عزت نفسمقالهوبلاگ

راهکارهایی که عزت نفس شما را دگرگون می کند

اشتراک گذاری این مطالب در:

حرمت نفس ناشی از نحوه ی ارزیابی یک شخص از خودش است. اینکه یک فرد خود را چگونه می بیند، میزان عزت نفس او را مشخص می کند. در واقع برداشت و قضاوتی است که فرد از خودش دارد. دوست داشتن خود، خجالت نکشیدن، انتقاد پذیر بودن، محترم شمردن خود، توانایی حضور در جمع و … از مشخصه های عزت نفس بالا هستند.

حرمت نفس از جمله عواملی است که نحوه رفتار ما در جامعه را تعیین می کند. حرمت نفس احساس و باوری است که در طول سالیان متمادی شکل گرفته است. کودکی انسان در عزت نفس او در بزرگسالی نقش مهمی دارد.؛ اما اینگونه نیست که پس از گذشتن دوران کودکی نتوانیم آن را تغییر دهیم.

با راهکارهایی که در سلف مید ارائه می دهیم به آسانی می توانید عزت نفس خود را افزایش داد و احساس بسیار خوشایندی نسبت خود و زندگی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: راه های افزایش عزت نفس برای داشتن زندگی شاد

راههای شگفت انگیز افزایش عزت نفس در خود

برای اینکه میزان عزت نفس خود را افزایش دهید، راهکارهای زیر را به شما پیشنهاد می دهیم:

1. خاطرات ناخوشایند کودکی را مرور نکنید

ریشه ی اصلی عزت نفس به کودکی باز می گردد. همه ی ما در کودکی تجربه های ناخوشایندی داشته ایم. ممکن است در کودکی، اطرافیانمان، دست و پا چلفتی، بی مغز یا هر صفت تحقیر آمیز دیگری را به ما برچسب زده باشند. اکنون ما با مرور آنها تنها به خودمان آسیب می زنیم و آینده خود را نابود می کنیم. رها کردن گذشته معجزه می کند.

2. توانایی های منحصر به فرد خود را کشف کنید

در وجود هر شخصی ویژگی های منحصر به فردی وجود دارد. تنها کافی است آن گنجینه را کشف کنید. خودتان آن توانایی ها را کشف کنید و برای پیشرفت آنها مشوق خود باشید. اطراف شما پر است از نعمت هایی که اگر درست از آنها استفاده کنید، تبدیل به انسانی خارق العاده خواهید شد.

3. نقاط ضعف خود را شناسایی کنید

به یاد داشته باشید، هیچ انسانی کامل نیست. در وجود هر شخصی نقاط ضعف و معایبی وجود دارد. نکته ارزشمند این است که این ضعف ها را شناسایی کنید و برای برطرف نمون آنها تلاش کنید. تنها کسی که شما را خوب می شناسد خودتان هستید. تنها شما به خوبی می دانید که کدام جنبه از شخصیت شما ضعیف است. باید برای قوی نمودن آن نهایت تلاش خود را به کار گیرید.

4. خود را با دیگران مقایسه نکنید

مقایسه خود با دیگران به شدت ویرانگر است. مقایسه مانند تانکی است که وسط هدف را نشانه می گیرد. هر کسی محصول شرایط خاصی است. به علاوه درون زندگی دیگران با دیدن بیرون آن سنجیده نمی شود. شما نیز توانایی ها و نعمت هایی دارید که دیگران از وجود آن بی بهره اند. تنها خودتان را با خودتان مقایسه کنید. خود کنونی و خود سابق!

نقش اطرافیان در میزان عزت نفس هر شخص بسیار مهم است

5. اطراف خود را با افراد مثبت اندیش پر کنید

نقش اطرافیان در میزان عزت نفس هر شخص بسیار مهم است. اینکه ما در کنار افرادی باشیم که مدام توانایی های ما را به ما یادآور شوند و از موفقیت های ما با آب و تاب صحبت کنند بی شک عزت نفس ما را افزایش می دهد. اینگونه افراد باعث می شوند فرد به توانایی های خود ایمان بیاورد. این افراد کاری می کنند که ما  روز به روز برای تبدیل شدن به فردی بهتر تلاش کنیم. برعکس افرادی که مدام نقاط ضعف ما را گوش زد می کنند و به ما خرده می گیرند به شدت مخرب هستند. باید این افراد را از زندگیتان حذف کنید.

6. اولین اولویت برای خودتان باشد

خودتان را مرکز توجه خودتان قرار دهید. باید به خودتان اهمیت دهید. از فعالیت های کوچک شروع کنید. برای خود عصرانه چای با عطر گل محمدی دم کنید و بهترین استکان ها را از کابینت بیرون بیاورید. به مناسبت تولدتان مهمانی کوچکی ترتیب دهید. برای خود هدیه ایی بخرید. تنهایی به پیاده روی بروید. بگذارید شخصیتی مستقل از دیگران داشته باشید.

7. سواد و تحصیلات خود را بالا ببرید

سواد و تحصیلات مترادف هم نیستند. اما هردو می توانند در افزایش حرمت نفس بیسار مفید باشند. اینکه ما فردی آگاه باشیم هم از درون به ما عزت نفس می بخشد و هم باعث می شود از نگاه دیگران مهم و محترم باشیم. به علاوه رفتن به محیط دانشگاهی و تجربه حضور در جمع اساتید و دانشجویان تاثیر خوبی دارد. یا می توانید در کلاس های آزاد در حرفه های محتلف ثبت نام کنید و دانش و مهارت خود را افزایش دهید.

8. به ظاهر خود اهمیت دهید

زیبا بودن یکی از راههای افزایش عزت نفس در خود است. شیک پوشی و داشتن ظاهری آراسته رابطه مستقیمی با حرمت نفس دراد. هرچه فرد آراسته تر باشد با اعتماد به نفس بیشتری ظاهر می شود. به علاوه در درون خود احساس رضایت و حسی خوشایند نسبت به خود پیدا می کند.

9. هدفی را برای خود معین کنید

اگر احساس می کنید عزت نفس پایینی دارید، هدفی کوتاه مدت برای خود مشخص کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. هرگز در میانه راه از آن دست نکشید. حس پیروزی وجود شما را سرشار از مسرت می کند. این کار را ادامه دهید و بگذارید همیشه در زندگی هدفی داشته باشید که صبح ها به خاطر آن بیدار شوید.

راههای شگفت انگیز افزایش عزت نفس در خود

در پایان

در مطالب بالا راههای افزایش عزت نفس در خود را برشمردیم. به یاد داشته باشید اینها تنها راههای موجود نیستند. قبل از هر چیز شما خودتان درمانگر خودتان هستید. می توانید از این روش ها الهام بگیرید و راههای دیگری را امتحان کنید تا به حرمت نفس بالایی دست بیاد و روز به روز شاهد شکوفا شدن خود باشد. داشتن حرمت نفس شادمانی وصف ناپذیری را برای زندگی شما به ارمغان می آورد.

برای افزایش عزت نفس روی عکس زیر کلیک کنید و در دوره کیمیاگر ثبت نام کنید. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید:راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست