مقالهموفقیت تحصیلیوبلاگ

راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن | راه‌های فوق‌العاده کاربردی

اشتراک گذاری این مطالب در:

عدم تمرکز در درس خواندن یکی از مشکلات اغلب دانشجویان و دانش‌آموزان است. ذهن مثل یک پرنده مدام در حال بال زدن است. به همین دلیل تمرکز کردن بر روی مطالبی که در حال خواندن آن هستید، شاید یکی از سخت‌ترین کارهای ممکن باشد. اما خبر خوب اینکه تمرکز کاملاً اکتسابی است و از والدین آن را به ارث نمی‌برید. پس می‌توانید با چند تکنیک کاربردی تمرکز خود را زیاد کنید. برای همین ما قصد داریم در این مطلب selfmade به راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن بپردازیم.

پیدا کردن منشأ حواس پرتی

یکی از راه های افزایش تمرکز هنگام مطالعه و درس خواندن، پیدا کردن منشا حواس‌پرتی است. گاهی موضوعات خیلی جزئی و کوچک باعث حواس‌پرتی می‌شوند. شاید در ابتدا برایتان کمی خنده‌دار باشد و حتی باور نکنید. اما در نهایت با بررسی دقیق‌تر متوجه تاثیر این امور بر حواس‌پرتی خود می‌شوید.

برای مثل قرار گرفتن روی صندلی شکسته که مدام در حال تکان خوردن است، باعث حواس‌پرتی می‌شود. باز بودن پنجره اتاق و ورود سر و صدای داخل خانه و یا کوچه هم عامل دیگری برای از بین رفتن قدرت تمرکز است. همچنین نور ضعیف که مانع از درست دیده شدن مطالب می‌شود، هم یکی دیگر از عوامل حواس‌پرتی است. این مثال‌ها به شما کمک می‌کند تا دلیل اصلی حواس‌پرتی خود را پیدا کنید.

رفتن در محیط آرام و بدون عامل حواس‌پرتی

یکی دیگر از راه‌های افزایش تمرکز هنگام مطالعه رفتن در محیط‌های ساده و آرام است. یک اتاق پر از تابلوهای قشنگ و رنگارنگ نمی‌تواند جای خوبی برای درس خواندن باشد. اگر بر روی دیوارهای اتاق وسایل تزئینی زیادی را نصب کرده‌اید، همین حالا آن‌ها را پایین بیاورید. پرنده ذهن عادت دارد به هر چیزی مشغول شود. پس برای فرارش بهانه جور نکنید.

بیشتر بخوانید: اگر انگیزه ی درس خواندن برای کنکور را از دست دادید همین حالا این مطلب را بخوانید!

هدف از درس خواندن را مشخص کنید

به‌راستی هدف شما از درس خواندن چیست؟ یک راه برای افزایش تمرکز و کنترل ذهن مشخص کردن هدف است. چرا که باید بدانید به چه دلیلی قصد ملزم کردن خود را دارید. وقتی در حال انجام کار سختی هستید، باید هدف خود را دقیق و روشن کنید.

هدف را روی کاغذ بنویسید و هر وقت حواس شما پرت شد، به کاغذ نگاه کنید. حتی اگر صد بار این کار را تکرار کنید، در نهایت بر روی درس و مطالعه متمرکز می‌شوید. زیرا هر بار به کاغذ می‌نگرید، شیرینی هدف زیر زبانتان می‌رود و انگیزه تمرکز کردن پیدا می‌کنید.

 در این مطلب به راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن بپردازیم

در مورد موضوع مطالعه کنجکاوتر شوید

یکی از راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن کنجکاو کردن خودتان است. شما تا زمانی که نسبت به موضوعی حس کنجکاوی نداشته باشید، علاقه‌ای برای یادگیری آن ندارید. اگر آن را با اجبار به ذهن بسپارید، سریع فراموش می‌شود.

دقیقاً یکی از دلایل عدم تمرکز در درس خواندن نداشتن علاقه است. وقتی نسبت به کتاب علاقمند شوید و یا موضوع را بررسی کنید،  تمرکز شما افزایش می‌یابد. برای علاقمند شدن برای چند لحظه فقط در مورد موضوع و کاربرد آن فکر کنید. حتی اگر از نظر شما محتوای کتاب بی‌کاربردترین مطلب دنیا هم باشد، با تمرکز کردن، برای آن دلیل پیدا می‌کنید. فکر کردن راهی برای علاقمند شدن است.

بیشتر بخوانید: چگونه از درس خواندن لذت ببریم؟

 راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن و تندخوانی

تمرین تندخوانی هم یکی دیگر از راه‌های افزایش تمرکز و کنترل ذهن است. وقتی تند تند یک مطلب را بخوانید، ذهن از فکر کردن به موضوعات حاشیه‌ای جا می‌ماند. در نتیجه تمام تمرکز شما بر روی همان مطلب می‌آید. برای 10 دقیقه هم که شده تندخوانی را تمرین کنید. وقتی سرعت مطالعه پایین باشد، ذهن برای پرداختن به موضوعات فرعی فرصت پیدا می‌کند.

پرسش از خود در بین مطالعه

وقتی در حال مطالعه هستید، برای افزایش تمرکز هنگام مطالعه مدام از خود سوال بپرسید. وقتی خود را در حین خواندن بازخواست می‌کنید، از فرار ذهن پیشگیری می‌شود. زیرا ذهن خود را ملزم به پاسخگویی می‌داند. در نتیجه به جای اینکه به موضوعات حاشیه‌ای بپردازد، بر روی مطلب متمرکز می‌شود.

بیشتر بخوانید: چگونه برای درس خواندن انگیزه پیدا کنیم؟ (حقیقتی که هیچکس به شما نمی گوید)

دور کردن کتاب از خود و قدم زدن

اما یکی دیگر از راه‌های افزایش تمرکز و کنترل ذهن فرار از کتاب است. این راه برای خودِ من بارها جواب داده است. وقتی روی کتاب هستید و چشمتان بر روی خطوط کتاب حرکت می‌کند، چون تمرکزی روی آن ندارید، چیزی یاد نمی‌گیرید. اما از آنسو وقت خود را روی کتاب صرف می‌کنید. بعد از گذشت یک ساعت مغز با این تفکر که من یک ساعت کار کرده‌ام، خسته می‌شود. پس کتاب را بعد از یک ساعت رها می‌کنید. در حالی‌که چیزی یاد نگرفتید.

حالا روش بهتری برایتان پیشنهاد داریم. یکی از راه های افزایش تمرکز هنگام درس خواندن رها کردن کتاب است. به حیاط بروید و قدم بزنید. از کتاب دور شوید. در این زمان عذاب وجدان به سراغتان می‌آید. زیرا مدام دلهره امتحان را دارید. تا زمانی که دچار استرس مثبت (کافی و کم) نشده‌اید، به سراغ کتاب و جزوه‌هایتان نروید.

برچسب‌ها: , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست