تقویت هوشمقالهوبلاگ

راه های افزایش ظرفیت ذهنی برای زندگی بهتر

اشتراک گذاری این مطالب در:

مغز یکی از اعضای حیاتی بدن است که روزانه حدود 20 تا 25 درصد کالری و انرژی مصرف می کند. نکته بسیار جالب اینکه تنها0 1% از  مغز ما فعال است. اما با این حال یکی از فعال ترین عضو بدن ما به حساب می آید که حتی در زمان خواب هم نیازمند انرژی و اکسیژن است.

مدت ها دانشمندان بر این عقیده بودند که مغز انسان، غیر قابل تغییر است. اما محققان به تازگی دریافتند که این عضو مهم همانند دیگر اعضا بدن رشد کند. این بدان معنا است که  وقتی ما احساس می کنیم در یک قسمت دچار ضعف هستیم، می توانیم با آموزش و یادگیری، توانمندی آن قسمت از مغز را بهبود ببخشیم.

نکته جالب این است که برای افزایش این قدرت، نیاز نیست که وضع مالی خوبی داشته باشیم. پس تنها کاری که می خواهیم انجام دهیم، گذاشتن وقت جهت آموزش است.

حال در سایت موفقیت خودساخته می خواهیم به بررسی روش هایی بپردازیم که با استفاده از آن ها می توانیم، ظرفیت ذهنی خود را افزایش دهیم.

 راه های افزایش ظرفیت ذهنی

برای افزایش قدرت یادگیری مغز راه های زیر را به شما پیشنهاد می دهیم:

1 کار جدیدی انجام دهید

وقتی با کار جدیدی برخورد می کنیم، باعث می شود تا مغزمان تحریک شود. این در حالی است که انجام دادن کارهای قدیمی، چون به حالت روتین درآمده اند، به تحریک شدن مغز ما منجر نمی شوند. برای این کار می توانیم، مسیر جدیدی را برای برگشت به خانه انتخاب کنیم، یا برنامه کاری خود را تغییر دهیم و … .

بیشتر بخوانید: گوش دادن با شنیدن فرق داره! + هفت تکنیک برای خوب گوش کردن (1)

2 عدم استفاده از نقشه های الکترونیکی

هرچند استفاده از نقشه های الکترونیکی، کار ما را بسیار راحت کرده اند، اما باعث می شوند تا مغز ما تنبل شود و در عین حال کارایی کمتری داشته باشد. برای جلوگیری از این معضل می توان، از نقشه هایی  استفاده کرد که بر روی کاغذ درج شده اند. این کار باعث می شود، تا بخشی از مغز که مسئول درک روابط فضایی است، تحریک و در نتیجه رشد کند.

3تحریم ماشین حساب

برای افزایش ظرفیت ذهنی برای مدتی با ماشین حساب خداحافظی کنید. ماشین حساب دستگاهی است که می تواند در کارها بسیار مفید باشد. همچنین در بهبود استفاده از زمان کمک کننده می باشد. اما برای مغز بسیار مضر است. چرا که استفاده بیش از حد از ماشین حساب می توان باعث تنبلی ذهنی شود. این در حالی است که بازی با اعداد می تواند، روش بسیار خوبی برای بالابردن کارایی و افزایش ظرفیت ذهنی شود.

بیشتر بخوانید: چه راه هایی برای تقویت قدرت باور ذهن وجود دارد؟

4کنجکاو باشید

برای تقویت ظرفیت ذهنی باید عادت کنیم وسایل، محصولات روزمره و دستگاه هایی که به صورت روزانه با آن ها سرو کار داریم، را زیر نظر بگیریم. این کار باعث می شود، کنجکاوی در وجود ما شکل بگیرد و مغز ما را به نو آوری و ایجاد ایده های جدید تشویق کند.

5مثبت فکر کنید

همانطور که می دانید، استرس و اضطراب سلول های مغز را از بین می برد. همچنین از ایجاد نورون ها (سلول های عصبی که کار انتقال اطلاعات را برعهده دارند) جلوگیری می کند. تحقیقات نشان داده است که تفکر مثبت سرعت ایجاد سلول ها را افزایش داده، استرس و اضطراب را به طرز چشمگیری کاهش می دهد. پس برای افزایش ظرفیت ذهنی استرس را کنار بگذارید.

6 ورزش کنید

افزایش قدرت یادگیری مغز

ثابت شده است که ورزش کردن آن هم به صورت منظم، به بهبود عملکرد مغز کمک بسیاری می کند.  همچنین برای تولید نوروژنز (سلول های مغزی جدید) مفید است. به طوری که  با هربار ورزش کردن، سلول های جدیدی به وجود می آیند. بنابرین فعالیت ورزشی می تواند، علاوه بر افزایش ظرفیت ذهنی و بالابردن قدرت جسمی، باعث افزایش قدرت یادگیری مغز شود.

7 حافظه خود را آموزش دهید

هر از چند گاهی برخی از ما به این موضوع برخورد می کنیم که “ای کاش قدرت یادگیری ما بهتر بود” ولی متاسفانه در راه بهبود آن هیچ تلاشی نمی کنیم. در حالی که می توان، با به خاطر سپردن شماره تلفن، شماره گذرنامه، شماره بیمه و… به این امر کمک زیادی بکنیم.

بیشتر بخوانید: هیچوقت مشتری جدید بدست نمیارید اگه بازارهای جدید رو مورد هدف قرار ندید!

8رژیم غذایی سالم

یکی از راه های افزایش قدرت یادگیری مغز مصرف غذاهای سالم است. رژیم های غذایی می تواند، تاثیر بسیار زیادی در عملکرد مغز داشته باشد. چرا که بیشتر از 20%از مواد مغذی را مصرف می کند. بنابرین لازم است برای بالابردن راندمان مغز از مواد سالم و البته طبیعی استفاده کنیم. به عنوان مثال میوه های تازه، سبزیجات و روغن OMEGA 3 موجود در ماهی بسیار مفید هستند.

9 کتاب بخوانید

تقویت افزایش ظرفیت ذهنی

کتاب خواندن نوعی فرار از تنش و استرس و بسیار مفید است. خواندن کتاب علاوه بر بالابردن سطح آگاهی کمک بالایی به ما در بهبود وضعیت مغزی می کند.

همانطور که می دانید، خواندن یک راه عالی برای تحریک تخیل است. تحقیقات نشان داده است که با کتاب خواندن می توانیم، قدرت تخیل را افزایش داده و ذهن را وادار به تصویر کشیدن تصورات کنیم. در نتیجه ظرفیت ذهنی را افزایش می دهیم.

بیشتر بخوانید: 10 عادت مفید که شما را به زندگی بهتر نزدیک می‌کند

10داشتن خواب کافی

داشتن خواب کافی برای افزایش ظرفیت ذهنی بسیار مفید است چرا که باعث می شود تا نوعی سم زدای در مغز صورت بگیرد. همچنین باعث بازسازی سلول ها می شود. محققان بر این باورند که بهترین زمان برای خواب بین ساعت 11 تا 6 صبح است. در این ساعات هورمون هایی که برای بدن مفید هستند، در خواب ترشح می شوند.

منبع: lifehack

برای اینکه بتوانید عادات بد را ترک کنید، باید رهبری خود را برعهده بگیرید. برای تقویت این ویژگی، خودساخته شرکت در دوره‌ی «قاتل رویاهات رو پیدا کن» را به شما پیشنهاد می‎دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

ترک عادات بد

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست