پادکست موفقیتوبلاگ

پادکست موفقیت – خطای شناختی(۸) : دروغ‌ های شیرین

اشتراک گذاری این مطالب در:

یکی دیگر از خطاهای شناختی دروغ های شیرین است که در این پادکست موفقیت به آن می پردازیم. دروغ های شیرین به معنای گول زدن خودمان است. این خطای شناختی زمانی رخ می دهد که در زندگی شکست میخوریم و بعد سعی می کنیم با دروغ های شیرین خود را قانع کنیم که هیچ اتفاقی نیفتاده است. گاهی هم قصد انجام یک کار را داریم اما چون به آن دست پیدا نمی کنیم، تلاش می کنیم با پیدا کردن عیب و نقص خود را تبرئه کنیم.

پادکست موفقیت ـ تاثیر دروغ های شیرین بر زندگی

بسیاری از ما سعی می کنیم با دروغ های شیرین خود را قانع کنیم که هیچ ایرادی نداریم. بلکه این شرایط و محیط است که پر از عیب و نقص و محدودیت است. برای همین است که برای افراد برای رسیدن به خواسته هایشان تلاش نمی کنند. خودباختن منطق درستی نیست و باعث می شود از زندگی ناامید شوید. بسیاری از افرادی که به مرور افسرده می شوند، خودباخته هستند. اما این افراد کسانی هستند که به هیچ عنوان نمی خواهند قبول کنند که خودشان هم مسبب شکست ها و ناکامی هایشان هستند.

تاثیر دروغ های شیرین بر زندگی این می شود که چون افراد نقص ها و عیب های خود را قبول نمی کنند، تلاشی هم برای رفع آن نمی کنند. در نتیجه همیشه در جا میزنند. افرادی که هیچگاه در زندگی پیشرفتی ندارند و همیشه یک پله عقب تر از دیگرانند، در این دسته قرار می گیرند. به دلیل اینکه شرایط و محیط را علت اصلی ناکامی خود می دانند، پس تلاش خود را بی نتیجه می دانند. پس تاثیر دروغ های شیرین بر زندگی در جا زدن و پسرفت زندگی است.

دروغ های شیرین

 پادکست موفقیت – تاثیر دروغ های شیرین بر شخصیت

شخصیت افرادی که به خطای شناختی دروغ های شیرین مبتلا هستند، مغرورند. آنها آنقدر خود را برتر می دانند که حاضر نیستند بپذیرند که اشتباه می کنند. آنها نمی خواهند قبول کنند در زندگی تصمیمات اشتباه می گیرند. بلکه اگر بعدها با شکست و ناکامی روبرو شدند، دیگران را مقصر می دانند. این خصوصیت رفتاری در افراد مغرور بیشتر دیده می شوند. افرادی که متواضع هستند براحتی اشتباه خود را می پذیرند و به جای اینکه گناه خود را به گردن دیگری بیندازند، می دانند که خودشان در محوریت تصمیم گیری قرار داشته اند.

 

پادکست موفقیت – دوری از حقیقت

فاصله گرفتن از حقیقت یکی از تاثیرات منفی خطای شناختی دروغ های شیرین است. حقیقت زندگی چیزی جز «من» نیست. «من» در تصمیم گیری ها در اولویت و محوریت است. تصور کنید فردی که به دلیل تصمیمات اشتباه ازدواج کرده و اکنون کار به جدایی کشیده است. حال او والدین را مقصر می دانند که عامل اصلی این ازدواج بوده اند. در حالی که این فرد در زمان ازدواج اختیار کامل برای انتخاب را داشته است. زمان تصمیم گیری خودش در محوریت بوده است و اکنون که شکست خورده است، والدین را مقصر می داند.

دلیل اصلی دروغ های شیرین تبرئه «من» است. ما تصویر می کنیم اگر بخواهیم اشتباهاتمان را بپذیریم می شکنیم. در حالی که با پذیرش اشتباهات می توانیم مسیر درست رشد و پیشرفت را پیدا کنیم.

برای ادامه این مطلب پادکست موفقیت مربوط به دروغ های شیرین را گوش دهید.

 

 


 

برچسب‌ها: , , , , , ,
مقالات پیشنهاد شده

4 دیدگاه. Leave new

ما عاشق خواندن نظرات شما هستیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست