مقالهموفقیت در کسب و کاروبلاگ

توسعه مهارت های رهبری . 7 مهارتی که هر رهبری را قدرتمند می کند

اشتراک گذاری این مطالب در:

رسیدن به یک هدف خاص و موفقیت در کسب و کار از اصول اولیه ایی است که هر تیم حول محور آن شکل می گیرد. اگرچه تیم را دو یا چند عضو تشکیل می دهند که هر یک وظایف خاصی دارند، اما در این رهبر است که این وظایف خاص را به هم پیوند می دهد و از پتاسنیل اعضا در جهت رسیدن به اهداف تیم بهره برداری می کند. تیم بدون داشتن یک رهبر نمی تواند به اهدافش آنچنان که باید و شاید دست یابد، و رهبری هم بدون داشتن یک تیم قابل تصور نیست. در واقع مهارت های رهبری و کار تیمی لازم و ملزوم هم هستند. اما یک رهبر باید چه ویژگی ها و مهارت هایی داشته باشد تا بتواند تیم را در جهت رسیدن به اهدافش سازماندهی کند؟ ما در این بخش از مجله موفقیت خود ساخته مهارت های رهبری را مورد بحث قرار داده ایم.

بیشتر بخوانید: موفق ترین و قدرتمند ترین زنان در دنیا را بهتر بشناسید

پرورش مهارت های رهبری

اگرچه برخی افراد ذاتا واجد ویژگی های نقش رهبری هستند اما برخی دیگر نیازمند توسعه مهارت های رهبری در خود هستند. لازم است این افراد ابتدا با ویژگی های منحصر بفرد یک رهبر آشنا شده و سپس آن ویژگی ها را در خود تقویت کنند. لازم نیست شما اکنون یک رهبر باشید تا به مطالعه این مطلب بپردازید. حتی اگر قصد شرکت در یک مصاحبه استخدامی را دارید به آشنایی با این مهارت ها نیازمند هستید. همه افراد حتی در زندگی روزمره خود نیازمند آشنایی با مهارت های رهبری هستند تا بتوانند به اهداف خود برسند. شما اگر یک کسب و کار کوچک هم داشته باشید لازم است با ویژگی های یک رهبر آشنا باشید، تا بتوانید در حیطه ی کاری خود شاهد رشد و پیشرفت باشید و در آینده کارتان را به یک مجموعه بزرگ و یک برند تبدیل کنید.

مهارت های رهبری و کار تیمی

ویژگی های یک رهبر خوب

قبل از هر چیز لازم است گفته شود که توسعه مهارت های رهبری بیشتر از داشتن دانش، مبتنی بر تجربه است. اگرچه فرد می تواند با خواندن کتابهای مختلف االفبای رهبری را بیاموزد، اما تا زمانی که آنها را به کار نبرد رهبری خام و نپخته است. فرد حتما باید در موقعیت های خاصی قرار بگیرد و استراتژی های مختلف را در عمل به کار ببندد تا به یک رهبر قدرتمند تبدیل شود. به علاوه یک رهبر باید ویژگی های شخصیتی خاصی را در خود تقویت کند و در زندگی عادی و خارج از سازمان این ویژگی ها همیشه همراه او باشند. یک رهبر باید فردی منظم، وقت شناس، با اعتماد به نفس، مسئولیت پذیر، مشفق، متواضع و در عین حال قاطع باشد تا بتواند یک سازمان را به نحو احسن مدیریت و رهبری کند. همچین تک رأی بودن، غرور و بی احترامی به دیگران از آفات یک رهبر خوب هستند و فرد باید آنها را از خود بزداید تا بتواند مهارت های رهبری و کار تیمی را در یک راستا قرار دهد.

بیشتر بخوانید: مسائل و مشکلات خانوادگی را چگونه حل کنیم؟

مهارت هایی که یک رهبر باید آنها را تقویت کند

برای اینکه به یک لیدر یا مدیر موفق تبدیل شوید به این مهارت ها نیاز دارید:

1. تقویت اعتماد بین اعضا تیم

یک تیم زمانی می تواند به موفقیت دست یابد که یک اعتماد قوی بین اعضا حاکم باشد و ایجاد چنین اعتمادی وظیفه رهبر است. زمانی که بین اعضای یک تیم اعتماد وجود داشته باشد، جو حاکم بر آن تیم مملو از احساس امنیت بوده و افراد به آسانی ابراز نظر کرده و از ایده های یکدیگر استفاده می کنند. در چنین تیمی صمیمیت و در نتیجه خلاقیت موج می زند.

بیشتر بخوانید: بدون ایجاد اختلال در کسب و کار خود نوآوری به وجود آورید

2. دیدن دنیا از دید دیگران

یک رهبر خوب باید قدرت شنیدن نظرات و دیدگاههای دیگران را داشته باشد. حتی او باید در این کار از خود شوق نشان دهد و تا جایی پیش برود که بتواند از دید تک تک اعضا به مسائل مربوط به سازمان نگاه کند.

3. هوش هیجانی بالا

داشتن هوش هیجانی بالا یکی از مؤلفه هایی است که در توسعه مهارت های رهبری باید بر آن تاکید شود. یک رهبر خوب باید بتواند هیجانات و احساسات خود را کنترل کند و با سنجیدن دقیق و درست موقعیت های مختلف از خود واکنش نشان دهد.

4. باور به خرد جمعی

باور به خرد جمعی از اصولی است که مهارت های رهبری و کار تیمی را در تنگنای هم قرار می دهد. یک رهبر باید بداند در صورتی توان رهبری یک تیم را داراست که به برتری خرد جمعی در یک تیم ایمان داشته باشد.

بیشتر بخوانید: زندگی بهتر را با راه‌کارهایی ساده و شدنی برای خود عملی کنید

5. تقویت مهارت های کلامی

یک رهبر خوب یک رهبر خوش کلام است. او باید بتواند با شگرد کلام، انعطاف پذیری را بین اعضا تقویت کند. یک رهبر خوب در این زمینه الگویی برای تمام اعضا گروه محسوب خواهد شد.

توسعه مهارت های رهبری

6. انتقاد پذیری

اگر می خواهید یک رهبر حرفه ایی باشید قدرت انتقاد پذیری را در خود بالا ببرید. شما باید بتوانید به همه انتقادات گوش بسپارید و سپس انتقادات سازنده را از انتقادات کوبنده جدا کرده و از آنها درس بگیرید.

بیشتر بخوانید: انتقاد پذیری چه معنایی دارد و آیا به دردمان می‌خورد؟

7. مهارت حل مسئله

قطعا در بین اعضا یک تیم اختلاف نظر پیش می آید و رهبری قدرتمند است که مهارت حل مسئله بالایی داشته باشد و بتواند اختلاف ها را به گونه‌ایی حل کند که به تیم و اهدافش صدمه‌ایی وارد نشود.

توسعه مهارت های رهبری باید فرمان زندگی تان را بدست بگیرید. به همین دلیل خودساخته شرکت در دوره «رهبری خود – فرمان زندگی را بدست بگیرید» را به شما معرفی می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

رهبری خود

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست