مقالهموفقیت تحصیلیوبلاگ

غول کنکور را با این پنج روش ساده شکست دهید

اشتراک گذاری این مطالب در:

تا کنکور زمان زیادی باقی نمانده است؛ چیزی کمتر از دو ماه و موفقیت در کنکور دغدغۀ نیم بیشتری از کنکوری‌هاست. انواع اقسام کلاس‌های کنکور و آزمون‌های رنگارنگ از یکسو و حجم فشردۀ دروس و انواع اقسام کتاب‌های تست و مباحث نخوانده و نیمه خوانده از سمت دیگر، موفقیت در کنکور را به رویا تبدیل کرده. به خصوص در این روزهای پایانی. من در این مقاله می‌خواهم یک برگ برنده به شما رو کنم. بهترین یار و همراه شما در این روزهای پایانی، چیزی که اگر بتوانید به آن وفادار باشید و به آن عمل کنید از نصف بیشتر رقیبان خود جلو می‌افتید و موفقیت در کنکور برای شما بسیار بسیار ساده‌تر امکان‌پذیر است. آن چیست؟ آرامش و مقابله با استرس. در ادامه با خودساخته همراه باشید.

استرس دشمن درجه یک موفقیت در کنکور

حرف زدن از آرامش بسیار راحت‌تر از عمل کردن به آن است. اما اگر بتوانید با تکنیک‌هایی که در ادامه به شما معرفی می‌کنم با استرس خود مقابله کنید، شک نکنید که بخش عظیمی از راه را رفته‌اید. مهم نیست چقدر خوانده‌اید، تست زده‌اید و یا کلاس رفته‌اید، تنها سرمایۀ این دو ماه پایانی شما آرامش شماست. حتما به دفعات کسانی را دیده‌اید که با اینکه بسیار درس خوانده‌بودند، قبول نشده و در مقابل کسان دیگری با مطالعۀ بسیار کمتر نتیجۀ بهتر گرفته‌اند. به نظرتان مهم‌ترین عامل موفقیت در کنکور این افراد چه بوده؟

نه نه قطعا آنها تقلب نکرده‌اند، مطمئن باشید که یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در کنکور آنها آرامش و نداشتن استرس است. این عامل به قدری مهم است که گاهی از خود درس خواندن مهم‌تر می‌شود. اجازه بدهید از یک تجربۀ شخصی برای شما بگویم:

من پارسال در کنکور ارشد شرکت کردم و تقریبا زمان خیلی خیلی زیادی برای درس خواندن گذاشته بودم. سه روز مانده به کنکور چنان استرسی تمام وجودم را گرفت که شروع کردم تمام مباحث نخوانده را خواندن و این استرس تا خود امتحان کش پیدا کرد. شاید باورتان نشود اما من سر جلسۀ کنکور 5 تا از آسان‌ترین سوالات را به دلیل حجم استرس زیاد اشتباه جواب دادم. همین درصد درس اختصاصی مرا به شدت پایین آورد. در نهایت من پارسال قبول نشدم. واقعا غم‌انگیز است اما آن حجم استرس موفقیت در کنکور را برایم غیرممکن ساخت.

امسال از آنجایی که درگیر شغل و کار شده بودم، برای درس خواندن برای کنکور را به طور کامل کنار گذاشتم و فقط در آزمون ثبت نام کردم. شاید باورتان نشود من با اینکه حتی یک ساعت هم درس نخوانده بودم تمام درصدهای من به نسبت پارسال بهتر شده بود.

نکته این بود که من کاملا با خیال راحت رفتم و به تک تک سوالات با دقت فکر کردم، تجزیه و تحلیل کردم. آن استرس لعنتی پارسال قدرت فکر کردن را از من گرفته بود و تنها هول و هراس در دلم ایجاد کرده بود که کار را خراب‌ کرده بود. همین تجربه به من نشان داد که موفقیت در کنکور فقط به درس خواندن نیست.

به تجربۀ شخصی من ایمان بیاورید. من با معلومات بسیار کمتر از پارسال (در حالیکه خیلی از چیزها از یادم رفته بود) بدون استرس بسیار موفق‌تر عمل کرده بودم. مقابله با استرس شما را هزاران هزار قدم از سایر رقیبانتان جلوتر می‌اندازد.

بیشتر بخوانید: بهترین راه مقابله با استرس و اضطراب چیست؟

پنج روش برای مقابله با استرس که موفقیت در کنکور شما را تضمین می‌کند

البته که درس خواندن موثر است. اما اگر درس خوانده‌اید، یا حتی کمی درس خوانده‌اید، این تمرین‌ها استرس شما را کاهش می‌دهد و شما را از نظر فیزیکی برای جلسۀ امتحان آماده می‌کند.

1- از خواب شبانه غافل نشوید

مغز برای بهتر کار کردن به فرصتی برای ایجاد تغییرات فیزیولوژی لازم نیاز دارد، به همین دلیل به هنگام خواب سلول‌هایی در مغز فعالیت دارند و هر چه کمبود خواب بیشتر باشد، این سلول‌ها مجبور به فعالیت بیشتری خواهند بود. در دوران باقی مانده به خواب شبانۀ خود اهمیت ویژه‌ای بدهید و سعی کنید تا جای ممکن سر ساعت مشخصی به رختخواب بروید.

بیشتر بخوانید: راههای مقابله با ترس و استرس در زمان کوتاه

2- مدیتیشن خوراک آرامش شما هنگام کنکور است

انجام تمرینات مدیتیشن به روش‌های مختلفی ممکن است. اما در تمام تمرینات مدیتیشن، شما باید در یک وضعیت راحت با ستون فقرات صاف قرار داشته باشید و چشمان خود را ببندید، سپس روی تنفس خود یا یک کلمه، صوت ساده و یا یک تصویر تمرکز کنید.

مدیتیشن ذهن شما را آزاد و رها می‌کند و استرس و اضطراب شما را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد. بهتر است که تمرینات مدیتیشن را هر شب قبل از خواب تا روزهای باقی‌مانده به کنکور انجام دهید. به مرور خواهید دید که قبل شما آرام‌تر می‌شود. همین آرامش کلید موفقیت در کنکور را برای شما رقم خواهد زد.

3- صبح‌ها 15 دقیقه ورزش کنید

مطالعات انجمن روان‌شناسی آمریکا نشان داده‌اند که انجام روزانه 30 دقیقه تمرینات هوازی (ایروبیک) نقش بسیار پررنگی در کاهش اضطراب و استرس دارد. تمرینات ورزشی منظم دوپامین، سروتونین و آدرنالین در بدن شما ترشح می‌کند. علاوه بر این خون و اکسیژن را در رگ‌های شما به جریان می‌اندازد. دقیقا مجموع این عوامل است که باعث آرامش و کاهش استرس شما می‌شود.

باور کنید اصلا کار سختی نیست و 15 دقیقه روزانه ورزش کردن، هیچ زمانی از شما نمی‌گیرد. تنها سرمایۀ شما آرامش و سلامت شماست.

بیشتر بخوانید: چگونه برای درس خواندن انگیزه پیدا کنیم؟ (حقیقتی که هیچکس به شما نمی گوید)

4- در دوران کنکور به تغزیه خود اهمیت ویژه‌ای بدهید

متاسفانه اکثر ایرانیان و به خصوص جوانان عادات غذایی ناسالمی دارند؛ از فست‌فود و انواع نوشابه‌ها گرفته تا شیرینی، شکلات و …

زمان کنکور تغذیه شما اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. یادتان باشد که شما قرار است ساعت‌های زیادی از مغز و بدن خود کار بکشید، مطالعه کنید، تست بزنید و درس بخوانید. بنابرین بسیار مهم است که چه می‌خورید. در دوران کنکور سعی کنید بیشتر از میوه‌جات و سبزی‌های تازه استفاده کنید. انواع مغزهای پسته و بادام را در برنامه روزانه خود بگنجانید. برای تامین قند خود در دوران کنکور از شیرینی‌های طبیعی مانند عسل، خرما و کشمش استفاده کنید و تا جای ممکن شیرینی و شکلات را از رژیم غذایی خود حذف کنید. (لازم نیست غصه بخورید، بعد از موفقیت در کنکور و پشت سر گذاشتن این دوران می‌توانید تا دلتان می‌خواهد، شکلات، شیرینی و فست فود بخورید).

5- نشستن خود را اصلاح کنید

خیلی از کنکوری‌ها به این مورد اصلا توجه نمی‌کنند و  عموما هنگام نشستن روی صندلی ستون فقراتشان را خم می‌کنند، این دشمن درجه یک کنکوری‌هاست. چراکه به مرور زمان شما کمر درد و گردن درد می‌گیرید و هرگز بازدهی روزهای اول را نخواهید داشت. پس از همین امروز تمرین کنید و درست بنشینید.

این نکات شاید ساده به نظر برسند، اما رعایت کردن همین نکات ساده در شرایطی که بسیاری از رقیبان شما به آن بی‌توجه‌اند، نقش مهمی در موفقیت در کنکور شما دارد.

بیشتر بخوانید: ورزش چگونه عزت نفس ما را بالا می‌برد؟

و در آخر

شاید فکر کنید برای موفقیت در کنور باید خیلی درس بخوانید و یا کارهای سخت و پیچیده‌ای انجام دهیدف در صورتی که کنکور واقعا آنقدرها که بزرگش می‌کنند، وحشتناک نیست. کافی است خودتان را نبازید، اعتماد به نفس خود را حفظ کنید و آرام باشید. خواهید دید که موفقیت در کنکور آرام آرام به سمت شما قدم‌زنان می‌آید.

 

 

برچسب‌ها: , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست