اعتماد به نفسمقالهوبلاگ

راه های افزایش اعتماد به نفس را یاد بگیرید و شادتر زندگی کنید

اشتراک گذاری این مطالب در:

راه های افزایش اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند راحت‌تر خود را بشناسید و زندگی سالم‎تری داشته باشد. افرادی که به راه های افزایش اعتماد به نفس واقف هستند و این ویژگی عالی را وارد زندگی خود کرده‌اند، نسبت به آینده، دیدگاهی مثبت دارند، با ضعف‌ها و قوت‌های خود آشنا هستند و اهدافی شخصی و حرفه‌ای در زندگی‌شان تعیین می‌کنند. راه های افزایش اعتماد به نفس شما را نسبت به داشته‎ هایتان واقع‎بین‎تر می‎کند.
رویکرد افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند به آنها اجازه می‌دهد که زندگی شادتری را تجربه کنند و از ظرفیت‌های خود و محیط اطرافشان به بهترین شکل بهره‌مند شوند. اگر از مشکل کمبود اعتماد به نفس در زندگی خود ناراحت هستید، بهتر است به منابع مفیدی که راه های افزایش اعتماد به نفس را به شما آموزش می‌دهند سریعا مراجعه کنید و اجازه ندهید که این ضعف، فرصت‌های شاد زندگی را از شما بگیرد.
در این مقاله سایت موفقیت خودساخته هم با ما همراه باشید تا روش‌هایی کاربردی را در این زمینه به شما معرفی کنیم:

1. مثبت‌اندیش شدن با گره‌گشایی از یک مسأله مهم

وقتی حرف از زندگی بهتر و شادتر می‌شود، همه به شما توصیه می‌کنند که مثبت‌اندیش‌تر باشید. درست است؟ خب، مثبت‌اندیشی که فقط به حرف نیست باید روش یافتن این رویکرد را در زندگی یاد بگیرید. برای اینکه بتوانید رویکرد مثبتی در زندگی پیدا کنید و وضعیت خود را تغییر بدهید باید به رویکرد منفی فعلی‌تان دقت کنید. ببینید که نظرتان درباره مسائل مختلف چیست و چگونه به موضوعات منفی نگاه می‌کنید.
شناخت دقیق رویکرد منفی فعلی‌تان به شما کمک می‌کند که با طرف سیاه عقاید خود آشنا شوید و بتوانید به تدریج آنها را تحت کنترل خود دربیاورید. یادتان باشد که یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس همین است که بتوانید مثبت اندیشی را در وجود خود تقویت کنید. کسی که بتواند دید و نگاهی مثبت به چیزهای مختلف داشته باشد قطعا نسبت به خود هم احساس بهتری پیدا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: چطور از ذوق و علاقه خود پول بسازیم؟

2. حذف منفی‌ها یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس

از راه های افزایش اعتماد به نفس که به شدت مهم و اثرگذارند باید به حذف تمام نشانه‌هایی اشاره کرد که یادآور خاطرات منفی هستند. مثلا برخی از افراد باعث می‌شوند که خاطرات نامطلوبی از گذشته‌ها در وجودتان شکل بگیرد. به نظرتان لزومی دارد که ارتباط با آنها را حفظ کنید. خیر، اصلا و ابدا مجبور نیستید با کسانی معاشرت داشته باشید که حال بدی در شما ایجاد می‌کنند.
فقط افراد نیستند، شما می‌توانید محیط‌ها و حتی لباس‌هایی را که یادآور خاطرات و احساسات منفی هستند هم از زندگی‌تان کنار بگذارید. این راه‌کار باعث می‌شود تا از رویکردهای منفی در زندگی دور شوید و فرصت مثبت بودن را در خود به وجود بیاورید. به این راه‌کار به چشم فرار نگاه نکنید. بلکه فرصتی است برای قوی‌تر شدن.
زمانی که اعتماد به نفس و مثبت اندیشی در شما پا گرفت و تثبیت شد، به تدریج می‌توانید این راه‌کار را حذف کنید و حتی با خاطرات و چیزهای منفی هم به راحتی رو به رو شوید.

3. کشف استعدادها و نقاط قوت خود

یکی از اصلی‌ترین کارهایی که می‌توانید در جهت افزایش اعتماد به نفس خود انجام دهید، این است که استعدادهای آشکار و مخفی خود را کشف کنید. ببینید که در چه کارهایی قوی‌تر هستید؟‌ چه چیزهایی را بهتر یاد می‌گیرید؟ هر چقدر نقاط قوت خود را بهتر شناسایی کنید، اعتمادی که به خود پیدا خواهید کرد هم بیشتر می‌شود و کم‌کم متوجه می‌شوید که شما هم مانند افراد موفق می‌توانید قلمی دست بگیرید و نقاط قوت خود را پررنگ‌تر کنید و شادتر و بهره‌ورتر به زندگی ادامه بدهید.
ضمن اینکه به واسطه همان توانمندی‌ها، امکان خط زدن نقاط ضعف‌تان هم به خوبی وجود دارد. نگویید که فردی بی‌استعداد هستید که اصلا چنین چیزی واقعیت ندارد. برای کشف استعدادهای‌تان فقط باید نگاهی دقیق و دوستانه به خود بیندازید.

از راه های افزایش اعتماد به نفس که به شدت مهم و اثرگذارند

4. افتخار کردن به ویژگی‌های رفتاری مثبت

بعضی از افراد معتقدند که فقط کسانی موفق و پیروز هستند که دستاورد علمی خاصی دارند، به پول و ثروت رسیده‌اند یا شهرتی ویژه میان عموم کسب کرده‌اند. چنین تصویری از زندگی مطلوب بسیار کودکانه است. از راه های افزایش اعتماد به نفس باید به افتخار کردن به خود اشاره کرد. برای اینکه به خودتان افتخار کنید لزوما نباید یک فرد عالم، ثروتمند یا معروف باشید.
یادتان باشد که دنیا به تمام ما انسان‌ها با تفاوت‌های رنگارنگ‌مان نیاز دارد. پس شما درست به همان اندازه مفید هستید که یک فیلسوف، دانشمند یا… . به ویژگی‌های مثبتی که دارید به دقت بیاندیشید. مثلا مهربانی‌ها، از خودگذشتگی‌ها، دوستی‌ها و تمام صفات خوبی را که دارید در ذهن دوره کنید و به آنها افتخار نمایید.

بیشتر بخوانید: ایرانی های موفق در جهان -به ایرانی بودنتان افتخار کنید

5. مواجهه با ترس‌ها و خجالت نکشیدن از آنها

با ترس‌های خود مواجه شوید و از اینکه از چیزی می‌ترسید اصلا خجالت نکشید. همه آدم‌ها دچار ترس‌هایی هستند و شاید کسی که اصلا به نظرتان هم نمی‌آید دچار ترس‌هایی باشد. پس بدانید که ترسیدن برای آدمی‌زاد است و بسیار موضوع طبیعی و رایجی در میان همه است. اما اگر با آنها رو به رو نشوید، اعتماد به نفس‌تان پایین و پایین‌تر خواهد آمد. یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس در زندگی، این است که با ترس‌های‌تان مواجه شوید.
رفع ترس‌های کوچک و بزرگ باعث می‌شود که به خودتان افتخار کنید و اعتماد به نفس‌تان را بالا ببرید. زمانی که با ترس خود رو به رو می‌شوید و می‌توانید آن را کنار بزنید به این تفکر دست پیدا می‌کنید که فردی توانمند و قوی هستید و بیشتر به خودتان اعتماد خواهید کرد. اعتماد به خود یعنی در اختیار داشتن گستره وسیعی از تنوع در زندگی برای تصمیم‌گیری. اما کسی که مدام می‌هراسد و با ترس‌هایش رو به رو نمی‌شود به خود اعتماد ندارد و انتخاب‌های محدودی در زندگی پیش رویش قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: تقویت فکر مثبت برای سرعت بخشیدن به تحقق آرزوها

6. افزایش صبوری نسبت به خود

نسبت به خودتان صبور باشید. برای خودتان دلسوز و مهربان باشید. البته نه به این معنا که نقایص و اشتباهات‌تان را نادیده بگیرید بلکه به این معنا که اگر اشتباهی مرتکب می‌شوید، آن را به خوبی بررسی کنید و سپس اقدام به رفع آن کنید. خودتان را مدام سرزنش نکنید و نسبت به اشتباهات و ویژگی‌های منفی خود صبور باشید و به خودتان فرصت تغییر و رشد بدهید.
کسانی که مدام خود را مذمت می‌کنند، اعتماد به نفس پایینی دارند. یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس را صبور بودن نسبت به خود اعلام می‌کنند. کسی که می‌تواند اشتباهات و ضعف‌های خود را شناسایی کند و با صبر به جنگ آنها برود و در جهت تغییرات مثبت قدم بردارد، اعتماد به نفس خوبی نسبت به خود پیدا خواهد کرد.

1. مثبت‌اندیش شدن با گره‌گشایی از یک مسأله مهم

در آخر

افزایش اعتماد به نفس از مهم‌ترین دستاوردهایی است که هر کس می‌تواند در زندگی‌اش داشته باشد. یادتان باشد که این ویژگی مثبت را می‌توان تقویت کرد و اگر در حال حاضر از کمبود آن در زندگی رنج می‌برید نباید احساس کنید که در بن‌بستی تاریک اسیر شده‌اید.
شما انسانی توانمند هستید که با تکیه بر منابع مناسب و اراده خودتان به راحتی می‌توانید اقدام به تغییر ویژگی‌های‌تان کنید و به فردی بدل شوید که اعتماد به نفس بالایی در زندگی دارید و به واسطه آن به هر آنچه که دوست دارد در زندگی خود دست پیدا می‌کند. راه های افزایش اعتماد به نفس را با کمال میل و تمام وجود امتحان کنید و بدانید که تغییر کردن در پناه اراده آدمی به شدت ممکن و میسر است.

اگر فکر می‌کنید اعتماد به نفس شما پایین است، خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‎دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام، روی عکس زیر کلیک کنید:

راه های افزایش اعتماد به نفس

برچسب‌ها: , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست