فیلموبلاگویدیو انگیزشی موفقیت

توصیه محمدعلی کلی برای نوجوان ها

اشتراک گذاری این مطالب در:

محمدعلی کلی (Muhammad Ali Clay) یکی از بوکسورهای معروف دنیاست که حتماً بارها نام او را شنیده‌اید. شاید فکر کنید آدم‌هایی که یک راه و مسیر را طی می‌کنند تا به موفقیت برسند، حتماً به دیگران هم توصیه می‌کنند همان مسیر را طی کنند. در حالی که اگر اینگونه باشد، به آن‌ها دگم‌اندیش گفته می‌شود.
استیو جابز و محمدعلی کلی نمونه‌های موفق کسانی هستند که در زندگی سختی زیادی کشیده‌اند تا به موفقیت‌ رسیده‌اند. با این وجود نسخه‌ی یکسانی برای نوجوانان تجویز نمی‌کنند. بلکه توصیه‌هایی دارند که با آن نوجوان‌ها و جوانان را برای انتخاب مسیر زندگی راهنمایی می‌کنند.

هر کس از یک راه خوشبخت می‌شود

بسیاری از آدم‌ها به اشتباه فکر می‌کنند اگر پولدار شوند، حتماً فرد خوشبختی خواهند. پس برای پولدار شدن به اطرافیان خود نگاه می‌کنند. یکی از دوستانشان با راه‌اندازی یک هایپرمارکت بزرگ در وسط شهر به ثروت زیادی رسیده است. پس آن‌ها هم سعی به فکر راه‌اندازی هایپر مارکت در وسط شهر می‌کنند. اما بعد از مدتی شکست می‌خورند. می‌دانید چرا؟
ثروتمند شدن خوب است و اگر کسی بگوید پول خوشبختی نمی‌آورد حرف منطقی نزده است. اما دستیابی به ثروت و خوشبختی زمانی می‌تواند بدست آید که مسیر درستی را طی کرده باشید. وقتی کسی در یک شغل یا کسب و کار موفق می‌شود، به این معنا نیست که حتماً شما هم موفق می‌شوید.
در نظر گرفتن شرایط، توانایی‌ها و مهارت در انتخاب مسیر درست اهمیت زیادی دارد. در همین مثال ممکن است این فرد در واقع مسیر فرد دیگری را کپی برداری کرده است. زیرا به شرایط، توانایی‌ها و مهارت خود اصلاً توجهی نکرده است. توجه داشته باشید که الگوبردار و الهام گرفتن با کپی برداری تفاوت زیادی دارد.

محمدعلی کلی یکی از بوکسورهای معروف دنیاست

الهام بگیرید ولی کپی نکنید

وقتی به کسی گفته می‌شود به سبک استیو جابز یا محمدعلی کلی مسیر موفقیت را طی کن، منظور این نیست که مثل محمد علی به بوکسور تبدیل شو و یا همانند استیو جابز یک شرکت تلفن همراه راه‌اندازی کن. بلکه منظور اینست که از تلاش، پشتکار، بلند شدن بعد از شکست و امید به آینده را از این افراد یاد بگیرد.

برای موفقیت مسیرهای زیادی در پیش رو دارید

آدم‌ها با روش‌های مختلفی خوشبخت می‌شوند. یکی پزشک می‌شود و در زندگی به موفقیت و خوشبختی می‌رسد. اما قرار نیست همه‌ی آدم‌ها پزشک باشند. به جامعه نگاه کنید. ما به فروشنده، معلم، کارمند، آتشنشان و … هم نیاز داریم. اگر قرار باشد همه پزشک شوند، آیا پزشک بودن یک شغل خاص است؟
از سوی دیگر همه‌ی آدم‌ها شبیه به هم نیستند. هر یک در یک کار به خصوص مهارت دارد. باید مهارت و استعداد واقعی خود را پیدا کنید. اگر قرار باشد مسیری را که دوست شما در آن موفق شده‌است، طی کنید و به انتها برسید و چیزی دست شما را نگیرد، جز پشیمانی و سرخوردگی چیزی برایتان باقی نمی‌ماند.
حرف محمدعلی کلی برای نوجوانان همین است: درست تصمیم بگیرید، درست انتخاب کنید تا در انتها از اشتباه رفتن، احساس پشیمانی نکنید.

برچسب‌ها: , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست