مقالهوبلاگ

7 قانون برای تغییر عادت های رفتاری / بهترین تکنیک های عادت سازی

اشتراک گذاری این مطالب در:

تغییر عادت های رفتاری می‌تواند راه رسیدن به آرزوها را هموارتر کند. شاید یکی از دلایلی که مانع از رسیدن به موفقیت می‌شود، عادت‌های نادرست باشد. برای مثال دیر بیدار شدن، تنبلی، پرخوری، پرحرفی و … در زمره عادت‌های بد به‌شمار می‌روند. برای عادت سازی می‌توانید چندین تکنیک را به کار ببرید. برای یادگیری این تکنیک‌ها تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

  1. برای خود تعهد 30 روزه ایجاد کنید
  2. کارها را به صورت روزانه انجام دهید
  3. با کارهای ساده شروع کنید
  4. یادآوری به خود را فراموش نکنید
  5. سازگاری را تمرین کنید
  6. دوستان خوب پیدا کنید
  7. قانون 5 ثانیه را برای خود اجرا کنید

 

برای خود تعهد 30 روزه ایجاد کنید

برای اینکه بتوانید عادت سازی کنید، باید حداقل 3 تا 4 هفته یک کار به صورت مداوم انجام دهید. بنابراین یک تقویم 30 روزه برای تغییر عادت های رفتاری خود در نظر بگیرید. شما باید بتوانید یک عادت را برای این مدت مشخص شده، تغییر دهید. برای مثال اگر عادت به پرخوری دارید، قبل از اینکه اضافه وزن شما سر به فلک بکشد، فقط برای مدت یک ماه از غذای خود بکاهید.

کارها را به صورت روزانه انجام دهید

اگر همیشه برایتان سوال است که « چگونه در خود عادت خوب ایجاد کنیم »، انجام کارها به صورت روزانه است. اگر به ورزش کردن علاقمند هستید و مدت‌هاست تلاش می‌کنید به باشگاه بروید اما موفق نمی‌شوید، همین حالا به مدت 10 دقیقه ورزش کنید.

وقتی یک کار مثبت را به مقدار کم اما هر روز انجام دهید، به مرور زمان برایتان به یک عادت همیشگی تبدیل می‌شوید. کافیست یک روز آن را کنار بگذارید. روز بعد هم تنبلی بر شما مسلط می‌شود و آن را به روز دیگری موکول می‌کنید. برای عادت سازی لازم است تا یک کار را به صورت مداوم و به مدت 30 روز انجام دهید.

برای اینکه بتوانید لیست عادت های خوب را برای خود اجرا کنید

با کارهای ساده شروع کنید

برای اینکه لیست عادت های خوب را در برنامه روزانه بگنجانید، لازم نیست به سراغ کارهای سخت بروید. برای مثال اگر می‌خواهید مطالعه کردن شبانه را شروع کنید، نیاز نیست تا 2 ساعت زمان بگذارید. در همان روزهای اول با 10 دقیقه تا نیم ساعت شروع کنید. نباید در ابتدای راه عادت سازی به خودتان سخت بگیرید. به مروز زمان که برایتان عادت شد، زمان آن را افزایش دهید.

یادآوری به خود را فراموش نکنید

فراموشی یکی از دلایلی است که اغلب باعث می‌شود، از کارها جا بمانید. بسیاری از افرادی که به برنامه تغییر عادت های رفتاری پایبند نیستند، از «فراموشکاری» به عنوان یک علت مهم نام برده‌اند. برای اینکه از هدف دور نشوید، مدام باید آن را با خود یادآوری کنید. کارها و عادت‌های روزانه را روی یک کاغذ بنویسید. همچنین می‌توانید آلارم گوشی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که در ساعات مشخص، کارها را به شما یادآوری کند. گاهی ممکن است انگیزه و توان انجام یک کار را داشته باشید. اما فقط فراموش کنید.

سازگاری را تمرین کنید

اگر سازگاری با محیط و لیست عادت های خوب را یاد بگیرید، به مرور زمان برایتان همه چیز عادی می‌شود. شما برای اینکه بتوانید عادت سازی کنید، نیاز دارید از کار کردن لذت ببرید. تا زمانی که از ورزش کردن لذت نبرید، نمی‌توانید آن را به یک عادت تبدیل کنید.

در واقع این سازگاری و لذت بردن است که باعث می‌شود یک کار را به صورت مستمر و همیشگی انجام دهید. برای مثال وقتی شانه زدن موهایتان هستید، بعد از اتمام کار می‌بینید که چقدر موهایتان زیبا شده است و از آن لذت می‌برید. همین لذت بعد از کار و یا در حین انجام باعث می‌شود تا شوق انجام دوباره کارها را داشته باشید.

دوستان خوب پیدا کنید

برای اینکه بتوانید تغییر عادت های رفتاری را به نحو بهتری انجام دهید، به دوستان خوب نیاز دارید. البته در انتخاب این افراد باید دقیق و معقول رفتار کنید. به سراغ هر کسی نروید. بلکه کسانی را انتخاب کنید که فهرستی از عادت‌های خوب را هر روز انجام می‌دهند. داشتن دوستی که هر روز ورزش می‌کند؛ در کار کردن با دقت عمل می‌کند، به سر و وضع خودش می‌رسد، خوش رفتار و آرام است، کمک زیادی به عادت سازی شما می‌کند.

قانون 5 ثانیه را برای خود اجرا کنید

برای اینکه بتوانید لیست عادت های خوب را برای خود اجرا کنید، باید مثل ماشه تفنگ باشید. به یکباره از جای خود برخیزید. حتی یک لحظه هم صرف فکر کردن نکنید. وقتی از نظر شما یک کار درست و مؤثر است، باید به عادت تبدیل شود. برای تبدیل کردن آن به عادت، دیگر به فکر کردن مجدد نیاز ندارید.

برای مثال یک ساعت دویدن در طی روز می‌تواند به سلامت بدن کمک زیادی کند. شما مدت‌هاست به این کار فکر کرده‌اید. حالا برای اینکه آن را انجام دهید، نیاز نیست تا باز هم بخواهید به آن فکر کنید. چرا که فکر کردن مجددا ممکن است مانع از انجام آن شود. یا اینکه شما به طور کلی از آن منصرف شوید. پس فقط لحظه اجرا، با شمارش  عدد، به یکباره آن را انجام دهید.

برای اینکه بتوانید عادت سازی کنید، برای اینکه بتوانید عادات بد را ترک کنید، باید رهبری خود را برعهده بگیرید. برای تقویت این ویژگی، خودساخته شرکت در دوره‌ی «قاتل رویاهات رو پیدا کن» را به شما پیشنهاد می‎دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

ترک عادات بد

برچسب‌ها: , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست