اعتماد به نفسفیلموبلاگویدیو انگیزشی موفقیت

زلاتان شیر هیچوقت خودشو با آدما مقایسه نمیکنه

اشتراک گذاری این مطالب در:

زلاتان براهیموویچ فوتبالیست سوئدی است که بزرگترین راز موفقیت خود را مقایسه نکردن خود با دیگران می‌داند. قیاس مداوم با دیگران همچون یک خوره روح را می‌تراشد. رقابت سالم باعث پیشرفت ما در زندگی می‌شود. در عین حال ما در مقایسه با دیگران (Compare yourself with others) به رقابت می‌پردازیم.
وقتی در یک کلاس درس، یک محیط کاری، یک فضای آموزشی و یا یک بازار کسب و کار قرار می‌گیریم، اگر کسی به عنوان رقیب در کنار ما باشد، با نگاه کردن به میزان پیشرفت و وضعیت او، سعی می‌کنیم شرایط خود را تغییر دهیم. در واقع رقابت سالم در شرایطی انجام می‌شود که افرادی برای مقایسه کردن در اطراف ما باشند.

هیچ موفقیتی بدون مقایسه بدست نمی‌آید

آری درست خواندید! هیچ موفقیتی بدون مقایسه و رقابت بدست نمی‌آید. دو برادر را تصور کنید که یکی از آن‌ دو در دهکده‌ای کوچک و دور افتاده زندگی می‌کند. برادر دوم در شهری بزرگ و در یک محیط کاری وسیع کار می‌کند.

به نظر شما کدامیک از این دو نفر قابلیت پیشرفت را دارند؟

مسلماً فردی که به طور مداوم در تعامل و ارتباط با دیگران است، با مقایسه کردن شرایط خود با دیگران وضعیت و شرایط زندگی‌اش را تغییر می‌دهد. در اینجا برادر دوم پتانسیل بیشتری برای رشد و ترقی دارد. تنهایی، انزوا، گوشه‌گیری از ما فرد موفقی نمی‌سازد.
تعامل، ارتباط و رقابت سازنده می‌تواند از هر فرد معمولی، یک آدم موفق بسازد.
به شرط اینکه رقابت به مقایسه‌ی زننده و افراطی تبدیل نشود. اگر به طور مداوم در فکر مقایسه سبک زندگی خود با دیگران هستید، رشد نمی‌کنید. می‌دانید چرا؟ چون در این صورت خود را دست کم می‌گیرید.

فواید و مزیت های مقایسه نکردن خود با دیگران / زلاتان / عوارض مقایسه خود با دیگران را بدانید

یکی از عوارض مقایسه خود با دیگران اینست که اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهید و در نهایت خود را فردی ناتوان و ضعیف می‌پندارید.
مقایسه نکردن خود با دیگران (Not comparing yourself with others) به این معنا نیست که از رقابت سازنده دست بکشید. اما فراموش نکنید که اگر دیگران را کوه و خود را کاه ببینید، ناامیدی تمام وجودتان را فرا می‌گیرد. مگر غیر از این است که برای موفقیت اول باید خود را باور کنید؟
وقتی دیگران را افرادی اسطوره‌ای و فوق‌العاده می‌پندارید و خود را فردی ضعیف، بی‌استعداد و ناتوان معرفی می‌دانید، چطور ممکن است که پله‌های موفقیت را پشت سر بگذارید؟

بیشتر بخوانید: افزایش اعتماد به نفس با بهترین توصیه ها

2 راهکار بی نظیر مقایسه نکردن خود با دیگران

از نظر زلاتان ابراهیموویچ به عنوان یک فرد موفق، برای اینکه مدام خود را با دیگران مقایسه نکنید، دو راهکار در پیش رو دارید؟

اول: اعتماد به نفس خود را پیدا کنید

زلاتان از آن دست آدم‌های موفق است که راز پیروزی و پیشرفت در زندگی را، رقابت درست می‌داند. اگر به مقایسه کردن خود با دیگران فکر می‌کنید، نتایج تفکرات شما به شکست منتهی می‌شود. زیرا یکی از عوارض مقایسه خود با دیگران بروز افکار منفی در مورد خودتان است.

شما موفقیت‌های دیگران را می‌بینید، اما از آنجا که برای خود حرمت قائلید، باور دارید که رسیدن به موفقیت‌های آن‌ها، چندان کار سختی نیست.

دوم عزت نفس خود را بازیابی کنید

وقتی برای خود حرمت قائل شوید، رقابت به مقایسه تبدیل نمی‌شود. شما می‌توانید در محیط کار، تحصیل و زندگی شخصی با اطرافیان و نزدیکان خود رقابت کنید. اما با داشتن عزت نفس، این رقابت به مقایسه تبدیل نمی‌شود.
شما موفقیت‌های دیگران را می‌بینید، اما از آنجا که برای خود حرمت قائلید، باور دارید که رسیدن به موفقیت‌های آن‎ها، چندان کار سختی نیست. 
زلاتان: فقط کافیست خود را باور کنید تا مقایسه را به رقابت تبدیل کنید.

اگر مدام خود را با دیگران مقایسه میکنید، به کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس مبتلا هستید. برای همین خودساخته دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‎دهد. (برای اطلاعت بیشتر روی عکس کلیک کنید)

سرزنش کردن

 

برچسب‌ها: , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست