عزت نفسمقالهوبلاگ

کاربردی ترین تمرین های افزایش عزت نفس | معماری عزت نفس

اشتراک گذاری این مطالب در:

بهترین تمرین های افزایش عزت نفس چیست؟ عزت نفس یکی از اصلی ترین بنیان های برخورداری از سلامت روان است. فردی که عزت نفس دارد با دیده ی احترام به خودش و توانایی هایش می نگرد. ما در مطالب پیشین به تعریف عزت نفس و تاثیر آن در سلامت روان پرداخته ایم. قطعا شما با خواندن آن مطالب به اهمیت عزت نفس پی برده اید و می دانید لازمه ی داشتن یک زندگی خوب و سرشار از شادی و موفقیت برخورداری از عزت نفس بالا می باشد. به همیت جهت تیم خودساخته طیف متنوعی از تمرین های عزت نفس را از منابع و مقالات علمی روان شناسی گردآوری کرده و در اختیار شما قرار داده است.

بیشتر بخوانید: راه های افزایش عزت نفس برای داشتن زندگی شاد

پربازده ترین تمرین های افزایش عزت نفس

برای اینکه بتوانید حرمت نفس را در خودتان افزایش دهیدد، این راه ها را به شما پیشنهاد می دهیم:

1. خودتان را بهتر بشناسید

شناختن خود اولین تمرین تقویت عزت نفس است. هر فردی باید توانایی ها و استعدادهایش را به خوبی بشناسد و در مقابل شناخت کافی از نقطه ضعف هایش داشته باشد. شما باید بدانید که هر فرد مجموعه ایی از نقاط قوت و نقاط ضعف است. شما تنها بهره مند از ضعف یا برخوردار از توانایی و مهارت نیستید؛ بلکه کلکسیونی از کاستی ها و مهارت ها هستید.

2. مسئولیت پذیری خود را بالا ببرید

یکی از ویژگی های افرد بهره مند از عزت نفس مسئولیت پذیری بالا می باشد. پس بالا بردن حس مسئولیت پذیری می تواند یک تمرین برای عزت نفس باشد. مسئولیت زندگی خودتان را بر عهده بگیرید. اشتباهاتی را که مرتکب می شوید به گردن دیگران نیندازید و قبول کنید خود شما مسئول تک تک اشتباهات زندگی تان هستید. با چنین طرز تفکری عزت نفس شما به طور خارق العاده ایی افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید: نشانه های آدم حسود چیست؟ نکند شما حسودید؟

3. تکیه گاه باشید

افرادای که عزت نفس بالایی دارند تکیه گاههای خوبی هستند. دیگران می توانند مسائل و مشکلاتشان را با آنها مطرح کنند، به طبع چنین افرادی حلال مشکلات هستند. تا می توانید گره از کار دیگران بگشایید حتی اگر گره ایی کوچک. با این کار به ارزشمند و مفید  بودن خود بهتر پی می برید. می توان گفت تکیه گاه بودن بودن بهترین تمرین برای افزایش عزت نفس است.

4. مثبت اندیش باشید

با دیدی مثبت به همه چیز بنگرید. از زندگی گرفته تا تک تک اطرافیانتان و این مثبت اندیشی را در کلامتان جاری کنید. تاثیر مثبت آن به زندگی خودتان باز می گردد. فردی که عزت نفس بالایی دارد باعث و بانی حال خوب دیگران است. پس این هم می تواند تمرین تقویت عزت نفس باشد. از دیگران تعریف کنید، در صحبت هایتان مدام از زیبایی های زندگی بگویید و بگذارید منعکس کننده ی این زیبایی های باشید.

بیشتر بخوانید:  8 مورد از تکنیک های مثبت اندیشی برای رسیدن به هدف

5. خودتان را در آغوش بکشید

شاید این جمله کمی انتزاعی باشد. اما اگر چشم هایتان را ببندید و خودتان را در آغوش خودتان تصور کنید؛ بسیار هم واقعی و ملموس به نظر می رسد. این تمرین افزایش عزت نفس بسیار شگفت انگیز و نتیجه بخش است. شما باید بدانید تنها تکیه گاه شما خودتان هستید. در هنگام روبرو شدن با مشکلات و گرفتاری های به جای اینکه منتظر دلجویی دیگران باشد؛ خودتان در تصوراتتان اشکهایتان را پاک کنید و خودتان را در آغوش بگیرید و دلداری دهید.

 تمرین تقویت عزت نفس

6. جملات انگیزشی شخصی بنویسید

یک ابتکار عمل به خرج دهید و دست از خواندن جملات غیر واقعی دیگران بردارید. کاغذ و قلم به دست بگیرید و جملات انگیزیشی شخصی بنویسید. خوب فکر کنید در کدام مرحله از زندگیتان قهرمانانه عمل کرده اید؛ آن را تبدیل به یک جمله ی انگیزشی کنید و در دفتر یادداشت کنید یا آن را به دیوار یا آینه ی اتاقتان بچسبانید. این کار عالی ترین تمرین برای عزت نفس است.

7. تسلسل افکار را متوقف کنید

پر بازده ترین تمرین برای افزایش عزت نفس متوقف کردن افکار است. شاید از آن دسته افراد باشید که در ذهنشان از شام شروع می کنند و وقتی به خودشان می آیند از شیراز سر در آورده اند. این نوع فکر کردن قاتل عزت نفس است. مخصوصا اگر در ذهنتان مدام به مرور گذشته های تلخ بپردازید. دست کشیدن از این عادت منفی شما را به قله ی عزت نفس می رساند.

8. شکرگذار باشید

ساده ترین تمرین افزایش عزت نفس شکرگذاری است. مخصوصا اگر عادت به نوشتن شکرگذاری کنید و به هر دلیل کوچکی این کار را انجام دهید. مثلا هر روز در یک دفتر بنویسید خدایا بابت سلامتی خود و خوانواده ام سپاسگذارم. شکرگذاری از دیگران را نیز یادداشت کنید، حتی اگر یک نفر با لبخند به شما صبح بخیر گفت در دلتان از حس مثبت او سپاسگذار باشید و آن را یادداشت کنید. این کار باعث می شود نوعی انرژی مثبت به زندگی شما وارد شود و به علاوه بیشتر به داشته هایتان پی ببرید.

بیشتر بخوانید:رابطه عزت نفس و پیشرفت تحصیلی تا چه میزان است؟

9. با معیارهای دیگران خودتان را نسنجید

یکی از بهترین تمرین های عزت نفس این است که دیگر نگران قضاوت دیگران نباشید. خودتان را با معیارهای خودتان بسنجید نه دیگران. فکر کنید از دید خودتان چه چیزی مطبوع و خواستنی است، به دنبال به دست آوردن آن باشید نه آنچه دیگران می پسندند. شما وجود مستقلی دارید و مستقلانه در زندگی تان تصمیم بگیرد.

10. هدیه دادن را به یک عادت تبدیل کنید

شما ارشمند هستید و باید این ارزشمندی به چشم بیاید تا در زندگیتان به خوبی خود را نشان دهد. هدیه دادن یکی از کلیدی ترین تمرین های عزت نفس است. بخشش و بخشیدن مهارتی است که باعث ارزشمند بودن شما می شود، به علاوه این کار یک سرمایه ی اجتماعی قوی را برای شما سامان می دهد. می توان گفت تقویت سرمایه اجتماعی نیز خودش تمرین تقویت عزت نفس است.

تمرین های افزایش عزت نفس

برای افزایش عزت نفس روی عکس زیر کلیک کنید و در دوره کیمیاگر ثبت نام کنید. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

 

مقالات پیشنهاد شده

1 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست