افکار مثبتمقالهوبلاگ

درمان بدبینی لازم است؛ نگاهتان را از نیمه خالی لیوان بردارید

اشتراک گذاری این مطالب در:

درمان بدبینی لازم است. پس اگر شما هم بدبین هستید، حتما باید تغییری در روند زندگی‌تان ایجاد کنید. بدبینی و شکاکی می‌تواند آفتی باشد که آرامش‌تان را سلب می‌کند و نمی‌گذارد که از زندگی لذت ببرید. نگاه مثبت و سازنده به اطراف و زندگی خود بسیار خوشایند است و آرامشی وارد زندگی‌تان می‌کند که حتی فکرش را هم نمی‌کردید.

بدبین‌شدن کار دشواری نیست. به‌ویژه در روز و روزگاری که اتفاقات بد زیادی در دنیا رخ می‌دهد و ارزش صداقت بسیار کمرنگ است. پس اگر در چنین وضع و اوضاعی، خودمان هم به بدبین‌تر نگاه‌کردن به دنیایی تن بدهیم که به اندازه کافی، استعدادِ خود را از چشم‌انداختن دارد، دیگر رنگ شادی و زندگی راحت را هم نخواهیم دید. روش هایی برای تمرکز بر افکار مثبت و دورشدن از بدبینی به دیگران و هر چیزی وجود دارد. با selfmade همراه باشید.

بیشتر بخوانید: با خواندن این مطلب مشهورترین برند دنیا را بسازید

بدبینی و افسردگی را کنار بگذارید

همان‌طور که گفته شد، بدبین‌شدن در این دنیای پیچیده و تلخ کار سختی نیست. پس برای اینکه به ورطه بدبینی و شکاکی نیافتیم باید خود را تمرین بدهید. بدبینی نسبت به همسر یا هر کس دیگر باعث می‌شود که آسایش زندگی از ما سلب شود.

برخی معتقدند که وقتی اتفاقاتی پنهانی مثلا از سوی همسر در حال وقوع است و انگار ماجرایی ناخوشایند در جریان است، باید هم بدبین شد. واقعیت این است که چنین رفتاری بسیار غلط است. حتی اگر احساس می‌کنید که مثلا همسرتان در حال انجام کارهایی است که شما حق دارید بدبین شوید، باید روش دیگری را برای مقابله با این مشکل اتخاذ نمایید. یکی از روش‌هایی که باید در نظر بگیرید، گفت‌وگو و زودقضاوت نکردن است.

زمانی که زود قضاوت می‌کنید و با داده‌هایی نامناسب درباره یک رفتار همسرتان حکم قطعی صادر می‌کنید، فرصت تفکر و گفت‌وگو را از خود می‌گیرید. شما باید بپذیرید که انسان‌های متمدن برای رفع مشکلات خود از صحبت‌کردن بهره می‌برند.

اگر جوابی عایدشان نشد، به سراغ کمک‌ حرفه‌ای می‌روند و از مشاوران می‌خواهند که آنها را یاری دهند و راهی پیش پایشان بگذارند. قبول دارید؟ حتی اگر نشانه های بدبینی در مردان  یا زنان را در همسرتان می‌بینید و این بار خودتان قربانی رفتار بدبینانه شخصی دیگر هستید، باید با او گفت‌وگو کنید و اگر جواب نداد، از کمک مشاوران بهره‌مند شوید.

درمان بدبینی از نظر روانشناسی ؛ حذف عناصر منفی از زندگی

برای شروع درمان بدبینی باید از خودتان بپرسید که منابع تولید انرژی منفی در زندگی‌تان چه چیزهایی هستند؟ برای مثال، شاید رفتن به یک جمع دوستانه یا معاشرت با یکی از اقوام یا هر چیز دیگری، عاملی باشد که انرژی منفی وارد زندگی‌تان می‌کند.

برای اینکه نگاه بدبین و منفی را حذف کنید، باید این منابع را شناسایی و از زندگی‌تان بیرون کنید. در این صورت است که امکان دیدن خوبی‌ها و زیبایی‌ها برایتان مقدور می‌شود و می‌توانید دست به تغییر رویکردتان در زندگی بزنید. یعنی به دنبال حس‌کردن تجربه‌هایی خواهید رفت که انرژی مثبت به شما می‌دهند و شادابی‌تان را دوچندان می‌کنند.

بیشتر بخوانید: راه های درمان شک و بدبینی ” برگرداندن آرامش به زندگی”

درمان بدبینی لازم است. پس اگر شما هم بدبین هستید

جست‌وجوی نقاط مثبت در هر چیز و هر کس

اگر مدتی روی یک فرد یا موضوع تمرکز کنید و فقط حواستان به ایرادات و بدی‌هایشان باشد، قطعا بعد از مدتی کاملا از چشمتان می‌افتند و دیگر راهی به قلبتان پیدا نخواهند کرد. پس همیشه در هر کس و هر چیزی به دنبال کشف بدی‌ها و ضعف‌ها نباشید.

قبول کنید که هیچ‌چیز و هیچ‌کس به طور مطلق زیبا یا زشت نیست. سفیدی و سیاهی در این دنیا در کنار هم موجودند و گاهی چنان به هم می‌آمیزند که نمی‌توان مرز آنها را از هم مشخص کرد. اینجا بوده که بشر رنگ خاکستری را تعریف کرده است. خاکستری یعنی به دنبال سیاهی‌ها نگردید و بدانید که هیچ نقطه اوجی برای سفیدی‌ها وجود ندارد.

یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای درمان بدبینی همین است: پذیرفتن دنیا با تمام خوبی و بدی‌هایش. حال اگر به این نکته واقف شوید، امکان اینکه بتوانید تمرکزتان را روی نقاط سفید هر فرد و مساله‌ای بیشتر کنید هم به وجود می‌آید. خوبی‌ها را دوست داشته باشید و برایشان ارزش قائل شوید. در این صورت، بدبینی کوله‌بارش را از زندگی‌تان جمع می‌کند و می‌رود.

بیشتر بخوانید: دلایل شکست خوردن چیست؟ چرا مُهر بازنده می‌خوریم؟

یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای درمان بدبینی همین است

ترک اغراق و بزرگ‌نمایی

برای درمان بدبینی همسر یا خودتان باید به دنبال راه‌کارهایی منطقی و درست باشید. یکی از چیزهایی که می‌توانید روی آن کار کنید،‌ ترک اغراق و بزرگ‌نمایی است. مثلا از کاه، کوه نسازید. زمانی که شاهد یک رویداد ناخوشایند هستید، شلوغ نکنید و اوضاع را بدتر از آنچه پیش آمده برای خودتان تفسیر ننماید.

در این صورت می‌توانید زندگی آرام‌تری داشته باشید و از بدبینی دور بمانید. افراد بدبین با مشاهده یک واقعه، نقاط منفی آن را پررنگ می‌کنند. اگر می‌خواهید درمان بدبینی را یاد بگیرید، یکی از روش‌ها این است که یاد بگیرید، روی بدی‌ها و سیاهی‌ها تمرکزتان را بالا نبرید. این کار با تمرین در شما نهادینه خواهد شد. بدبینی اصلا و ابدا ویژگی خوبی نیست. پس اگر حتی اندکی به آن دچار هستید، روش‌هایی را که خواندید به کار بگیرید.

بیشتر بخوانید: چطور یه کسب و کار رو بدون (تقریبا) هیچ پولی شروع کنیم؟

اگر بدبینی و افکار مزاحم دست از سر شما برنمی‎دارد به خاطر وجود ذهن شماست که باید آن را تغییر دهید. برای داشتن ذهن موفق خودساخته شرکت در دوره «چطور ذهن موفق داشته باشیم» را به شما توصیه میکند. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

چطور از افکار شرطی فاصله بگیریم؟

برچسب‌ها: , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست