایجاد می کند و بهره وری شما را افزایش می دهد.

الهام بخش دیگران خواهید شد.

بسیاری از مردم از دنبال کردن رویاهای خود و انجام کاری که دوست دارند، می ترسند. وقتی شما این جهش را انجام دهید باعث می شوید که دیگران از شما الهام بگیرند، ترس های خود را کنار بگذارند و رویاهای خود را دنبال کنند.

حتما بخوانید: علت راضی نبودن از خود چیست؟ اکسیر رضایتمندی از زندگی

موفق خواهید شد.

وقتی از شغلی که دارید لذت می برید، احساس نمی کنید که کاری انجام داده اید، بنابراین بیشتر کار می کنید، خود را به چالش می کشید و در دستیابی به چشم انداز آینده با خودتان رقابت می کنید.

چطور به شغلمان علاقمند شویم؟

بنابراین برای رسیدن به آنچه که دوست دارید:

اول از همه خود را بشناسید

به نقاط قوت و منحصر به فرد خود توجه کنید. ببینید که واقعا چه کاری می خواهید انجام دهید، دیدگاه های خود را تغییر دهید تا آنچه که شما را خوش می کند را پیدا کنید. چند کار وجود دارد که باید آن ها را انجام دهید: 1. به خود باور داشته باشید. 2. با حقایق درون خود آشنا شوید. 3. به هر قیمتی به جلو حرکت کنید و نا امنی ها را کنار بگذارید. 4. همیشه خود را با دید مثبت ارزیابی کنید و ببینید.

استیون استیلز نوشته است: “اگر نمی توانید در شغلی که دوست دارید باشید، عاشق روشی که آن را انجام می دهید، باشید، زیرا این کار هر شغلی را برایتان لذت بخش و باارزش خواهد کرد.”

با افراد مناسبی وقت بگذرانید

بخشی از رضایت شغلی، توانایی شما برای گرفتن تصمیمات خوب و نسبتا بزرگ برای خودتان است. از این رو مهم ترین تصمیمی که می توانید بگیرید این است که اطراف خود را با افراد مناسب احاطه کنید. به  عبارتی اگر همچنان در همان مکان و با همان آدمها بمانید، از خود راضی خواهید بود و تمایلی به تغییر کردن پیدا نمی کنید.

با کسانی که به شما انگیزه می دهند بیشتر ارتباط برقرار کنید، کسانی که خلاق، با انگیزه، مبتکر و آینده نگر هستند. اگر به دنبال یافتن این افراد هستید، بهتر است به دایره بیرون از دوستان فعلی خود نگاهی بیاندازید. درواقع باید افرادی را پیدا کنید که کارها یا پروژه هایشان شما را به حرکت در می آورد و در درون شما جنب و جوش ایجاد می کند. می توانید کارهای آن ها را مطالعه کنید و الهام بگیرید، و از آن ها به عنوان یک محرک برای ساختن رویاهای خود استفاده کنید.

حتما بخوانید: چگونه به یک فرد موفق تبدیل شویم ؟

معاشرت های خود را محدود کنید

مهم تر از همه این ها که انجام دادن آن بسیار دشوار است، محدود کردن معاشرت هاست. از این رو سعی کنید ارتباط خود را با افرادی که به غیر ممکن بودن چیزی اعتقاد دارند، قطع و یا کم کنید، زیرا آن ها شما را از برنامه هایتان عقب می اندازند. درواقع شما زمانی برای غیر ممکن بودن ندارید، زیرا چیزی که به دنبال آن هستید، دست یافتنی است و غیر ممکن نیست.

از تجربیات خود استفاده کنید

تجربیات گذشته شما با ارزش هستند، زیرا چیزهای زیادی یاد گرفته اید. اکنون آن چیزهایی که نمی خواهید را می دانید، علائق خود را تا حدودی شناسایی کرده اید. درواقع استفاده از تجربیات به بازسازی اعتماد به نفس شما و به شناسایی نقاط قوتتان کمک می کند.

حتما بخوانید: بدون ایجاد اختلال در کسب و کار خود نوآوری به وجود آورید

سخن آخر

هنگام تصمیم گیری درمورد شغلی که به آن علاقه دارید، سعی کنید نقاط ضعف و قوت خود را در نظر بگیرید. درواقع این کاملا طبیعی است که کار خود را دوست داشته باشید و همزمان به این واقعیت پی ببرید که کار سختی است. بنابراین آگاهانه دست به انتخاب بزنید تا از  شغلتان لذت ببرید.

اگر فکر می‌کنید فرد موفقی نیستید و یا راه تبدیل شدن به فرد موفق رو نمی دونید، خودساخته شرکت در دوره «موفقیت به روش استیو جابز» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

موفقیت در کار

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست