مقالهوبلاگ

انعطاف پذیری چیست و در این دنیای سخت و غیرمنعطف به دردمان می‌خورد؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

انعطاف پذیری چیست و چرا در زندگی اهمیت دارد؟ فقط که نباید عضلات و بخش‌های مختلف بدن را سرحال نگه داشت و منعطف. برای زندگی بهتر باید انعطاف پذیری فکری را هم آموخت و تمرین کرد. زمانی که بدن‌تان انعطاف کافی دارد، سرحال‌تر هستید و راحت‌تر می‌توانید به جهات مختلف متمایل شوید، ورزش کنید و…، خب!
زمانی که فکرتان منعطف شود و نگاهی انعطاف‌پذیر به زندگی داشته باشید هم به جهات مختلف جهان هستی حرکت خواهید کرد و تجربه‌های متنوع را از سرخواهید گذراند و در موقعیت‌های مختلف زندگی می‌توانید با شرایط به بهترین شکل کنار بیایید و آسیب نبینید.
اما برای اینکه زندگی منعطف‌تری داشته باشیم باید چه کنیم؟ با ما همراه باشید تا برای‌تان بیشتر بگوییم.

خودتان را با شرایط تطبیق بدهید

خوش‌تان بیاید یا نیاید، همیشه در طول زندگی وقایعی رخ می‌دهند که مطابق میل‌تان پیش نمی‌روند. آدم‌هایی هم که در دنیا و در طول زندگی‌تان با شما ملاقات می‌کنند از فیلتر علایق و سلایق‌تان رد نمی‌شوند. پس باید چاره‌ای جُست.
برای مواجهه با شرایط مختلف و آدم‌های گوناگون باید به فکر راهی بود که داوم بیاورید. اگر قرار باشد که هر بار در مقابله با شرایط یا فردی ناخوشایند در خود بشکنید و حرص بخورید، عمرتان کوتاه و کیفیت زندگی‌تان بسیار بد خواهد بود. پس بهتر است، یاد بگیرید که با موقعیت‌های مختلف زندگی کنار بیایید. اما چطور؟
یکی از راه‌ها این است که بدانید، همه چیز در این دنیا موقتی است. پس هیچ حالت بد و ناخوشایندی به مدتی طولانی و همیشگی به درازا نخواهد انجامید. با این طرز تفکر که ناپایداری لحظات بد را به شما یادآور می‌شود، دست به تغییر بزنید و نگذارید که قربانی لحظات ناخوشایند باشید. این یعنی انعطاف پذیری فکری.

کنترل خود را از دست ندهید

قدرت انعطاف پذیری را در خود بالا ببرید. تلاش کنید تا تمرکزتان روی رفتارها و احساسات‌تان بالا رود. برای مثال، عصبانی نشوید. البته این غیرممکن است و قطعا همه در طول روزهای زندگی‌شان، این حس را به دلایل مختلف تجربه می‌کنند.
اما با یادگیری تکنیک‌های کنترل خشم و عصبانیت می‌توانید کنترل رفتارتان را به دست بگیرید و نگذارید که در مواقع حساس و لحظه‌های مختلف زندگی، کنترل اعصاب‌ از دست‌هایتان خارج شود. کسانی که می‌توانند خود را به خوبی کنترل کنند، از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند و سنجیده عمل می‌کنند. برای همین، کمتر هم به دردسر می‌افتند و مشکلات اندک‌تری در زندگی‌شان پیش می‌آید.

از تغییر نترسید

رمز تقویت انعطاف پذیری چیست و چطور می‌توان آن را فراگرفت؟ باید از تغییرات نترسید. یادتان باشد که شما انسان هستید و قابلیت رشد در شما وجود دارد. پس باید بتوانید خصائل نامربوط و بد را از خود دور کنید و به سمت تغییرات مثبت و مناسب پیش بروید.
تغییرکردن لازمه زندگی افرادی است که دوست دارند، طعم شادی و موفقیت را احساس کنند. پس برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی تلاش کنید و از نظر فکری در برابر تغییر مقاومت نشان ندهید. بسیاری از افراد در مواجهه با ضعف‌هایشان دست به بهانه‌تراشی و دلیل‌تراشی می‌زنند.
این افراد معتقدند که زمین و زمان در بروز مشکلات زندگی‌شان دست داشته‌اند. مقاومت‌شان در برابر تغییر از آنها افراد غیرمنعطف و بازنده می‌سازد. دیگر انتخاب با شماست که می‌خواهید شبیه آنها باشید یا خیر.

هوش هیجانی‌تان را بالا ببرید

هوش هیجانی یعنی داشتن کنترل و اشراف زیاد نسبت به احساسات و افکار خود. باید تلاش کنید تا هوش هیجانی‌تان را بالا ببرید. کسی که خود را خوب می‌شناسد، درک بهتری هم از احساسات دیگران پیدا می‌کند.
پس بهتر است، با روش‌های مختلفی که برای ارتقای هوش عاطفی و هیجانی وجود دارد، این نوع هوش را در خود رشد بدهید. کسی که هیجاناتش در کنترل خودش قرار دارند، قدرت انعطاف پذیری بالایی هم پیدا می‌کند و زندگی شیرین‌تر و راحت‌تری را تجربه می‌کند.

انعطاف پذیری چیست / انعطاف پذیری شناختی

در آخر

کسی که ذهنی منعطف داشته باشد در حساب و کتاب و تجزیه‌وتحلیل هم قوی‌تر می‌شود. چرا؟ چون دارای توانمندی انعطاف پذیری شناختی می‌شود و می‌تواند به راحتی ذهنش را آماده سوئیچ‌کردن در تفکر درباره موضوعات مختلف کند.
پس توانایی انعطاف‌پذیری را در خود بالا ببرید. مدام گلایه نکنید و نگویید که دیگر انعطاف پذیری چیست و چه فایده‌ای دارد. باید بتوانید با تلاش برای بهبوددادن رفتارها و ویژگی‌های روحی‌تان، کیفیت زندگی‌ را بالا ببرید. همه می‌توانند به چنین دستاوردی برسند.
پس بهتر است، تلاش‌تان را بکنید. واقعیت تلخ این دنیا، این است که هیچ‌کس نازتان را نمی‌کشد و هیچ جای این دنیا هم به طور اختصاصی برای‌تان طراحی و ساخته نشده است. پس تنها ناجی شما در آینه دیده می‌شود. بله! یعنی خودتان، تنها کسی هستید که می‌تواند زندگی بهتری برای خود‌ بسازد.
اگر دوست دارید که آرام و شاد باشید، انعطاف پذیری فکری را در وجودتان گسترش بدهید. این ویژگی مطلوب باعث می‌شود تا اطرافیانتان هم زندگی آرام‌تر و بهتری را تجربه کنند.

برچسب‌ها: , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست