درمان استرسمقالهوبلاگ

بهترین راه های حفظ ارامش و خونسردی

اشتراک گذاری این مطالب در:

زمانی که در یک موقعیت سخت قرار می‌گیرید، به طور غریزی وحشت‌زده و مضطرب می‌شوید. استرس و اضطراب شدید می‌تواند باعث صدمات روحی و جسمی زیادی شود. همچنین استرس زیاد توانایی مغز برای تصمیم‌گیری درست را از بین می‌برد. در حالی که یادگیری راه های حفظ ارامش و خونسردی می‌تواند باعث آمادگی روحی شود.

به همین دلیل در اینجا به راه‌هایی برای حفظ خونسردی و آرامش می‌پردازیم.

 از سرعت خود بکاهید!

یکی از راه های آرامش داشتن صبوری است. وقتی با مشکلی روبرو می‌شوید نباید فورا نسبت به آن واکنش نشان دهید. تا جایی که ممکن است اطلاعات جمع‌اوری کنید. بدون فکر کردن و از روی غریزه کاری نکنید. از خود بپرسید آیا این واکنشی که من از خودم نشان می‌دهد به نتیجه مثبتی می‌رسد؟

تا جایی که ممکن است عقب بروید و خود را از شرایط دور کنید. تا به حال دقت کرده‌اید که ما در مورد وضعیت دیگران چقدر خوب قضاوت می‌کنیم؟ اما وقتی خودمان در همان شرایط قرار می‌گیریم به مشاور نیاز داریم؟ چون استرس اجازه تصمیم‌گیری درست را نمی‌دهد. باید کمی صبر کنید استرس‌تان که کم شد اقدام کنید.

اتفاقات خوب را در ذهن تداعی کنید

یکی دیگر از راه های حفظ ارامش و خونسردی مثبت اندیشی است. وقتی در موقعیت استرس‌زا هستید ذهن به هزار جهت حرکت می‌کند. بخش زیادی از آن افکار منفی است. حتی ممکن است بخشی از این افکار منفی ارتباط موضوعی با مشکل حال حاضر نداشته باشند. اما چون به هر حال منفی و آزاردهنده هستند، ذهن آن‌ها را برایتان بازخوانی می‌کند.

در چنین شرایطی فقط به دنبال موضوعات خوشایند بروید. هر چیزی که خوشحالتان می‌کند باعث حفظ آرامش می‌شود.

هرگز با خود نگویید: «اگر بشود»

در شرایط سخت بدترین جمله‌ای که به خود یا دیگران بگویید: «اگر میشد یا اگر بشود» است. جملاتی که با «اگر» شروع می‌شوند شما را مجبور می‌کنند به بررسی موقعیت‌هایی بپردازید که رخ نداده یا هرگز رخ نمی‌دهند. در واقع اگر گفتن‌ها باعث تشدید استرس و تنش می‌شود.

وقتی با خود فکر می‌کنید «اگر در این ماه حقوقم را ندهند چه می‌شود؟» یا «اگر همکارم امروز عصبانی شود» و … باعث افزایش استرس می‌شود. در مقابل بر روی حقایق تمرکز کنید و به دنبال راه‌حل بگردید.

از بدن خود مراقبت کنید

متاسفانه اغلب آدم‌ها وقتی در شرایط استرس‌زا قرار می‌گیرند تنها چیزی که برایشان مهم نیست، بدن است. سختی‌ها و مشکلات نباید بهانه‌ای برای غافل شدن از سلامت باشند. پس به اندازه کافی بخوابید، ورزش کنید و رژیم غذایی سالم داشته باشید.

ورزش‌های هوازی راهی برای کاهش میزان استرس هستند. برای حفظ ارامش و خونسری می‌توانید روزانه یک ساعت ورزش هوازی داشته باشید.

نوشیدنی‌های کافئین‌دار را کمتر کنید

کافئین ماده‌ای است که باعث رفع خستگی می‌شود و تا حدودی خواب را هم کمتر می‌کند. اما تا زمانی که کافئین را به اندازه مصرف کنید برای بدن سودآور می‌شود. به محض زیاده‌روی میزان آدرنالین خون افزایش می‌یابد. از سوی دیگر کافئین باعث از بین بردن آهن و سایر مواد مغذی می‌شود. به همین دلیل استرس و اضطراب را بیشتر می‌کند.

کافئین در چای، قهوه و شکلات تلخ به مقدار زیادی یافت می‌شود. در عوض با آب بدن را هیدراته کنید.

با دوستان قابل اعتماد خود ارتباط برقرار کنید

یکی دیگر از راه های آرامش داشتن ارتباط با آدم‌های خوشبین و مثبت‌اندیش است. از اینکه با چنین آدم‌هایی در مورد استرس و اضطراب‌تان صحبت کنید نترسید. دوستان خوب مثل سرمایه‌هایی هستند که در روزهای سخت از شما پشتیبانی می‌کنند. وقتی با کسانی ارتباط برقرار می‌کنید که به شما عشق می‌ورزند و شما هم احساس خوبی نسبت به آن‌ها دارید، از میزان اضطراب کم می‌شود.

نفوذ کلام و تاثیرگذاری صبحت‌های چنین افرادی همانند صحبت‌های یک مشاور حرفه‌ای می‌تواند روی ذهن‌تان تاثیر بگذارد. زیرا انسان ذاتا از کسی حرف شنوی دارد که به او میل ذاتی داشته باشد.

از وضعیت و شرایط دور شوید

یکی دیگر از راه های حفظ ارامش و خونسردی دور شدن از شرایط وخیم است. وقتی دچار بحران شده‌اید نگاه کردن به آن فقط حال روحی‌تان را خراب‌تر می‌کند. برای بهتر شدن وضعیت روحی و کاهش استرس باید خود را حداقل برای چند ساعت از شرایط دور کنید تا بتوانید دیدگاه تازه‌ای نسبت به وضعیت پیدا کنید. به مدت 10 دقیقه فقط نفس عمیق بکشید تا تاثیر آن را بر حفظ آرامش خود ببینید.

استراتژی مقابله را اجرا کنید

استرس مانع از خوابیدن می‌شود. اما تا زمانی که به وضعیت بحرانی و مشکلات بیشتر فکر کنید به همان اندازه استرس افزایش می‌یابد. برای مقابله با وضعیت استرس‌زا باید استراتژی‌های مقابله را انتخاب کنید. برای این کار مدیتیشن انجام دهید و یا به طور کلی از کار جدا شوید. شما کار می‌کنید تا هزینه‌های زندگی را تأمین کنید و در رفاه باشید. اما وقتی همین کار باعث استرس می‌شود و آرامش را از شما می‌گیرد، رها کردنش برای مدتی کارساز است.

سلامت ذهن و جسم به همه چیز اولویت دارد. اول باید در آرامش باشید و بعد به آسایش و رفاه فکر کنید.

یکی از راه های حفظ ارامش و خونسردی درمان استرس است. اگر استرس بیش از حد زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است، خودساخته شرکت در دوره «خداحافظ استرس» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

انرژی درمانی چیست

برچسب‌ها: , , , , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست