مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

اصول درست زندگی بعد از ترک اعتیاد

اشتراک گذاری این مطالب در:

بازسازی زندگی بعد از ترک اعتیاد کمی دشوار و پیچیده است. در ابتدا، برای جلوگیری از استفاده مجدد، باید بر هوس خود غلبه کنید. بازگشت به دنیای واقعی و ادامه به یک سبک زندگی جدید بعد از ترک اعتیاد می تواند مانند بیرون آمدن از غار باشد. با سایت موفقیت خودساخته همراه باشید تا در مورد زندگی بعد از ترک اعتیاد بیشتر صحبت کنیم.

زندگی بعد از ترک اعتیاد

چند توصیه برای شروع دوباره بعد از ترک اعتیاد وجود دارد که عبارتند از:

آهسته و پیوسته از حرکت کنید

اغلب کسانی که به تازگی زندگی خود را پس از اعتیاد بازسازی می کنند، معتقدند که به طور ناگهانی آماده بازگشت به دنیای جدید هستند. اما آن ها معمولا متوجه می شوند که آمادگی لازم را برای این کار ندارند. شما ممکن است احساس نشاط و انرژی داشته باشید و فکر کنید که توانایی این را دارید تا زندگی خود را به بهترین شکل ممکن بسازید. اما بهتر است به خود فرصت دهید و سرعت را کم کنید. باید زمان لازم را برای سازگاری با زندگی جدید به خود بدهید و به یاد داشته باشید کسی در این مسیر برنده می شود که آهسته و پیوسته قدم بردارد.

حتما بخوانید: نشانه ‌های رابطه عاطفی سالم را بشناسید تا در آن قرار بگیرید

اشتباهات گذشته را جبران کنید

به احتمال زیاد، در روزهای مصرف مواد، کارهای بدی انجام داده اید یا در زندگی خود شکست خورده اید. با وجود اینکه این اتفاقات در دوران اعتیاد شما رخ می داد، اما باز هم این کارها باعث ناراحتی اطرافیان شده بود. اما با این حال، بسیاری از عزیزان خوشحال خواهند شد که شما را سالم و هوشیار ببینند. تاثیر زخم های قدیمی می تواند با گذشت زمان بهبود یابد. برای ترمیم هرگونه آسیبی که قبلا ایجاد کرده اید بکوشید و کارها را به درستی انجام دهید.

اصول درست زندگی بعد از ترک اعتیاد

آنچه از شما انتظار دارند را درک کنید و را انجام دهید

برای زندگی جدید بعد از ترک اعتیاد درک شدن اهمیت زیادی دارد. عزیزانتان عادت کرده اند که شما را به عنوان یک مصرف کننده مواد ببینند و همچنان اینگونه به شما فکر می کنند، مگر اینکه بتوانید خود را طور دیگری به آنها نشان دهید. حتی ممکن است اکنون که به هوشیاری برگشته اید، از شما انتظارات زیادی داشته باشند. قوانین را دنبال کنید و آنچه را که از شما انتظار دارند انجام دهید تا به خود و عزیزانتان کمک کنید و با آن ها صحبت نمایید تا زمان حال را ببینند و گذشته را فراموش کنند.

 این مسیر درست را ادامه دهید

زندگی پس از توانبخشی و سازگاری با زندگی جدید پس از ترک اعتیاد به اندازه کافی سخت خواهد بود. در همین مسیر بمانید و آن را دنبال کنید. شما سوءمصرف مواد و اعتیاد را شکست دادید و اکنون زمان آن فرا رسیده است که سایر عادات مربوط به نحوه ارتباط خود با دیگران، انجام تعهدات و موارد دیگر را رعایت کنید و تغییر دهید. همچنین به تعهدات خود در حال حاضر و درازمدت عمل کنید.

رابطه خود را با دوستان قبلی قطع کنید

پس از ترک مرکز توانبخشی، قطع رابطه با تمام دوستان قبلی که به مواد معتاد بوده اند بسیار مهم است. واقعیت این است که حضور آن ها فقط پیشرفت شما را متوقف می کند. حتی اگر یک دوست خوب یا یکی از اعضای خانواده باشد، آن ها شما را پایین می آورند و احتمالا شما را تحریک می کنند که دوباره استفاده نمایید.

حتما بخوانید: چطور عادت های بد را ترک کنیم

سرگرمی های جدید پیدا کنید

در زمان مصرف مواد، شاید زندگی و فکر شما تحت الشعاع و مربوط به زمان و چگونگی برنامه ریزی مجدد برای مصرف مواد قرار می گرفت. اما اکنون که پاک شده اید، با اوقات فراغت خود چه خواهید کرد؟ اعتیاد یک حفره بزرگ در زندگی شما ایجاد کرده است، اکنون زمان آن رسیده است که آن حفره را با چیزی سازنده، جذاب و سرگرم کننده پر کنید. پیدا کردن سرگرمی های جدید آسان است. سعی کنید با داوطلب شدن، ادامه تحصیلات یا سرگرمی های مثبت و رضایت بخش زندگی بعد از ترک اعتیاد خود را در مسیری درست نگه دارید.

ورزش کنید

به روزهای نوشیدن و سوءمصرف مواد فکر کنید. در آن دوره چندبار ورزش می کردید؟ اگرچه اکنون تمییز و هوشیار هستید، آیا از سلامتی خوبی برخوردارید؟ کسانی که شروع به ورزش می کنند می توانند دنیای متفاوتی در رابطه با بهبود سلامت کلی مغز، افزایش سطح انرژی، احساس اعتماد به نفس و… داشته باشند. خواه پیاده روی، شنا، یوگا، دوچرخه سواری، پیلاتس پیوستن به باشگاه یا ورزش گروهی باشد. ورزش انسان را به سطح بالاتری می رساند و شما را با کسانی آشنا می کند که برای داشتن یک زندگی سالم تلاش می کنند.

حتما بخوانید: ورزش چگونه عزت نفس ما را بالا می‌برد؟

یک رژیم سالم داشته باشید

احتمالا در دوران مصرف مواد، رژیم غذایی مناسبی نداشتید و اکنون ممکن است بدن شما نشانه هایی از سوءتغذیه ناشی از بی توجهی طولانی مدت را نشان دهد. غذاهای ناسالم را حذف کنید و روزانه میوه، سبزیجات، ماهی و گوشت بدون چربی تازه مصرف کنید. یک تغییر جامع یک شبه اتفاق نمی افتد، اما با گذشت زمان، ذائقه شما تغییر می کنید و شروع به خوردن غذاهای سالم خواهید کرد.

استراحت کافی داشته باشید

برنامه خواب شما در دوران مصرف مواد ممکن است تمام شب بیدار ماندن و تمام روز خوابیدن یا داشتن خواب ناقص در طول شب بوده باشد. به احتمال زیاد، از دیدن تفاوتی که هشت ساعت خوابیدن در هر شب می تواند ایجاد کند، شگفت زده خواهید شد.

تعیین اهداف و انجام دادن آن‌

اهداف زندگی خود را مشخص کنید و به دنبال آن ها بروید. اکنون که در مسیری محکم به سمت رویاهای خود هستید و آینده جدید شما یک لوح خالی است. زمان آن است تا تصمیم بگیرید که می خواهید تبدیل به چه کسی و چه چیزی شوید، بنابراین تصمیم بگیرید و آن ها را اجرا کنید.

افراد مشهوری که در دام اعتیاد بودند

اختلال مصرف مواد می تواند کل زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در طول تاریخ بسیاری از افراد با سوءمصرف مواد مواجه بوده اند. سلبریتی ها، شخصیت های تاریخی و سیاستمداران مختلف مسیر بهبودی را طی کرده اند. بعضی از آن ها تبدیل به مدافعان بهبودی اعتیاد شدند و برخی از آن ها در طول زندگی خود همچنان با اعتیاد دست و پنجه نرم کردند. در ادامه بعضی از سلبریتی هایی که اعتیاد را کنار گذاشته اند به شما معرفی می کنیم.

رابرت داونی جونیور

در هشت سالگی توسط پدرش با ماری جوانا آشنا شد. او در اواسط دهه 1990 به چندین مرکز درمانی مراجعه کرد. این بازیگر می گوید” توقف کار سختی نیست، اما شروع نکردن دوباره سخت است.”

داونی امروزه بازیگر سرشناسی است و در نقش هایی چون مردآهنی و شرلوک هلمز بازی کرده است.

فروید زیگموند

زیگموند به عنوان پدر روانکاوی شناخته می شود. او شروع به آزمایش کوکائین به عنوان راهی برای درمان اعتیاد خود به مورفین کرد. اما همین امر باعث شد تا در طول زندگی حرفه ای خود با مصرف کوکائین دست و پنجه نرم کند. فروید پس از مرگ یکی از بیمارانش براثر مصرف بیش از حد مواد، در سال 1890 بهبودی خود را از اعتیاد به کوکائین شروع کرد و در آن موفق شد.

امینم

امینم یک رپر قوی و صاحب نظر است. بسیاری او را به عنوان یکی از بهترین رپرهای تاریخ می شناسند. او در طول زندگی حرفه‌ای خود موفقیت های زیادی داشته است اما در سال 2007 قربانی اعتیاد شد. امینم با کمک گرفتن از مراکز درمانی و با دویدن زیاد که از این دویدن به عنوان ابزاری برای تغییر و بهبودی خود استفاده می کرد در این راه موفق شد. امینم اکنون سالم است و درسال 2018 این موفقیت را با الکلی های گمنام و طرفدارانش جشن گرفت.

حتما بخوانید: 6 تاثیر اعتماد به نفس در موفقیت شغلی و پیشرفت تحصیلی

در پایان

اعتیاد یک بیماری است که این احتمال وجود دارد هر کسی به آن مبتلا شود. بسیاری از افرادی که تجربه ترک اعتیاد را دارند می‌گویند بعد از بهبودی کامل دچار پشیمانی و عذاب وجدان شدید می شویم. احساس پوچی می کنیم و از اینکه چطور اعتبار و ارزش خود را به پای مواد مخدر و یا نوشیدنی الکلی ریخته ایم، سخت پشیمانیم. بیدار شدن ناگهانی مغز یکی از مشکلات این افراد است که به دریافت انگیزه برای شروعی دوباره نیاز دارند.

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست