افکار مثبتمقالهوبلاگ

چگونه می توان افکار و احساسات را کنترل کرد؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

چگونه از افکار و احساسات خود جدا شویم؟ چگونه با دیگران تعامل کنیم؟ آیا تلاشی برای توقف افکار خسته کننده  خود کرده ایم؟ حتما تا کنون به این فکر کرده اید که افکارشما  بر چگونه سپری کردن روزتان تاثیرگذار است. به جای تلاش برای تغییر، مبارزه یا سرکوب تجربیات درونی مانند افکار یا احساسات ، می توانیم نحوه ارتباط با آن ها را تغییر دهیم. این روش توسط استیون هیز در سال 1983 معرفی شد. در ادامه با سایت موفقیت خودساخته همراه باشید تا بیشتر به موضوع کنترل احساسات و عواطف در ارتباط با دیگران بپردازیم.

کنترل احساسات و افکار منفی

کار ذهن ساختن داستان های متفاوت و متنوع است. با استفاده از چارچوب تعهد و پذیرش(ACT) به این نتیجه می رسیم که ذهن انسان مشکل ساز نیست بلکه نوع ارتباط ما با آن مشکل ساز می شود.

برای نمونه اگر فردی مرتبا با خود فکر کند، ” من بی فایده هستم، من خوب نیستم”  کم کم در اثر توجه کامل به این فکر و اعتقاد به آن،  دیگر خوبی ها ی خود را ندیده  و از انجام کارهای پرفایده و اثر گذار پرهیز می کند.

در حقیقت وقتی با افکار خود آمیخته می شویم، به مرور زمان آن ها را به عنوان یک حقیقت مطلق باور خواهیم کرد و هنگام تفکیک افکار از واقعیت های موجود، دچار مشکل خواهیم شد و این اتفاق منجر به برچسب گذاری، قضاوت و مقایسه ما می شود.  به گفته راس هریس در سال 2009 تخریب شناختی یا ACT Made Simple عبارت است از:

” شما نمی توانید امواج را متوقف کنید، اما می توانید موج سواری یاد بگیرید.”

خنثی سازی مهارتی است که در درجه اول برای جدا کردن یا فاصله گرفتن  ما از افکار و احساساتمان کاربرد  دارد.

نکته: وقتی کلمه “فکر” را استفاده می کنیم، شامل تجربیات درونی دیگری مانند نگرش ها، باورها، خاطرات ما و … می شود.

تکنیک خنثی سازی و کنترل احساسات و افکار منفی از نظر درمانگر فورت لادردیل:

 • در افکار خود غرق نشوید.
 • به افکار خود اجازه دهید بیایند و بروند به جای اینکه آن ها را نگه دارید.
 • به افکارتان نگاه کنید ولی به آن ها توجه نکنید.

بیشتر بخوانید: چگونه بهره وری کاریمان را افزایش دهیم؟

هدف خنثی سازی

هدف از خنثی سازی برای کنترل احساسات و افکار منفی عبارت است از:

 • وابستگی خود را به احساسات درونی خود کم کنید.
 •  باور پذیری افکارتان را کاهش دهید.
 • تاثیر گذاری افکار بر رفتار و تجربیاتتان را کاهش دهید.
 • توانایی خود را برای انجام اقدامات موثر افزایش دهید.
 • فکرتان را انعطاف پذیر کنید.
 • در حقیقت با استفاده از تکنیک خنثی سازی، به جای مبارزه با افکار منفی، میزان توجه خود را، به آن ها کم می کنید.

بهترین راه کنترل احساسات و افکار منفی

درک خنثی سازی

برای کنترل احساسات و افکار منفی این سوال ها را از خود بپرسید تا درک بهتری از مفهوم خنثی سازی داشته باشید. آیا پایبند بودن به  افکار و باورهایم مفید است؟ آیا انجام این کار موثر است یا موجب اذیت من می شود؟ آیا من توسط افکارم تحت فشار هستم؟

با پاسخ به این سوال ها افکار خود را مورد ارزیابی قرار داده و برای زندگی سالم تلاش خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: چه راه هایی برای تقویت قدرت باور ذهن وجود دارد؟

همجوشی یا انحلال:

برای درک بهتر این مفهوم یک مثال تجربی را توضیح خواهیم داد.

دست ها به عنوان افکار

دستان خود را کنار هم قرار دهید، کف دست ها رو به بالا باشد مانند حالت دعا کردن یا صفحات کتاب باز،  تصور کنید که دستان شما همان افکارتان هستند. اکنون به آرامی دست هایتان را رو به صورت خود بالا بیاورید تا زمانی که چشم هایتان پوشیده شده و فقط از شکاف بین انگشتان قادر به دیدن باشید. اکنون در همان حالت به اطراف خود نگاهی بیاندازید و به تاثیر این امر را بر دیدگاه و ارتباط شما با محیط اطرافتان  توجه کنید. بیشترین چیزی که خواهد دید دستانتان ( افکار) است.

برای کنترل احساسات و افکار منفی از خود بپرسید:

 • گذراندن روز از این طریق چگونه است؟
 • آیا محدود می شوید؟
 • چه چیزهایی را از دست می دهید؟
 • آیا پاسخگویی به اطرافیان و جهان اطراف دشوار است؟

این کار  بازنمایی خوبی از “هم جوشی” است. . در حقیقت افکار ما، تاثیر بسیار زیادی بر رفتار و ظرفیت ما دارند. ما آنقدر در افکار خود غرق می شویم که از محیط اطرافمان دور خواهیم شد.

اکنون به آرامی دست هایتان را از صورت خود جدا کرده و پایین بیاورید. تفاوت را متوجه می شوید. در حالتی که فاصله دستهای شما (افکار) از چشم هایتان افزایش می یابد. توانایی شما در دریافت اطلاعات بیشتر شده و ارتباط با اطرافیان و محیط برای شما آسان تر خواهد شد.

این بازنمایی خوبی از “انحراف” است. به دست هایتان( افکار) نگاه کنید، اگر افکار مفید بودند آن ها را اجرا کنید. اما اگر افکار شما منفی هستند اجازه بدهید همانجا باقی بمانند و دیگر به آن ها توجه نکرده و نگاه نیاندازید. این اتفاق به انعطاف پذیری و رفتار effective  کمک می کند.

بیشتر بخوانید: تبدیل افکار منفی به مثبت با ساده ترین روش

تکنیک های خنث سازی

استفاده از این تکنیک های به ظاهر ساده بسیار مفیده بوده و تاثیر بسیار زیادی بر افکار شما دارد. پس می تواند تا حد زیادی به کنترل احساسات و افکار منفی کمک کند.

روش های اشراف بر احساسات و افکار منفی

توجه کردن

با خود بگویید” متوجه شده ام که در حال فکر کردن هستم”

تشکر از ذهن خود

هنگامی که افکار منفی یا دشوار، ذهن شما را مشغول کرده است به طور طعنه آمیز از ذهن خود به خاطر بازخورد آن ها تشکر کنید.” ممنونم بخاطر این فکر جالب”.  این روش به شما کمک می کند افکارتان را جدی نگیرید.

به ذهن خود نگاه کنید

با کنجکاوی به نحوه رفت و آمد افکارتان نگاه کنید و برای کنترل یا تغییر افکارتان تلاش نکنید.

تکرار فکر

با صدای بلند و احمقانه افکار خود را بارها و بارها تکرار کنید تا انچه که می شنوید فقط صدا باشد.

مهارت نفوذ برای چه کسانی مناسب است؟

این مهارت برای افرادی که دائما با افکار منفی که بر رفتار آن تاثیر گذاشته، دست و پنجه نرم می کنند، مناسب است. همچنین برای افرادی که دچار افسردگی و اضطراب هستند، توصیه می شود. در حقیقت این تکنیک کنترل افکار منفی و احساسات برای تمام افراد صرف نظر از داشتن یا نداشتن افسردگی و شرلیط بد روانی می تواند مفید باشد.

بیشتر بخوانید: نحوه بالا بردن روابط اجتماعی با 8 راه حل

سخن پایانی

افکار انسان تاثیر بسیار زیادی بر زندگی روزمره، نحوه تعامل با جهان و اطرافیان، قدرت تصمیم گیری  آن ها دارد. اگر جز گروهی هستید که غالبا افکار منفی به سراغ شما می آیند و باعث اختلال در عمل کرد شما می شوند با استفاده از انواع تکنیک ها و تسلط یافتن بر افکارتان، قدرت را از آن ها سلب کنید. در صورتی  توانایی غلبه بر افکار منفی خود را نداشتید با مراجعه به روان شناس، کمک و راهنمایی آن ها افکار خود را برای همیشه در گوشه ای از ذهنتان پنهان نمایید.

امیدواریم خواندن این مقاله به شما کمک کرده باشد.

برای داشتن ذهن مثبت و موفق، خودساخته شرکت در دوره «چطور ذهن موفق داشته باشیم» را به شما پیشنهاد میدهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

جملات مثبت اندیشی

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست