مقالهوبلاگ

چگونه عادت هایمان را تغییر دهیم؟ | 11 روش تغییر عادت های بد

اشتراک گذاری این مطالب در:

چگونه عادت هایمان را تغییر دهیم ؟ بسیاری از افراد در جواب این سوال می‌گویند تغییر عادت ممکن نیست. زیرا عادت‌ها جزئی از شخصیت‌مان هستند و اگر آن‌ها را تغییر دهیم یعنی شخصیت ما تغییر می‌کند. برخی هم معتقدند تغییر عادت‌ها به ریاضت و سختی نیاز دارد. بسیاری هم معتقدند تغییر عادت باید در یک دوره زمانی طولانی صورت بگیرند. به هر حال تغییر عادت های بد چیز غیرممکنی نیست. اما به تلاش، خواست و اراده شما هم نیاز دارد.

در ادامه به چندین مورد از روش های تغییر عادت های رفتاری می‌پردازیم.

 برای خود در همه کارها هدف مشخص کنید

یکی از راه‌های تغییر عادت های قدیمی مشخص کردن هدف حتی برای کارهای جزئی و کوچک است. هدف انگیزه کارها را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر شما را از انجام کارهایی که سود و فایده‌ای ندارند، باز می‌دارد. حتی وقتی در حال تماشای یک فیلم هستید، قصد خود را مشخص کنید. اگر تماشای این فیلم هیچ سودی به حالتان ندارد، تماشای آن یعنی وقت تلف کردن.

گوش دادن به آمیگدالا را متوقف کنید

یکی دیگر از راه های تغییر عادت متوقف کردن آمیگدال است. آمیگدال قطعه‌ای بادامی شکل در وسط مغز است که وظیفه ایمنی بدن را برعهده دارد. اما در بسیاری از مواقع این قسمت از مغز مانع از برداشتن قدم‌های جسورانه می‌شود. اما وقتی این قسمت را متوقف سازید با اطمینان می‌توانید حرکت کنید. وقتی از کاری ترس دارید، آن را انجام دهید. در این صورت است که آمیگدال متوجه می‌شود برخی از قدم‌ها آنقدر هم کار سختی نیستند.

روابط اجتماعی خوب را توسعه دهید

یکی دیگر از روش های تغییر عادت ارتباط با آدم‌های موفق و فعال است. در واقع ارتباط طولانی با این افراد باعث برانگیخته شدن حس رقابت می‌شود. حتی اگر فردی با بدترین عادت‌های زندگی از قبیل تنبلی باشید، وجود افراد پرکار و موفق باعث ایجاد انگیزه در شما می‌شود.

برای خود مقاومت ذهنی بسازید

چطور؟ مگر می‌شود؟ هر زمان که در حال سرزنش کردن خود هستید، این کار را طی 3 ثانیه متوقف کنید. وقتی در حال فکر کردن به موضوعات منفی و ناراحت‌کننده هستید، فوراً به دنبال موضوعات خوب و هیجان‌انگیز بگردید. برای تغییر عادت های بد باید بتوانید کنترل ذهن خود را در دست بگیرید.

خود را تبدیل به شنونده خوبی کنید

یکی از روش های تغییر عادت تبدیل شدن به یک شنونده خوب است. ارتباط مؤثر کلید ایجاد تعادل در زندگی است. وقتی شنیدن را به گفتن ترجیح دهید، زمان بیشتری برای فکر کردن و تحلیل دارید. از سوی دیگر با شنیدن اطلاعات بیشتری را وارد ذهن می‌کنید. اما با حرف زدن اطلاعات از ذهن شما به بیرون می‌رود. پس سعی کنید واردکننده اطلاعات باشید.

چگونه عادت هایمان را تغییر دهیم

کمک کردن به دیگران را فراموش نکنید

یکی از بهترین پادزهرها برای استرس اینست که کمی از فکر کردن به خودتان دور شوید. بهترین راه برای پرت کردن حواس خود، کمک کردن به دیگران است. وقتی مشغول مراقبت از دیگران هستید، دیگر نمی‌توانید نگران خود باشید. این روش به تغییر عادات بد کمک زیادی می‌کند.

در کارها مستقل عمل کنید

یکی از روش های تغییر عادت اینست که کمی از توقعاتتان را کمک کنید. وقتی مدام منتظرید دیگران به کمکتان بیایند، طبیعی است که اگر آن‌ها خواست‌تان را برآورده نکنند، به شدت عصبانی می‌شوید. مطالعات زیادی نشان می‌دهد، افراد شاد مستقل عمل می‌کنند و خود را از کمک دیگران بی‌نیاز می‌دانند. استقلال رفتاری و عملکردی با سطح رضایت از زندگی ارتباط مستقیمی دارد.

قدرشناسی خود را افزایش دهید

افکار قدرشناسانه باعث می‌شود تا بدبینی از بین برود. وقتی دیگران ببینند شما فرد قدردانی هستند، انگیزه‌شان برای ارتباط موثر با شما افزایش می‌یابد. از سوی دیگر قدردانی در درون شما باعث بهبود وضعیت روحی و کاهش استرس می‌شود.

برای خود مراسم صبحگاهی ایجاد کنید

یکی از تغییر عادت های قدیمی و بد، ایجاد یک مراسم همیشگی برای زمان صبح است. هر چیزی را که باعث می‌شود برای کل روز انرژی بیشتری داشته باشید، در زمان صبح اجرا کنید. برای مثال اگر دویدن یا پیاده‌روی انرژی مثبت کل روزتان را تأمین می‌کند، در زمان صبح آن را به هر قیمتی که شده است، انجام دهید. داشتن یک برنامه مشخص برای زمان صبح می‌تواند شما را ملزم به اجرای تمامی برنامه‌ها در طی روز کند.

در زمان صبح انرژی بدن بیشتر از هر زمان دیگری است. اگر در این موقع از روز بتوانید خود برای انجام یک کار ملزم کنید، کنترل خود را برای ساعات باقی‌مانده روز در دست می‌گیرد.

قانون 80/20 را دنبال کنید

یکی از راه‌های تغییر عادت های بد پیروی از اصل پارتو یا قانون 80/20 است. این اصل یعنی در هر شرایطی، 20٪ وظایف 80٪ نتایج را به همراه دارد. بنابراین می‌توانید بیشترین وقت و انرژی خود را بر روی کارهایی که بیشترین تاثیر را به همراه دارند، متمرکز کنید. در این صورت بهره‌وری خود را به حداکثر می‌رسانید.

بخوانید بخوانید بخوانید

مطالعه کتاب بهترین راه برای تغییر عادات قدیمی است. کسب دانش باعث تحریک قوه خلاقیت می شود. از سوی دیگر در زمان مطالعه ذهن بر روی جملات کتاب متمرکز می‌شود و اثر آرامبخشی بر روی روحیه دارد. مطالعه کردن رمان درست شبیه به مدیتیشن می‌تواند به بهبود وضعیت روحیه و روان کمک کند. بهتر است خواندن کتاب‌های مورد علاقه‌تان را به زمان شب موکول کنید.

چگونه عادت هایمان را تغییر دهیم ؟

در پایان

آنچه در مورد روش های تغییر عادت بد گفته شد، راه‌هایی ساده اما کاربردی هستند. اگر می‌خواهید مسیر زندگی خود را به سمت موفقیت هدایت کنید و یک قدم به رویاهایتان نزدیک شوید، چاره‌ای ندارید جز تغییر عادت‌های قدیمی. پس از همین حالا دست به کار شوید.

برای اینکه بتوانید عادات بد را ترک کنید، باید رهبری خود را برعهده بگیرید. برای تقویت این ویژگی، خودساخته شرکت در دوره‌ی «قاتل رویاهات رو پیدا کن» را به شما پیشنهاد می‎دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید:

ترک عادات بد

برچسب‌ها: , ,
مقالات پیشنهاد شده

3 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست