درمان استرسمقالهوبلاگ

انرژی درمانی چیست و آیا در کاهش استرس و درمان سرطان مؤثر است؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

انرژی درمانی چیست و چقدر مؤثر است؟ آیا انرژی درمانی در آرامش اعصاب و تسکین درد تاثیرگذار است؟ آیا این روش بدون عارضه است؟ تبلیغ کنندگان این روش تا چه اندازه درست می‌گویند؟ آیا انرژی درمانی به درمان سرطان کمک می‌کند؟
اینها سوالاتی است که اغلب مردم در مورد انرژی درمانی ریکی می‌پرسند. ما قصد داریم در این مطلب به طور کامل در این مورد صحبت کنیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.
آنچه در ادامه می‌خوانید:

  • انرژی درمان چیست و چقدر حقیقت دارد؟
  • یک حقیقت مهم در مورد انرژی درمانی
  • آیا انرژی درمانی از سوی مجامع علمی تایید شده است؟
  • انرژی درمانی چگونه انجام می‌شود؟

انرژی درمان چیست و چقدر حقیقت دارد؟

انرژی درمانی یک روش نوین درمانی است که در آن با اشکال مختلف موسیقی، لمس و ریکی سعی در درمان بیماران دارند. هنوز هم افراد زیادی هستند که معتقدند این روش تاثیرگذار نیست. کسانی هم که در این حوزه فعالیت می‌کنند اغلب یا کلاهبردار هستند و یا قصد فریب دادن مردم را دارند.
البته ما در این مطلب قصد تبلیغات برای هیچ موسسه یا استاد انرژی درمانی را نداریم. بلکه می‌خواهیم به صورت کاملاً بی‌طرف به شرح بیشتر انرژی درمانی جسم و روان بپردازیم.

انرژی درمانی برای تسکین تمامی دردهای جسمی و روحی نیست. برای مثال اگر کسی مدعی شود که می‌تواند با این روش بیماری سرطان بدخیم را درمان کند، کاملاً دروغ گفته است. انرژی درمانی در ایجاد آرامش روحی و بهبود کیفیت زندگی مؤثر است.

یک حقیقت مهم در مورد انرژی درمانی

انرژی درمانی برای تسکین تمامی دردهای جسمی و روحی نیست. برای مثال اگر کسی مدعی شود که می‌تواند با این روش بیماری سرطان بدخیم را درمان کند، کاملاً دروغ گفته است. انرژی درمانی در ایجاد آرامش روحی و بهبود کیفیت زندگی مؤثر است.
برای مثال کسی که از بیماری افسردگی رنج می‌برد، با کمک این روش می‌توان سبک زندگی او را تغییر داد. در نتیجه کمک زیادی به درمان او می‌کند. همچنین افرادی که مدام مضطرب و نگران هستند با روش انرژی درمانی ریکی قابل درمان هستند. اما اینکه مدعی شویم با این روش می توان بیماری های صعب العلاج را درمان کرد، گزافه گویی کرده ایم. ولی در تغییر خلقیات و سبک زندگی تاثیرگذار است.

انرژی درمانی چیست و چقدر مؤثر است؟

آیا انرژی درمانی از سوی مجامع علمی تایید شده است؟

مرکز ملی طب مکمل و جایگزین (NCCAM ) این روش درمانی را در کنار پزشکی تایید می‌کند. این روش قابل اثبات است و تاثیر زیادی در بهبود خلقیات و روحیات افراد دارد. از نظر مرکز پزشکی مکمل و جایگزین، انرژی درمانی همانند سایر روش‌های پزشکی مثل لیزر، رزونانس مغناطیسی (MRI) و پرتو درمانی عمل می‌کند.
البته این روش درمانی برای از بین بردن استرس، اضطراب و افسردگی باید توسط پزشکان متخصص انجام شود. هر کسی قادر به انجام روش انرژی درمانی جسمی نیست.

از نظر متخصصانی که روش انرژی درمانی را اجرا می‌کنند، افراد دارای نوعی نیروی ذاتی هستند. این انرژی ذاتی قابل اندازه گیری نیست. اما تاثیر زیادی در شکل‌گیری شخصیت، روحیات، خلقیات و حتی بیماری‌ها دارد. حتی این انرژی از یک نسل به نسل بعدی منتقل می‌شود.

انرژی درمانی چگونه انجام می‌شود؟

از نظر متخصصانی که روش انرژی درمانی را اجرا می‌کنند، افراد دارای نوعی نیروی ذاتی هستند. این انرژی ذاتی قابل اندازه گیری نیست. اما تاثیر زیادی در شکل‌گیری شخصیت، روحیات، خلقیات و حتی بیماری‌ها دارد. حتی این انرژی از یک نسل به نسل بعدی منتقل می‌شود.
انرژی درمانی درست شبیه ورزش یوگا می‌تواند در ایجاد آرامش، کاهش استرس و اضطراب در زندگی تاثیرات مثبتی به جا بگذارد.
انرژی درمانی ریکی با اشکال مختلفی انجام می‌شود که عبارتند از:

  • انرژی درمانی با موسیقی
  • انرژی درمانی صدا
  • لمس درمانی و ریکی

اما این روش‌ها به چه صورت انجام می‌شوند:

  • انرژی درمانی با موسیقی

در این روش سعی می‌شود تا از موسیقی و آهنگ‌های مختلف برای کاهش استرس و اضطراب بیماران استفاده شود. برخی از درمانگرها ادعا می‌کنند که می‌توانند با کمک موسیقی، اضطراب را در بیماران سرطانی کاهش دهند. سپس به بهبود کامل بیمار کمک می‌کنند.
البته در این مورد هیچ نتیجه قطعی در دست نیست. استیو جابز از جمله کسانی بود که به جای جراحی لوزالمعده از روش‌های انرژی درمانی و طب سوزنی استفاده کرد. اما به جای درمان، فوت شد. پس خودساخته نمی‌تواند با قاطعیت بگوید بیماری جسمی شما حتماً با انرژی درمانی بهبود می‌یابد.

  • انرژی درمانی با کمک صدا

یکی دیگر از روش‌های انرژی درمانی جسمی از طریق صداهای ضبط شده انجام می‌شود. به این صورت که صداها از قبل ضبط می‌شود. سپس درمانگر آن‌ها را با فرکانس‌های مختلف پخش می‌کند. گوش دادن به این آهنگ‌ها می‌تواند باعث افزایش قدرت تمرکز شود. زیرا در صدا اشکال مختلفی از سازها وجود دارد که گوش روی شنیدن آن‌ها متمرکز می‌شود.
از نظر درمانگرها تمرکز مغز بر روی شنیدن صدا به مرور زمان باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شود.

کلمات کلیدی: انرژی درمانی چیست / انرژی درمانی ریکی /

  • لمس درمانی و ریکی

یکی دیگر از اشکال انرژی درمانی جسمی از طریق لمس ملایم بدن انجام می‌شود. گفته می‌شود این روش در بهبود برخی از بیماری‌ها از جمله سردردهای میگرنی، تهوع و سرطان مؤثر است. در حالیکه هر روشی از انرژی درمانی فقط قادر است تا حدودی از اضطراب را کاهش دهد. اما اگر بیماری پیشرفت کرده باشد، جز با روش جراحی و مصرف دارو قابل درمان نیست.

سخن پایانی

آنچه در مورد انرژی درمانی گفته شد، حاصل مطالعه مطالبی است که مخالفان و موافقان این روش منتشر کرده‌اند. در مورد اینکه آیا انرژی درمانی باعث درمان سرطان و یا برخی از بیماری‌ها می‌شود، باید بگوییم خیر. این روش فقط در آرامش اعصاب، کاهش استرس و اضطراب تا حدودی مؤثر است. اما روشی برای درمان بیماری‌های صعب‌العلاج نیست.

اگر برای کاهش استرس به انرژی درمانی اعتقاد زیادی ندارید و یا از این روش نتیجه نگرفته اید، خودساخته شرکت در دوره «خداحافظ استرس» را به شما پیشنهاد می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید:

انرژی درمانی چیست

 

 

برچسب‌ها: , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست