مقالهموفقیتموفقیت در روابطوبلاگ

لذت بخشیدن دیگران را از خودتان نگیرید

اشتراک گذاری این مطالب در:

آیا کسی در این دنیا وجود دارد که از اعمال یا حرف های اطرافیان یا یک غریبه آسیب ندیده باشد؟ گاهی اوقات این آسیب بسیار عمیق است، مانند زمانیکه همسر یا والدین به اعتماد شما خیانت می کنند. ممکن است مورد آزار و اذیت شدید قرار گرفته باشید و یا یکی از والدین دائما از شما انتقاد کرده باشد. وقتی دنیای درونی شما مختل می شود، تمرکز روی چیزی غیر از آشفتگی یا درد دشوار است. هنگامیکه به صدمه و یا حرف ها فکر می کنید، ممکن است از نظر عاطفی و شناختی دچار مشکل شوید و آسیب ببینید. می توان گفت که بخشش یک داروی قوی برای این نوع دردهاست. در این مقاله سایت خودساخته قصد داریم شما را با بخشش و اینکه چرا بخشیدن سخت است آشنا کنیم.

حتما بخوانید: عزت نفس پایین چه اثراتی در دوست‌ یابی دارد؟

بخشش چیست؟

بخشش، گذشت کردن از کسانی است که به شما آسیب رسانده اند، حتی اگر “لایق” آن نباشند. این بخشیدن به معنای یافتن بهانه برای رفتار فرد آسیب زننده یا تظاهر به عدم وقوع آن آسیب نیست.

وقتی زندگی به شدت به شما ضربه می زند، هیچ چیزی به اندازه بخشش برای آرامش و التیام زخم های عمیقتان موثر و کارساز نیست. بخشش رهایی از رنجش و خشم است، به معنای آشتی نیست. در واقع بخشش برای سلامت روان کسانی که قربانی شده اند بسیار ضروری است.

حتما بخوانید: راه های تسلط بر ذهن را یاد بگیرید و دنیا را فتح کنید

لذت بخشیدن دیگران

نگه داشتن خشم مانند چنگ زدن به ذغال داغ به قصد پرتاب آن به سوی دیگری است، مسلما این شما هستید که اول می سوزید.

افرادی که می بخشند اکثرا شادتر، سالم تر و هم دل تر از دیگران هستند. ناتوانی در بخشیدن شما را به فردی تبدیل می کند که همه ما تعداد کمی از آن ها را در اطراف خود می شناسیم. کسانی که به نظر نمی رسد از طرح انتقام جویی و یا نشخوار کردن دست بردارند. درواقع گذراندن زندگی با انسان های دیگر به معنای تجربه کردن آسیب، خیانت، جراحت و از دست دادن است.

لذت بخشیدن دیگران می تواند به شما در افزایش عزت نفس کمک کند و همچنین به شما احساس قدرت و امنیت درونی بدهد. این کار می تواند دروغ هایی که اغلب به خودتان گفته اید، زمانیکه کسی عمیقا به شما آسیب زده است را معکوس کند. دروغ هایی مانند: من لایق نیستم، حق داشت این کار را انجام دهد و…

مطالعات نشان داده اند که بخشش دیگران برای کسی که می بخشد فواید روانی فراوان و قویی دارد. به عبارتی بخشیدن دیگران، افسردگی، اضطراب، عصبانیت ناسالم و… را کاهش می دهد.

حتما بخوانید: عارضه آنهدونیا در روانشناسی چه علامتی دارد؟

بخشش درمانی چیست؟

وقتی دیگران به شما آسیب می زنند، آن اتفاق می تواند از طریق مختلف بر زندگی شما تاثیر منفی بگذارد. بنابراین مهم است که بعد از اتفاقات بد بتوانید به زندگی خود ادامه دهید، اما انجام این کار همیشه آسان نیست. گاهی اوقات ممکن است برای مدت طولانی برای خشمی که در درون خود احساس می کنید، معلق بمانید. به جای تمرکز بر روی چیزهای خوب زندگی، در گذشته گیر کنید و به یک لحظه بد در زمان گذشته متمرکز شوید.

بخشش درمانی می تواند به شما کمک کند تا بر این احساسات منفی غلبه کنید. درمانگران می توانند به شما کمک کنند تا در مورد مشکلاتی که باعث توقفتان شده صحبت کنید. وقایعی که بر روی آن ها ثابت مانده اید، از بین نمی روند مگر اینکه به درستی به آن ها رسیدگی شود. این کار بسته به شدت ضربه ای که بیمار در معرض آن قرار گرفته است، دشواری هایی دارد.

یک درمانگر بخشش می خواهد درباره آنچه برای شما اتفاق افتاده صحبت کند. بنابراین باید در مورد اینکه این اتفاقات در آن زمان چه احساسی در شما ایجاد کرده اند و اکنون چه احساسی  ایجاد می کنند، صحبت کنید. در مرحله بعد، می توانید بفهمید که آنچه اتفاق افتاده، تقصیر شما نبوده است. گاهی اوقات بیماران به راه هایی فکر می کنند که می توانستند از آن رویداد آسیب زا جلوگیری کند. اما برای پیشرفت در زندگی باید بپذیرید که نمی توانید گذشته را تغییر دهید.

تنها کاری که اکنون می توانید انجام دهید این است که جلو بروید. درمانگر شما ممکن است مکانیسم مقابله ای را برای کمک به فکر کردن به چیزهای خوب توصیه کند. بنابراین تمرکز خود را از رویداد های منفی دور کنید و آن را بر روی چیزهای خوب دیگر زندگی قرار دهید. این می تواند شامل هر چیزی از نقاشی گرفته تا ورزش باشد. هرچیزی که به شما کمک کند تا احساس خوبی به خود و زندگی داشته باشید. به طور کلی این فرایند، برای بازسازی احساس امنیت شما عالی و کاربردی است.

در نهایت، می توانید رها کنید و حتی ممکن است بتوانید فردی را که در گذشته به شما ظلم کرده است را ببخشید. بخشش یکی از اجزای این درمان است، اما مهم ترین بخش آن حرکت کردن از چیزی است که شما را در قسمتی از زندگی گذشته عقب نگه داشته است.

حتما بخوانید: بعضی روزها باید تاریک و افسرده باشند

چرا بخشیدن سخت است؟

همه ما اشتباه می کنیم. این بخشی از طبیعت انسان است، از آنجایی که هیچ کس کامل نیست، گاهی پیش می آید که به هر طریقی ما هم باعث رنجش دیگران شویم.

پس اگر اینطور است، چرا برای برخی از ما اینقدر سخت است که دیگران را ببخشیم؟

از زمانیکه بچه بودیم به ما آموختند که همه چیز در زندگی باید منصفانه باشد. این یک چیز خوب است. با این حال وقتی توسط کسی صدمه ای میبینیم یا آزرده می شویم، درحالیکه ما هیچ اشتباهی که شایسته این اتفاق باشد را مرتکب نشده ایم. این برایمان منصفانه نیست و احساس درونی ما از عدالت برخلاف ایده بخشش است. ما معتقدیم کسی که به ما صدمه زده است مستحق مجازات است. اما می توان گفت که امتناع از بخشش مانند نوشیدن زهر است، زیرا درنهایت به سلامت، آرامش و رفاه خود آسیب می زنیم. بخشش به معنای ضعیف بودن نیست. به معنای فراموش کردن اشتباه و یا پذیرفتن شخص آسیب زننده نیست. بخشش یعنی رها کردن خشم، تلخی، رنجش و نیاز به انتقام و اجازه دادن به خود برای التیام آسیب های وارد شده.

بخشش حتی می تواند شامل رویارویی با شخص آسیب زننده نباشد. قرار نیست آن ها بدانند که تو بخشیده ای، رها کرده ای یا نه. این فقط درمورد شماست، بازیابی آرامش ذهن و مراقبت از سلامتی خودتان. همیشه این را به خاطر داشته داشته باشید که بخشش هدیه ای است که به خود می دهید، نه به شخص دیگر، در این صورت روند بخشش، احساس و شکل کاملا جدیدی به خود می گیرد.

سخن پایانی

اگر نتوانید ببخشید، انرژی زیادی را صرف فکر کردن به جنبه های منفی زندگی خود می کنید. بدانید که صدمه دیده اید، آن درد را به عنوان درد خود بپذیرید و سپس به خود اجازه دهید که به زندگی روزمره خود بدون داشتن کینه بپردازید. اگر با توانایی بخشیدن به تنهایی مشکل دارید، وقت آن است که از یک درمانگر کمک بخواهید.

 

 

 

 

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست