اعتماد به نفسصفحه اصلیمقالهوبلاگ

تاثیر اعتماد به نفس در ورزش | قهرمان ها چگونه هستند؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

اعتماد به نفس یعنی اینکه ما چه درکی از خودمان و توانایی هایمان داریم و چگونه خودمان را ارزیابی می کنیم. اگر ارزیابی مثبتی از خودمان داشته باشیم فرد با اعتماد به نفسی هستم و اگر ارزیابی ما از خودمان منفی باشد از کمبود اعتماد به نفس رنج می بریم. انسان در تمام فعالیت های زندگی اش به داشتن اعتماد به نفس نیاز دارد. در واقع اعتماد به نفس محوری ترین اصل برای کسب موفقیت و پیروزی در جنبه های مختلف زندگی می باشد. تیم خودساخته مطالب بسیاری پیرامون اعتماد به نفس و تاثیر آن بر زندگی نگاشته است. این بار می خواهیم در سایت موفقیت سلف مید به سراغ ورزش برویم و تاثیر اعتماد به نفس در ورزش را به اتفاق هم بررسی کنیم.

بیشتر بخوانید:  زبان بدن افراد با اعتماد به نفس بالا چه شکلی است؟

ساختن آینده با روی آوردن به ورزش

بسیاری از افراد تنها به سبب علاقه و برای گذران اوقات فراغت و بهره مندی از سلامت جسمی و روحی به ورزش کردن روی می آورند. در این میان افردی هم هستند که رؤیاهای بزرگی در سر دارند و به دنبال عملی کردن آنها هستند. قهرمانان ورزشی کم نیستند که با تلاش و جدیدت توانسته اند هم برای خودشان و هم برای کشورشان افتخار آفرینی کنند. در واقع یافتن استعداد های ورزشی و فراهم نمودن زمینه برای شکوفا کردن این استعدادها یکی از بهترین راهها است که می توانید با آن برای آینده ی فرزندانتان سرمایه گذاری کنید. اما تنها استعداد ورزشی کافی نیست بلکه باید شرایط روحی و سلامت بهداشتی فرزندان تان را هم در نظر بگیرید. برای اینکه به اهمیت این مسأله پی ببرید با ما همراه باشید.

تاثیر اعنماد به نفس در ورزش

رمز موفقیت در ورزش تلاش فراوان است. افزایش اعتماد به نفس باعث می شود فرد ورزشکار تا رسیدن به نتیجه نهایی از تلاش کردن دست بر ندارد. در هیچ رشته ی ورزشی نتیجه ایی حاصل نمی شود مگر با سعی بلند مدت. سالها زمان می برد تا تلاش های فرد به ثمر بنشیند؛ و تنها چیزی که باعث می شود فرد در طول سالیان خسته نشود و رسیدن به هدف را نا ممکن نداند، اعتماد به نفس است. اعتماد به نفس باعث می شود فرد در نهایت استقامت تمام خستگی ها را تاب بیاورد. اگر ورزشکار اعتماد به نفس نداشته باشد در همان ابتدا از تمرین های سخت و بدون وقفه به ستوه می آید و با خودش فکر می کند رؤیاهایش دست نیافتنی هستند.

بیشتر بخوانید:  تاثیر اعتماد به نفس در سلامت روان و مشکلات کمبود آن

اعتماد به نفس در تمرین های ورزشی

بیشتر رشته های ورزشی گروهی هستند و حتی اگر انفرادی باشند باز هم نیاز به تمرین های گروهی دارند. تاثیر اعتماد به نفس در ورزش در این مورد کاملا واضح و روشن است. فردی که اعتماد به نفس نداشته باشد در ابتدای راه باز می ماند زیرا نمی تواند در حضور دیگران تمرین کند. چنین فردی مدام نگران قضاوت دیگران است و فکر می کند با اشتباه کردن در تمرین ها از چشم مربی و دیگران می افتد. در مقابل فردی که به توانایی هایش ایمان دارد می داند، یک بار عملکرد منفی در تمرین ها و یا حتی در میادین ورزشی از مهارت های او نمی کاهد، بلکه چنین عملکردهایی باعث می شود او نقطه ضعف هایش را بهتر بشناسد و برای غلبه کردن بر آنها بیشتر تلاش کند.

اعتماد به نفس در تمرین

اعتماد به نفس در میادین ورزشی

بسیار حائز اهمیت است که ورزشکار در میادین ورزشی دچار استرس و اضطراب نشود. این مسأله نقش بسیاری در پیروزی و موفقیت او خواهد داشت. اعتماد به نفس یکی از عوامل تاثیر گذار بر میزان اضطراب است. افراد با اعتماد به نفس معمولا کمتر به دام اضطراب و استرس می افتند و در نتیجه قادر هستند تمام توانایی و مهارت خود را نشان دهند. در این مورد تاثیر اعتماد به نفس در ورزش  غیر مستقیم است. زیرا اعتماد به نفس می تواند مهار کننده استرس و در نتیجه عامل موفقیت و پیروزی در صحنه های ورزشی باشد.

بیشتر بخوانید:  راه های افزایش اعتماد به نفس در رابطه عاشقانه

اعتماد به نفس و مقابله با شکست ها

اگرچه ورزشکار با اعتماد به نفس تنها برای پیروزی تلاش می کند اما روبرو شدن با شکست هم او را از پا در نمی آورد. افرادی که به توانایی هایشان ایمان ندارند کافی است یک بار شکست را تجربه کنند تا از خودشان متنفر شوند و با نگاه دست پایینی به خودشان نگاه کنند. اما فرد با اعتماد به نفس می داند شکست مقدمه ی پیروزی است، او می داند مسیر موفقیت از جاده ی شکست می گذرد.

بیشتر بخوانید:  احساس تحقیر شدن از علائم یک رابطه ناسالم است

نقش والدین و مربیان

علاوه بر توانایی های فرد و تلاش او در جهت افزایش اعتماد به نفس، نقش والدین و مربیان در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. شما به عنوان یک مربی یا والدین موظف هستید در وهله ی اول به دنبال القای افکار مثبت و ترک افکار منفی در فرزند یا شاگردتان باشید سپس بهبود عملکرد او در زمینه ی ورزش را دنبال کنید. چرا که سلامتی جسمی و نتایج حاصل از آن تنها در صورت برخورداری از سلامت و بهداشت روانی حاصل می شوند. فرد ورزشکار باید خودش را دوست داشته باشد تا بتواند از بدنش در جهت رسیدن به اهداف ورزشی استفاده کند.

نقش والدین و مربیان در افزایش اعتماد به نفس در ورزش

اگر فکر می‌کنید از کمبود اعتماد به نفس رنج میبرید، خودساخته شرکت در دوره کیمیاگر را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر و ثبت نام روی عکس زیر کلیک کنید

راه های افزایش عزت نفس را یاد بگیرید

مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست