اعتماد به نفسمقالهوبلاگ

مهارت حرف زدن در جمع را یاد بگیرید و ستاره مجلس شوید

اشتراک گذاری این مطالب در:

کلمات قدرتمند هستند. همه ما در موقعیت هایی قرار گرفته ایم که حرف های کسی به ما احساس خوب بودن و خوشحالی دهد. یا زمانی حرف های فرد دیگری چنان مارا آزار دهد که احساس طرد شدن کنیم.

ممکن است سخنرانی یا حرف زدن در جمع برای بعضی از افراد لذت بخش و برای برخی دیگر استرس زا و ناخوشایند باشد. با این حال هنر خوب صحبت کردن می تواند شما را در یک مزیت بزرگ نسبت به دیگران قرار دهد. در این مقاله سایت موفقیت خودساخته نکات و تکنیک هایی وجود دارد که مهارت حرف زدن در جمع و خوش بیان بودن را به شما آموزش می دهد.

مهارت حرف زدن در جمع

قطعا صحبت کردن یکی از موثرترین راه ها برای رساندن نظرات و نشان دادن دانش و تاثیرگذاری بر دیگران است. همچنین باعث می شود ارتباطات بین فردی شما با دیگران بهترشود. درواقع مهارت حرف زدن در جمع های دوستانه و خانوادگی و یا در دانشگاه و محل کار، شما را از دیگران متمایز می کند و به شما اعتماد به نفس بیشتری می دهد.

هنر خوب صحبت کردن را می توان آموخت. یادگیری و مهارت صحبت کردن مانند تسلط و نواختن یک ساز است. می توانید با یادگیری نت ها و مقیاس ها اصول خوب حرف زدن در جمع را یاد بگیرید.

حتما بخوانید: ۴ مهارت اصلی و حیاتی برای برقراری یک ارتباط موثر

قبل از گفتن هرچیزی خوب فکر کنید.

اولین قانون سنجیده حرف زدن این است که قبل از شروع صحبت، اول فکر کنید. اگر ایده ای دارید که به آن فکر نکرده اید یا آنقدر حرف دارید که می خواهید بگویید اما نمیدانید که از کجا شروع کنید. بهتر است، ابتدا موضوع صحبت خود را بررسی نمایید و آمادگی لازم را کسب کنید و سپس درموردش حرف بزنید تا مخاطب شما گیج نشود.

به زبان بدن خود توجه کنید.

زبان بدن اگر خوب باشد، عملکرد شما را بهبود می بخشد و به مخاطب کمک می کند آنچه را که می گویید درک کند و به خاطر بسپارد. بنابراین صاف بنشینید یا بایستید و از قرار دادن دست ها در جیب یا روی هم زدن بازوها خودداری کنید. درعوض دست های خود را آزاد بگذارید و هنگام بیان نکات از دست هایتان هدفمندانه استفاده کنید و آن ها را حرکت دهید. به مخاطبان خود نگاه کنید و برای مدت طولانی به زمین یا جاهای دیگر خیره نشوید.

صدایتان را کنترل کنید.

یکی از راه های خوش بیان بودن در جمع کنترل صدا است. بسیاری از افراد، هنگام صحبت کردن در جمع  سریعتر از حد معمول صحبت می کنند. از این پدیده آگاه باشید و در حین حرف زدن سرعت خود را ثابت نگه دارید. این به مخاطب اجازه می دهد تا آنچه را که می گویید بهتر درک کند. اما می توانید آهنگ صدایتان را آهسته و یا بلند کنید. به عنوان مثال در هنگام صحبت کردن درمورد یک نکته مهم کمی تن صدایتان را بلندتر کنید تا توجه مخاطب به آن جلب شود.

حتما بخوامید: اختلال اضطراب اجتماعی زندگی را فلج می‌کند| آن را جدی بگیرید

به حالات صورت خود دقت کنید.

حالات صورت شما باید با پیامی که ارسال می کنید مطابقت داشته باشد. اگر موضوع شاد است، سعی کنید ظاهری آرام وشاد در چهره خود داشته باشید.

از کلمات پر کننده پرهیز کنید.

از کلماتی مانند “اوم”، “آه” یا ” می دونی” استفاده نکنید. این کلمات نشان دهنده عدم آمادگی و تردید شا هستند. در عوض استفاده از این کلمات می توانید مکث کنید. مکث مناسب به مخاطب زمان می دهد تا آنچه را که می گویید هضم کند.

مفید و مختصر صحبت کنید.

کلمات را هدر ندهید. مطمئن شوید که طرف مقابل کلماتی را که استفاده می کنید، می فهمد و درک می کند. اگر لکنت دارید یا زمزمه می کنید، احتمالا بر میزان درک مخاطب از سخنان شما تاثیر می گذارد . بنابراین با استفاده از کوتاه ترین جملات و آشنا ترین کلمات، مفید و مختصر و شمرده صحبت کنید.

حتما بخوانید: آموزش حرفه ای فن بیان و زبان بدن که شما را به سخنور قهاری تبدیل می کند

از کلمات ساده استفاده کنید.

از کلماتی که ممکن است مخاطب متوجه آن ها نشود، بپرهیزید. هرچه زبان پیچیده تر باشد و جملات بزرگتر باشند، احتمال اینکه در نهایت رشته فکر خود را از دست بدهید بیشتر است.

تمرین کنید.

اعتماد به نفس عامل مهمی برای صحبت کردن در جمع به شمار می رود. تنها راه بهبود و یادگیری کامل هنر خوب صحبت کردن، تمرین است. هر چه بیشتر تمرین کنید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. حتی اگر فقط احساس کنید که نسبت به دفعه قبل، کمی بهتر صحبت کرده اید، باعث می شود احساس خوشایند تری نسبت به خود داشته باشید.

ضبط کنید.

اگر فرصت دارید، صحبت های خود را ضبط کنید یا حتی بهتر است از خود فیلم بگیرید. ممکن است در ابتدا با دیدن خود احساس ناخوشایندی داشته باشید، اما این یک راه عالی برای دیدن خود از دیدگاه مخاطبانتان است. با این روش شما می توانید چیزهایی را ببینید که یک خارجی در منظر بیرونی می بیند.

حتما بخوانید: نشانه های کمبود اعتماد به نفس را چگونه تشخیص دهیم؟

سخن آخر

چه در زندگی شخصی و چه در زندگی حرفه ای شما باید توانایی انتقال پیام را به گونه ای که اطرافیان واقعا به آن گوش دهند را داشته باشید. امیدواریم با خواندن این مقاله و تمرین کردن بتوانید با مهارت کامل در جمع صحبت کنید. حتی اگر بار اول پیشرفت زیادی ندیدید، باید ادامه دهید تا در نهایت هنر خوب صحبت کردن را در وجود خود توسعه دهید.

اعتماد به نفس یک اصل مهم برای حضور در جمع است. اگر قدرت کافی برای صحبت کردن در جمع را ندارید، احتمالا دچار کمبود اعتماد به نفس هستید. برای افزایش عزت نفس روی عکس زیر کلیک کنید و در دوره کیمیاگر ثبت نام کنید. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست