اعتماد به نفسمقالهوبلاگ

6 تاثیر اعتماد به نفس در موفقیت شغلی و پیشرفت تحصیلی

اشتراک گذاری این مطالب در:

اعتماد به نفس رمز موفقیت در زندگی است. تاثیر اعتمادبه نفس در موفقیت شغلی، تحصیلی و سایر حرفه‌ها و زمینه‌ها کاملاً اثبات شده است. شما اگر بخواهید در هر کاری موفق شوید، ابتدا باید به خودباوری برسید. تا زمانی که خودتان را باور نداشته باشید، قدرت پیشی گرفتن از دیگران را نخواهید داشت.

اما دلیل تاثیر و نقش اعتماد به نفس در موفقیت چیست؟ آیا داشتن روحیه خودباوری در پیشرفت تحصیلی و سایر زمینه‌های زندگی تاثیرگذار است؟ در ادامه سایت موففیت خودساخته سعی داریم به همین موضوع بپردازیم.

کاهش میزان حسادت و پیشرفت در زندگی

یکی از دلایل حسادت کردن، نبود روحیه خودباوری است. وقتی کسی به خودکم بینی مبتلا باشد، نسبت به آنچه که دیگران بدست می‌آورند، حسادت می‌کند. از سوی دیگر چون خودش در بدست آوردن آن موارد ناتوان است، نمی‌خواهد دیگران هم به آن دست پیدا کند.

اغلب افراد وقتی اعتماد به نفس نداشته باشند، از موفقیت دیگران به شدت استرس می‌گیرند. زیرا خود را از شرایط پیش آمده عقب می‌بینند. پس حس حسادت در آن‌ها شکل می‌گیرد. به همین دلیل تلاش برای افزایش اعتماد به نفس اهمیت پیدا می کند.

تاثیر اعتمادبه نفس در موفقیت همین‌جا خود را نشان می‌دهد. حسادت عاملی است که استرس را زیاد کرده و مانع از پیشرفت می‌شود. شما در شرایط حسادت و اضطراب زیاد، قادر به تصمیم‌گیری نیستید. همچنین کنترل خود را نیز از دست می‌دهید.

تاثیر اعتماد به نفس در کاهش آسیب‌پذیری

اعتماد به نفس به شما قدرتی را می‌بخشد که در مقابل آسیب‌ها و موانع قدرتمندتر عمل می‌کنید. وقتی با انبوهی از مشکلات روبه‌رو می‌شوید، در واقع این اعتمادبه نفس است که امید را در دلتان زنده نگه می‌دارد. زیرا با داشتن روحیه خودباوری ایمان دارید که روزی بر مشکلات غلبه می‌کنید.

این احساس نه تنها به شما قدرت تصمیم‌گیری می‌دهد، بلکه از آسیب‌پذیری ذهنی هم جلوگیری می‌کند. فراموش نکنید در مواقع برخورد با مشکلات، بیشتر از اینکه خود مشکلات به ما آسیب بزنند، خودمان هستیم که ذهن و روانمان را درگیر می‌کنیم. وقتی اعتمادبه نفس باشد، طبیعی است که چنین مشکلی ایجاد نمی‌شود.

یک کشتی سالم در داخل آب غرق نمی‌شود. بلکه وقتی سوراخ شود و آب به داخل آن نفوذ کند، غرق می‌شود. پس اجازه ندهید افکار منفی در شما رسوخ کنند. با کمک اعتماد به نفس خود را در برابر انرژی منفی بیرونی قوی کنید.

اعتماد به نفس رمز موفقیت در زندگی است.

تاثیر اعتماد به نفس در یادگیری

اعتمادبه نفس باعث بهبود وضعیت مغز می‌شود. زیرا افکار مثبت باعث مخابره سیگنال‌های مثبت به مغز می‌شود. در نتیجه در مغز هورمون‌های شادی‌آور (دوپامین و اندروفین) ترشح می‌کند. در چنین شرایط قشر پیشانی مغز که مسئولیت یادگیری، بخاطر سپردن و بازیابی اطلاعات را برعهده دارد، بهتر عمل می‌کند.

جالب است بدانید تاثیر اعتمادبه نفس در پیشرفت تحصیلی هم به اثبات رسیده است. طی یک تحقیقات در سال 2017 که بر روی گروهی از دانش‌آموزان در یکی از مدارس شهر کالیفرنیا صورت گرفت، مشخص شد گروهی از دانش‌آموزان که نمرات بالاتری داشتند، از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار بودند.

تحقیقات زیادی میزان تاثیر اعتماد به نفس در موفقیت تحصیلی را نشان می‌دهد. زیرا با وجود روحیه خودباوری مغز بهتر عمل می‌کند و قدرت یادگیری فرد افزایش می‌یابد.

پذیرش اشتباهات و رفع آن‌ها

یکی از دلایل تاثیر اعتماد به نفس در موفقیت پذیرش اشتباهات و سپس رفع آنهاست. تا زمانی که شما اشتباهات خود را نپذیرید چطور می‌توانید آن‌ها را برطرف کنید؟ بدون شک مرحله اول پیشرفت و موفقیت، برطرف کردن اشتباهات است. اما قبل از اینکه اشتباهی را برطرف کنید، ابتدا باید قبول کنید که روش و راهی که می‌روید درست نیست.

خودباوری و اعتماد به نفس باعث می‌شود تا سریع‌تر اشتباهتان را بپذیرید. یکی از دلایلی که مانع از پذیرش اشتباهات می‌شود، غرور کاذب است.

کار تیمی و همکاری با دیگران

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که موفقیت و پیشرفتمان تا حد زیادی به دیگران وابسته است. اکنون در بسیاری از کشورهای صنعتی از جمله ژاپن و کره جنوبی سعی می‌کنند به کودکان، کار تیمی را یاد دهند. هر کسی که بتواند با دیگران تعامل بهتری داشته باشد، در کار تیمی موفق‌تر است.

داشتن روحیه انتقاد‌پذیری و روابط اجتماعی قوی در کار تیمی اهمیت دارد. بنابراین یک تاثیر اعتماد به نفس در موفقیت، خود را در زمان کار تیمی نشان می‌دهد.

یکی از دلایل تاثیر اعتماد به نفس در موفقیت پذیرش اشتباهات و سپس رفع آنهاست

بجای سرزنش کردن عبرت می‌گیرید

یک نقش اعتماد به نفس در موفقیت شغلی و یا تحصیلی، کاهش سرزنش کردن است. وقتی کسی خودش را دست‌کم بگیرد از خودش راضی نیست. پس مدام خود را سرزنش می‌کند و این عامل هم متقابلا اعتماد به نفس را از بین می‌برد. از سوی دیگر موفقیت با سرزنش کردن بیش از حد، بدست نمی‌آید. بلکه شما ابتدا اشتباهتان را می‌پذیرید. سپس برای برطرف کردن آن‌ها تلاش می‌کنید.

وقتی اعتماد به نفس باشد سرزنش کردن در حد تعادل و مؤثر خواهد بود. درست زمانی که مسیر را اشتباه رفته‌اید به جای اینکه انگشت اشاره را به سمت شرایط و دیگران ببرید، خودتان را عامل اصلی می‌دانید. پس بار بعد خودتان را اصلاح کرده و مسیر را این بار درست انتخاب می‌کنید.

در پایان

آنچه از تاثیر اعتماد به نفس در یادگیری ، موفقیت و پیشرفت تحصیلی گفته شد می‌تواند به شما کمک کند روحیه خودباوری را در خود تقویت کنید. در واقع اعتماد به نفس فقط به این معنا نیست که شما در مقابل آینه قرار بگیرید و از زیبایی خود لذت ببرید. بلکه تمامی جوانب زندگی تحت تاثیر روحیه خودباوری است. پس آن را دست کم نگیرید.

اگر فکر می‌کنید از کمبود اعتماد به نفس رنج میبرید، خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست