فیلموبلاگویدیو انگیزشی موفقیت

همه ما معتاد هستیم

اشتراک گذاری این مطالب در:

سازندگان شبکه‌های اجتماعی برنامه‌های خود را به نحوی طراحی کرده‌اند که کاربران ساعات زیادی را در آن صرف کنند. به خودتان نگاه کنید! چقدر طول می‌کشد تا گوشی را زمین بگذارید؟ وقتی برای چک کردن اکانت خود در توییتر، اینستاگرام و یا تلگرام گوشی را به دست می‌گیرید، زمان را اندازه بگیرید.
اگر بدون اینکه متوجه باشید، زمان زیادی را صرف گذراندن در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنید، تردید نکنید که به این شبکه‌ها معتاد شده‌اید.
اگر نمی‌توانید حتی یک روز بدون اینترنت سر کنید شک نکنید که به این شبکه‌ی جهانی اعتیاد پیدا کرده‌اید. البته این مشکل جهانی است و فقط شما درگیر آن نیستید.

برای جلوگیری از اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی چه باید بکنیم؟

شبکه‌های اجتماعی به همان اندازه که مفیدند، مضر هم هستند. اینترنت مثل یک چاقوی دو سر می‌ماند. از یک طرف به افزایش اطلاعات، برطرف کردن مشکلات و حل سوالات ذهنی کمک می‌کند. اما از سوی دیگر استفاده‌ی بیش از حد آن باعث گرفتار شدن در دام اعتیاد می‌شود.
شما وقتی یک پست را در اینستاگرام منتشر می‌کنید، بعد از چند دقیقه آن را چک می‌کنید تا واکنش فالوورهای خود را مشاهده کنید. بله به همین راحتی شما در دام اعتیاد افتادید.
اما اگر در این کار زیاده‌روی نکنید و فقط برای انجام کارهای ضروری، برطرف کردن نیازها (دستور آشپزی یا درست کردن یک کار هنری) از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید دیگر به شما معتاد گفته نمی‌شود. بلکه شما به یک کاربر هوشمند تبدیل می‌شوید.

قبل از ورود به شبکه‌ها هدف خود را مشخص کنید

برای اینکه به شبکه‌های اجتماعی معتاد نشوید (Addiction to social networks)، قبل از اینکه وارد این شبکه‌ها شوید برای خود هدف مشخص کنید و بعد از اینکه به هدف رسیدید، فوراً با 5 ثانیه آن را ببندید. اگر مراقب نباشید ساعت‌ها زمان و فرصت خود را برای گشت و گذار در صفحات مختلف صرف می‌کنید.

بله همه ما معتاد شبکه های اجتماعی هستیم

سرگرمی هم اندازه دارد

اگر از شبکه‌های اجتماعی برای سرگرمی استفاده می‌کنید، باید تنها بخش کوچکی از زمان شما را به خود اختصاص دهد. برای مثال در طی روز درگیر کار و فعالیت هستید. اما وقت استراحت هیچ برنامه‌ای ندارید. روی تخت دراز می‌کشید و در این زمان سرگرمی‌های شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به شما انرژی ببخشد.
اما اگر قرار باشد یک روز تمام یا بخش زیادی از روز را برای سرگرمی صرف کنید، آیا این اسراف نیست؟ از نظر ما این کار یعنی وقت‌کشی و از دست دادن بهترین فرصت‌های زندگی است. سرگرمی باید تنها بخش کوچکی از زندگی باشد. وقتی قرار باشد همه زندگی شما را بگیرد، به آن اتلاف وقت گفته می‌شود و نه سرگرمی.

در زمان خواب گوشی را خاموش کنید

اگر فکر می‌کنید سخت به گوشی همراه وابسته شده‌اید از همین حالا تمرین کنید. در ساعات مشخصی از روز آن را از خود جدا کنید. در زمان شب و قبل از خواب حتماً گوشی خود را خاموش کنید. صبح بعد از بیدار شدن بلافاصله به دنبال چک کرد گوشی نباشید.
برای اینکه راحت‌تر با این موضوع کنار بیایید قبل از خواب گوشی را در اتاق دیگری و دور از دسترس خود قرار دهید تا بعد از بیدار شدن فوری آن را چک نکنید. باید خود را ملزم کنید تا از اینترنت و شبکه‌های مجازی به بهترین شکل استفاده کنید.
اعتیاد به این شبکه‌ها وقت را از شما می‌دزدد. مراقب باشید شبکه های اجتماعی عزت نفس شما را نگیرند. 

برچسب‌ها: ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست