مقالهموفقیتموفقیت در کسب و کاروبلاگ

گوش دهید، یاد بگیرید و بعد رهبری کنید

اشتراک گذاری این مطالب در:

در دنیای امروزی رهبرانی که همیشه حق با آنهاست، خوب نیستند. رهبرانی که یاد گرفته اند گوش دهند، الهام بگیرند و به افراد خود اعتماد کنند، خوبند. درواقع آن ها می توانند راه هایی برای جلب توجه شخصی، افزایش اعتماد به نفس، اجماع و داشتن یک هدف مشترک در تیم پیدا کنند.

بسیاری از ما داستان های سنتی درمورد رهبران بزرگ شنیده ایم، داستان هایی که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده اند. اما در حال حاضر ما با یک واقعیت جدید روبه رو شده ایم که چشم انداز رهبری را به روش های مهمی تغییر داده است.

اکنون ما با افرادی در سن ها و فرهنگ های مختلف، دیدگاه های تجاری و شخصی متفاوت کار می کنیم. سرعت و دقت در تصمیماتی که می گیریم زیاد شده است و همین عوامل یک محیط تجاری کاملا جدیدی ایجاد کرده اند که به شکل جدیدی از رهبری نیاز دارند. گاهی ما افرادی را هدایت و رهبری می کنیم که کارهایی انجام می دهند و مهارت هایی دارند که ما توانایی انجامش را نداریم. از این رو مجبوریم یک استراتژی جدید در پیش بگیریم که ما را وادار می کند تا حضور داشته باشیم، شفاف عمل کنیم و روش های جدیدی در پیش بگیریم.

امروزه رهبران گروه هایی از افراد را در محیط های کاری کوچک و یا در میان تفاوت های جمعیتی گسترده، گرد هم می آورند و در وجود آن ها ایمان، هدف و آگاهی برای رسیدن به آن هدف مشترک ایجاد می کنند. با این حال فشار فوق العاده ای بر دوش این رهبران وجود دارد تا تیم های خود را متقاعد کرده و از آن ها یک واحد منسجم و کارآمد ایجاد کنند. از این گذشته اطمینان حاصل نمایند که همه اعضا به پتانسیل کامل خود دست پیدا می کنند.

حتما بخوانید: ویژگی رهبران و افراد توانمند در مدیریت را می‌شناسید؟

ناگفته نماند که هدایت تیم هایی که تفاوت های نسلی و فکری با یکدیگر دارند، دشوارتر است، اما این تفاوت ها فرصت ها، فکر ها و نوآوری های جدیدی را برای کسب و کار به ارمغان می آورند. بنابراین در حال حاضر باید مراقب یکدیگر باشیم و درک کنیم که موفقیت با شکست همراه است. این در حالیست که شکست با قدرت همراهی می کند و افرادی که روی آن ها حساب می کنیم و رهبری آن ها را بر عهده داریم به ما کمک می کنند و ما را روی پا نگه می دارند. از این رو ماموریت رهبران جدید همین است که نگذارند تیم ها شکست بخورند و در صورت شکست آن ها را ترک نکنند.

همانطور که ژنرال استنلی مک کریستال گفت: “رهبران می توانند اجازه دهند که شما شکست بخورید و باز هم می توانند کاری کنند که شکست نخورید.”

چند ویژگی رهبران بزرگ

بینایی

شاید بزرگترین مزیتی که یک رهبر خوب می تواند داشته باشد، توانایی دیدن یک تصویر بزرگ از آینده تیمش است. اینکه تیم به کجا می رود، چه توانایی دارد و برای رسیدن به هدف چه چیزی لازم دارد.

الهام گرفتن

به همان اندازه که داشتن یک چشم انداز مهم است، توانایی انتقال دیدگاه ها و هیجان زده کردن افراد در مورد آن مهم است. می توان گفت که این به معنای حفظ حضور مثبت و در عین حال واقع بینانه در سازمان است که به اعضا کمک می کند تا آخر با انگیزه و درگیر بمانند.

حتما بخوانید: 9 چیزی که رهبران موفق هرگز به شما نمیگویند

تفکر استراتژیک و انتقادی

یک رهبر خوب می تواند درک روشنی از نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدید های تیمیش داشته باشد. همچنین در صورت لزوم دوره را تصحیح، ارزیابی و تعیین کند تا با اهداف کلی تیم مطابقت داشته باشد.

ارتباطات بین فردی

یک رهبر خوب باید بتواند ارتباطی همراه با همدلی، مشارکت در گوش دادن فعال و ایجاد روابط کاری معنادار با اطرافیان داشته باشد.

اصالت و خودآگاهی

یکی از راه های کلیدی برای تبدیل شدن به یک رهبر عالی این است که به اندازه کافی خودآگاه باشد تا نقاط قوت و معایب خود را درک کند. همچنین یک سبک رهبری معتبر بسازد که به شخصیت واقعی خودش نزدیک باشد.

حتما بخوانید: بدون ایجاد اختلال در کسب و کار خود نوآوری به وجود آورید

ذهن باز و خلاقیت

رهبران موفق باید گوش دهند، مشاهده کنند، به خاطر بسپارند و در صورت لزوم مسیر را تغییر دهند. درواقع باید راه را برای ورود ایده ها، امکانات و دیدگاه های جدید باز بگذارند.

حتما بخوانید: تفاوت رهبری و مدیریت چیست و چطور یک رهبر موفق باشیم؟

انعطاف پذیری

باید تطبیق پذیر باشد و خود را با شرایط جدید سازگار کند. قطعا هیچ چیزی طبق برنامه پیش نمی رود. بنابراین ممکن است با موانع کوچک و بزرگی روبه رو شود. بنابراین باید برای توقف، ارزیابی مجدد و تعیین یک مسیر جدید آماده باشد.

مسئولیت پذیر و قابل اعتماد

احساس مسئولیت و قابل اعتماد بودن یکی از خصوصیات مهمی است که هر رهبری باید داشته باشد. اعضای تیم باید بدانند که می توانند به رهبر خود تکیه کنند و مطمئن باشند که رهبرشان در شرایط سخت از آن ها حمایت می کند.

صبر و استقامت

یک رهبر خوب می داند که چگونه یک دیدگاه بلند مدت داشته باشد. در واقع توانایی مقابله با هر گونه چالشی و ادامه دادن بدون ناامیدی کلیدی است که باید در دستان هر رهبر قوی باشد.

حتما بخوانید: توسعه مهارت های رهبری . 7 مهارتی که هر رهبری را قدرتمند می کند

بهبود همیشگی

رهبران واقعی می دانند که کمال یک افسانه است، زیرا همیشه و در همه سطوح از شخصی گرفته تا تیمی و سازمانی جا برای پیشرفت وجود دارد. آن ها همیشه مایلند به اعضای تیم کمک کنند تا راه هایی برای توسعه مهارت های جدید یا بهبود نقاط ضعف پیدا کنند.

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست