مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

9 قدم مهم برای دستیابی به موفقیت در زندگی

اشتراک گذاری این مطالب در:

دستیابی به موفقیت هم مانند همه کارهای دیگرمان قوانین خاص خودش را دارد. در واقع برای دستیابی به موفقیت در کسب و کار باید قدم هایی را برداریم که در این مطلب خودساخته به آنها می‎پردازیم:

اول: توجه به رابطه علیت برای دستیابی به موفقیت

هیچ رخدادی به صورت اتفاقی نیست. بین هر اتفاق یک رابطه علیت برقرار است. وقتی ما به این قضیه باور راسخ داشته باشیم، مسیر دستیابی به موفقیت برایمان هموارتر می‎شود. شاید بپرسید قانون علیت یا رابطه علت و معلولی چه ارتباطی به موفقیت ما دارد؟ در گذشته مردم تصور می‎کردند باران به یکباره شروع به باریدن می‎کند. زمانی که گناه سرزمینی را فرا می‎گیرد، ابرها از آسمان آن سرزمین رخت برمی بندد. اما اکنون مشخص شده است بارش باران تحت تاثیر دما، وزش باد، وجود یا عدم وجود مانع مثلا کوهستان قرار دارد.
با افزایش اطلاعات، انسان امروزدریافته است برای بارش باران دست روی دست گذاشتن کار بی نتیجه ای است. پس با بارور کردن ابرها سعی در ایجاد باران های مصنوعی دارد که به نتایج شگفت آوری در این مورد رسیده است. در مورد دستیابی به موفقیت هم وضعیت به همین منوال است. زمانی که اعتقاد و باور شما این باشد که موفقیت یه موضوع و امر منطبق بر شانس و اقبال است، برای رسیدن به آن تلاشی نمی کنید.

دوم: توجه به قانون باورها در موفقیت

یکی دیگر از قوانین طبیعت، نقش قدرت ذهن در دستیابی به موفقیت است. وقتی به چیزی بیش از حد فکر کنید، رفتار و گفتار شما مطابق با ذهنیت شما پیش می‎رود. به تدریج شما به جاهایی قدم می‎گذارید که مطابق به ذهنیت شما باشند. بعد از مدتی چشم باز می‎کنید و خود را در مسیر جدیدی مشاهده می‎کنید. زندگی در واقع همین است. یعنی برآیند تفکرات و ذهنیت ماست. به همین دلیل باید به نقش باورها در دستیابی به موفقیت ایمان بیاورید.
اگر طالب چیزی هستید، به آن فکر کنید. ذهن خود را پر از اطلاعات در مورد خواسته ها و آرزوهایتان کنید. اگر به خودروی لوکس علاقه دارید. باید در مورد همه چیز آن اطلاعات کسب کنید. تا زمانی که نتوانید خود را درون یک خودروی لوکس تصور کنید، خرید آن برایتان رویا می‎شود. اما همینکه تصور کنید درون یک خودرو نشسته اید، یک قدم به سوی هدف پیش رفته اید.
در واقع دنیای پیرامون ما تجلی فیزیکی ذهنیات و تفکرماست. کار اصلی ما در زندگی این است که آینده خود را ترسیم کنیم. با قدرت ترسیم زندگی ایده آل خود را به همراه تمامی جزئیات آن مجسم کنیم. وقتی قادر به تجسم ذهنی خواسته و آرزوها شویم، دستیابی به موفقیت آسانتر می‎شود.

سوم: باید برای دستیابی به موفقیت انگیزه کافی داشته باشید

انگیزه یعنی شور و شوق در وجود شما. وقتی برای دستیابی به موفقیت شور و شوق داشته باشید، در واقع انگیزه دارید. ممکن است در ذهنتان هدف های زیادی باشد. اما چون انگیزه ای برای دستیابی به آنها ندارید، تلاشی برای دستیابی به آنها نمی کنید. انگیزه مثل یک موتور محرکه عمل می‎کند. وقتی برای دیدار یکی از عزیزانتان شور و شوق زیادی داشته باشید تمام تلاشتان را می‎کنید تا دیدارتان میسر شود. اما وقتی اگر باوجود دوست داشتن، شور و شوق زیادی برای دیدار نداشته باشید، تلاش زیادی برای دیدار نمی کنید. در نتیجه ممکن است اصلا دیداری میسر نشود چون شما انگیزه نداشتید و تلاش هم نکردید.
برای ایجاد انگیزه باید به دستاوردهایی که بعدها نصیبتان می‎شود، فکر کنید. مثلا اگر با انجام این پروژه میزان مشخصی پول بدست آورید می‎توانید با آن یک ماشین یا خانه خوب خریداری کنید. فکر کردن به نتیجه خوب، باعث ایجاد شور شوق در شما می‎شود. به جای اینکه بخواهید روی تلاش و سختی های مسیر فکر کنید، به زمان دستیابی به موفقیت فکر کنید. با این روش انگیزه کافی برای دستیابی به موفقیت را بدست می‎آورید.

بیشتر بخوانید: چگونه برای درس خواندن انگیزه پیدا کنیم؟ (حقیقتی که هیچکس به شما نمی گوید)

وقتی برای دستیابی به موفقیت شور و شوق داشته باشید، در واقع انگیزه دارید

چهارم: برای موفقیت باید صبور باشید

یکی دیگر از قدم های مهم برای دستیابی به موفقیت صبور بودن است. قانون انتظار می‎گوید اگر برای به وقوع پیوستن یک اتفاق منتظر باشید، آن اتفاق رخ می‎دهد. شاید برایتان پیش آمده باشد که به یک موضوع ناخوشایند فکر کرده باشید و آن اتفاق با تمام ناگوار بودنش رخ دهد. در مورد تمامی ابعاد زندگی این قضیه صادق است. وقتی برای دستیابی به موفقیت منتظر باشید، بالاخره روزی به آن می‎رسید.

پنجم: تمرکز بر هدف را فراموش نکنید

یکی دیگر از قوانین مهم زندگی تمرکز بر روی هدف است. تجربه بسیاری از افراد موفق نشان می‎دهد وقتی بر روی چیزی متمرکز می‎شوید، در زندگی واقعی رخ می‎دهد. مثلا کسانی که ثروتمند هستند بر روی پول تمرکز زیادی داشته اند. آنها به جای اینکه پولشان را با کالاهای مصرفی و بی ارزش عوض کنند، در فکر پس انداز بوده اند. زیرا علاقمندی بیش از حدشان به پول باعث می‎شد تا پول را نزد خود نگهدارند. بعد از مدتی این افراد به ثروت زیادی می‎رسیدند.

بیشتر بخوانید: با تکنیک‎های ‎مدیریت زمان برایان تریسی زمان را به چنگ خود درآورید

ششم: عادت های خود را تغییر دهید

یکی از قدم های مهم برای دستیابی به موفقیت تغییر عادات در زندگی است. وقتی عادت دارید تا ساعات زیادی از روز را به بطالت بگذرانید، نباید منتظر باشید که به خواسته هایتان برسید. شما ساعات زیادی از روز را صرف گشت و گذار در شبکه های مجازی می‎کنید. با این اوصاف میزان زیادی از فرصتتان برای دستیابی به موفقیت از بین می‎رود. پس اولین کار برای ترک عادت این است که از همین حالا شروع کنید. اگر در حال وقت تلف کردن هستید، خودتان را موظف به پیروی از عقلتان کنید.
ترک عادت موجب مرض است. زیرا در ابتدا خیلی سخت است که بخواهید از کارهای خوشایندتان دست بکشید. کار سختی است که بخواهید امروز یک ساعت زودتر از خواب بیدار شوید و به جای اینکه پای میز صبحانه چرب و پرکالری بنشینید، با یک صبحانه ساده خود را مهمان کنید. به پیاده روی بروید تا تناسب اندامتان حفظ شود. شاید این تغییر عادات نامناسب امروز سخت باشد، اما ادامه دادن به آنها ضربات سخت تری را به شما وارد می‎کند. پس جلوی ضرر را از همینجا بگیرید.

هفتم: به قانون انتخاب باور داشته باشید

اگر به سرنوشت و تقدیر باور دارید و معتقدید که مسیر زندگی شما از قبل تعیین شده است، دستیابی به موفقیت برایتان غیرممکن است. خداوند سرنوشت هر کسی را بدست خودش سپرده است. حتی شرایط هم نمی تواند مانع دستیابی به هدف باشد. برای مثال در یک خانواده چند خواهر و برادر با شرایط یکسان زندگی می‎کنند که اینده آنها شبیه بهم نیست و سرنوشت یکسانی ندارند. یکی موفق می‎شود به خواسته هایش برسد.ام ممکن است بین آنها یک نفر به خواسته هایش نرسد. اگر قرار باشد شرایط محیط عامل تعیین کننده ای در دستیابی به موفقیت باشد، باید سرنوشت همه فرزندان و بچه های یک خانواده شبیه بهم باشد.

بیشتر بخوانید: قانون چهل درصدی: راز ساده موفقیت

یکی از قدم های مهم برای دستیابی به موفقیت صبور بودن است

هشتم : تغییر در هر سنی امکان پذیر است

یکی از دلایلی که مانع از دستیابی به هدف می‎شود، باور اشتباه به اینکه با بالا رفتن سن، تغییرات ممکن نیست. شما در هر سنی که باشید قادر به تغییر خود هستید. در سنین کودکی به دلیل اینکه هنوز به عادت های رفتاری خو نگرفته اید، کنار گذاشتین آنها راحت تر است. اما هر چه سن بالاتر می‎رود ترک عادت های نادرست هم سخت تر می‎شود. اما سختی به معنای غیرممکن بودن نیست.
شما ممکن است در سن نوجوانی براحتی برخی از عادت های رفتاری خود را تغییر دهید. اما در سن جوانی و میانسالی کمی سخت تر می‎شود. اما غیرممکن نیست و براحتی می‎توانید خود را برای تغییر آماده کنید. اگر عادت دارید به حالت غوز کرده بنشیند که این کار به ستون فقرات و تناسب اندام آسیب وارد می‎کند، می‎توانید از حالا طرز نشستن خود را اصلاح کنید. تغییر در حالت نشتن باعث شکستگی استخوان ها یا بیماری قلبی نمی شود. فقط کمی سخت است که به مرور برایتان راحت تر می‎شود.
در دنیایی که باید مدام در حال تغییر و تحول باشید تا مدرن و بروز شوید، انعطاف پذیری یکی از گام های مهم دستیابی به موفقیت محسوب می‎شود. باید قادر باشید در هر شرایطی براحتی تغییر کنید. به خودتان الغا نکنید که از سن من گذشته است. شما در هر سنی باید قادر به پذیرش راهکارهای جدید باشید.

بیشتر بخوانید: قانون زندگی افراد موفق ؛ الهام بگیرید و الگوبرداری کنید

نهم: برای موفقیت مسئولیت پذیر باشید

یکی دیگر از قواعد مهم زندگی مسئولیت پذیری است. مسئولیت پذیری یعنی اینکه اگر کسی مراقب شما نبود، بازهم وجدان کاری داشته باشید و خودتان مسئول نتیجه کار بدانید. برای دستیابی به موفقیت باید مسئولیت های خود را به نحو احسن انجام دهید. وقتی کارها را به طور سرسری و بی توجه به نتیجه انجام می‎دهید، نتیجه آسیب پذیر است. یعنی کاری را بر عهده گرفته اید اما در انجام آن دلسوزانه کار نکرده اید و خیلی باعجله آن‏ را انجام دادید. اما همین بی دقتی شما باعث دوباره کاری می‎شود. گاهی هم به شکست می‎انجامد.
پس اهمیت زیادی دارد که کارهای هر چند کوچک و پیش پا افتاده را هم برحسب حس مسئولیت‎پذیری انجام دهید. وقتی کسی مسئولیت غذا دادن به کودکش را به شما می‎سپارد، هر چند خودش در آنجا حضور ندارد و کودک هم زبان گفتن ندارد، سعی کنید این کار را به نحواحسن انجام دهید. زیرا حس مسئولیت‏ پذیری شما را تقویت می‎کند و از سهل انگاری در سایر کارهای بزرگ رهایتان می‎کند.

برچسب‌ها: , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست