مقالهموفقیت در کسب و کاروبلاگ

چگونه درخواست افزایش حقوق کنیم و آن را به دست بیاوریم؟

اشتراک گذاری این مطالب در:

در دنیای رقابتی امروز، به نظر می رسد برای به دست آوردن جایگاه و حق واقعی خودمان تحت فشار زیادی قرار داریم. خصوصا در کلان شهر هایی مثل تهران، افراد دایما در حال مقایسه ی موقعیت شغلی خودشان با اطرافیان و یا دیگر افراد شاغل در صنعت خودشان هستند. این موضوع کاملا منطقی است. در یک جو رقابتی، همه ی ما نیاز داریم تا جایگاه خودمان را ارتقا بدهیم. زمانی که می توانیم به جای جایگاه سوم، جایگاه اول را به دست بیاوریم چرا به دنبال آن نباشیم؟ برای موفقیت در کسب و کار چه باید کنیم؟

چگونه درخواست افزایش حقوق کنیم و آن را به دست بیاوریم؟

یکی از چالش برانگیز ترین مشکلات محیط های شغلی، مربوط به بحث افزایش حقوق و دستمزد می شود. احتمالا برای تان پیش آمده که متوجه بشوید نسبت به سایر همکارانتان حقوق کمتری دریافت می کنید و یا معتقدید که ارزش کاری که انجام می دهید، بیشتر از حقوقی است که بابت آن دریافت می کنید. در این شرایط، افزایش حقوق می تواند انگیزه ی شما را چند برابر کند. اما در بسیاری از موارد، ارایه ی چنین درخواستی به کارفرما بسیار سخت و استرس زا است.

اما راه هایی وجود دارد که می توانید به کمک آن ها به خواسته تان برسید. مهم نیست که در یک شرکت خصوصی با بودجه ی محدود کار می کنید و یا یک شرکت دولتی، این راهکارها می توانند برای هر کسی در هر جایگاهی موثر واقع بشوند. در ادامه با خودساخته همراه باشید.

درخواست افزایش حقوق یکی از آن کارهایی است که برای بسیاری از ما سخت است. اما این کار نوعی هنر است که یادگیری و اجرای صحیح آن می تواند شما را به خواسته تان برساند. مهم ترین قسمت ماجرا این است که دلایل منطقی ای برای افزایش حقوتان داشته باشید. باید نگاهی واقع بینانه به کارتان و جایگاهی که در شرکتتان دارید بیاندازید و موقعیت را از دید کارفرما هم بررسی کنید. اما زمانی که مطمئن شدید حق شما بسیار بیشتر از دریافتی فعلی تان است، می توانید با این 5 قدم ساده، انتظار نتیجه ی بهتری را داشته باشید.

بیشتر بخوانید: 5 راه برای اینکه سریعا اعتماد به نفستون رو بالا ببرید

1- زمان مهم ترین چیز است

انتخاب یک زمان درست برای اعلام درخواست تان می تواند مشکل باشد. اما زمانبندی یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که در بحث افزایش حقوق باید به آن توجه کنید. به طور مثال اگر رئیس تان به تازگی یک معامله ی مهم را از دست داده باشد، یکی از مشتری ها قراردادی را لغو کرده باشد و یا موارد مشابه دیگر، بدون توجه به این که درخواست تان چقدر منطقی و عادلانه است، بهتر است آن را به زمان دیگری موکول کنید.

اگر شرکت تان برنامه ی منظمی برای بررسی میزان کارکرد کارمندان دارد، بهتر است از چندین ماه قبل از درخواست تان در رابطه با کارآیی و جبران خسارت هایی که برای شرکت انجام دادید با رئیستان گفتگو کنید تا او ذهنیتی در رابطه با اینکه سهم شما در پیشرفت و سود مجموعه دقیقا تا چه اندازه بوده است داشته باشد.

2- مدارک را جمع آوری کنید

آمادگی شما برای درخواست تان یک ضرورت است. اگر آماده نباشید نمی دانید دقیقا باید چه چیزی را درخواست کنید. قبل از اینکه درخواست تان را ارایه بدهید، باید دو نوع مدرک را جمع آوری کنید. اولین مدرک که در واقع مهم ترین مدرک است، حقایقی درباره ی توانایی های منحصر به فرد شما است که موقعیت تان را تقویت می کند. این مدارک می تواند توانایی اجرایی شما در زمینه حفظ سرمایه، نتایج مثبت پروژه های انجام شده توسط شما، رضایت مشتری از شما و یا تاییدیه و حسن انجام کار از مسئول و سرپرست بخش خودتان باشد.

این مورد از این نظر اهمیت دارد که بسیار محتمل است که رئیس شما از تمام موفقیت های شما در طی یک سال اخیر خبر نداشته باشد. مورد دوم، جمع آوری اطلاعات درباره ی میزان حقوق دریافتی افراد شاغل در شرکت ها و صنعت مورد نظرتان است که از این طریق می توانید با در نظر داشتن میزان حقوق منطقی، درخواست تان را ارایه کنید.

بیشتر بخوانید: عزت نفس پایین در محل کار چه بلایی سرتان می‌آورد؟

3- درخواست کردن را از قبل تمرین کنید

مهم است که بدانید دقیقا چه چیزهایی قرار است به رئیس تان بگویید. این مورد را فقط در ذهنتان تمرین نکنید، بلکه بهتر است محتوای درخواست تان را روی کاغذ بیاورید. زمانی که مشخص کردید دقیقا قرار است چه چیزی بگویید، آن را برای خودتان و یا کس دیگری با صدای بلند بخوانید، صدای خودتان را موقع خواندن متن ضبط کنید و دوباره گوش بدهید. این کار باعث می شود تا نقاط ضعف صحبت ها و یا تن صدایتان را تشخیص بدهید و آن ها را رفع کنید. ممکن است متوجه بشوید که برای رسیدن به درخواست اصلی، زیادی مقدمه چینی کرده اید و بهتر است متن درخواست تان را تغییر بدهید.

در مرحله ی بعد به این مکالمه از دیدگاه رئیس تان گوش بدهید. به واکنش های مختلفی که ممکن است نشان بدهد فکر کنید و جواب مناسب آن ها را در ذهنتان آماده کنید. به خصوصیات و علاقمندی های او فکر کنید و در نظر بگیرید که چرا باید به درخواست شما علاقه و توجه نشان بدهد. بهتر است به منافع رئیس تان هم در این مورد فکر کنید.

4- با اعتماد به نفس باشید

یادتان باشد در هنگام اعلام درخواست تان احترام متقابل را در نظر بگیرید. اصل سه گانه را به خاطر داشته باشید: آرام باشید، گفتگو کنید و بیشترین همکاری را با رئیس تان داشته باشید. از الگویی که به الگوی «رباینده قدرت» معروف است دوری کنید. رباینده ی قدرت به این معنی است که نباید درخواست تان را به صورت سوال (آیا می توانم درخواست افزایش حقوق داشته باشم؟)، یا تعریفی (معتقدم که کار من بسیار خوب است)، بیان کنید. به جای آن، درخواست تان را مستقیم و با اعتماد به نفس بیان کنید. زبان بدن می تواند تاثیر زیادی داشته باشد. در رابطه با زبان بدن افراد با اعتماد به نفس اطلاعات کسب کنید و سعی کنید آن را در خودتان ایجاد کنید.

5- از شکایت و اتمام حجت کردن دوری کنید

به هیچ عنوان درخواست تان را با شکایت و یا تهدید شروع نکنید. در این صورت رئیس تان را در حالت دفاعی قرار می دهید و این می تواند به ضرر شما تمام بشود. خودتان را با همکاران دیگر مقایسه نکنید و از اینکه کمتر از دیگران حقوق می گیرید شکایت نکنید. خوش بین باشید و تنها روی این که شما به تنهایی چه ارزشی دارید و چه کمکی به پیشرفت شرکت کرده اید تمرکز کنید. به طور ضمنی و یا به صراحت از ترک کارتان صحبت نکنید. در این صورت در بهترین حالت مکالمه را تبدیل به مکالمه ای تبلیغاتی برای خودتان کرده اید و در بدترین حالت، خودتان را از چشم رئیس تان انداخته اید.

6- به آینده نگاه کنید، نه به گذشته

درخواست افزایش حقوق را نه تنها با توجه به موفقیت های گذشته تان، بلکه به خاطر دستاوردهای بهتر در آینده، ارایه دهید. خودتان را به عنوان کارمندی معرفی کنید که به رشد فردی اش در کنار رشد و بهبود شرکت متعهد است. درباره ی موفقیت های گذشته تان صحبت کنید و بعد از آن از موفقیت هایی که می خواهید در آینده به دست بیاورید بگویید. به کارفرمایتان این اطمینان را بدهید که مشکلات و اهدافش را می شناسید و درخواست افزایش حقوقتان را به عنوان راهی برای کمک به او معرفی کنید. باید بدانید چه چیزی برای کارفرمایتان ارزشمند است، چه چیزی بیشترین اهمیت را برایش دارد و چگونه با رشد و پیشرفت شرکت، می توانید به زندگی شخصی او کمک کنید.

7- اگر پاسخ منفی دریافت کردید

اگر جواب رد دریافت کردید یک برنامه ی جایگزین داشته باشید. آیا در قبال رد شدن درخواست افزایش حقوق تان، می توانید از مزایای دیگری مثل کارانه ی تشویقی و یا ساعات کاری انعطاف پذیر استفاده کنید؟ اگر پاسخ همچنان منفی بود، بپرسید برای گرفتن جواب مثبت از او چه کاری باید انجام بدهید. از او بپرسید که چه کارها و وظایف دیگری را می توانید بر عهده بگیرید و یا چه تغییراتی می توانید در بخش خودتان ایجاد کنید که منجر به افزایش حقوق تان بشود؟ در این صورت به کارفرما این اطمینان را می دهید که به رشد درون سازمانی پایبندید و احتمال گرفتن حقوق و مزایای بالاتر را بیشتر می کنید.

برچسب‌ها: , , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست